Konec levných hypoték? V říjnu zdražilo devět bank

Kde a o kolik se zdražovalo? Projděte si náš přehled hypotečních i dalších novinek, které přinesl uplynulý měsíc.
Konec levných hypoték? V říjnu zdražilo devět bank

Co nového připravily banky na běžných účtech, spořicích účtech nebo pro investory? Psali jsme včera:

Česká národní banka na konci září potřetí zvýšila základní úrokovou sazbu. Právě od této sazby se odvíjí úročení komerčních půjček. Krok ČNB znamenal pro trh hypotečních úvěrů jediné – zvýšení úrokových sazeb:

 • V případě Air Bank dělá nová nabídková sazba hypoték od 700 tisíc do 1 499 999 korun 2,89 procenta (dřív 2,59 procenta). Kdo chce půjčit víc jak 1,5 milionu korun, tomu banka nabídne úrok 2,79 procenta (dřív 2,39 procenta). U hypoték do 700 tisíc korun dělá úrok 3,09 procenta.
 • Dražší – o jednu desetinu – jsou hypotéky s fixací od pěti do dvaceti let i u České spořitelny. Úrok u hypotéky s fixací na pět let tak nově dělá 2,99 procenta. Kdo chce úrok fixovat na osm let, musí počítat se sazbou 3,04 procenta.
 • S vyšší sazbou musí počítat také zájemci o hypotéku Komerční banky. Nabídková úroková sazba hypotéky s LTV 80 a fixací na tři až sedm let nově dělá 2,99 procenta, dosud dělal úrok 2,89 procenta. O jednu desetinu procenta podražily i hypotéky s LTV od 80 do 90 – nově je zájemci pořídí se sazbou od 3,99 procenta.
 • O jednu desetinu procenta podražila Pružná hypotéka s fixní sazbou MONETA Money Bank. Hypotéku do 80 procent hodnoty nemovitosti s fixací na sedm let lze nově pořídit za 3,17 procenta. Dražší je i Variabilní hypotéka. Úvěry s LTV do 80 u všech fixací nabízí úrok 3,22 procenta, hypotéku s LTV od 80 do 90 lze pořídit s úrokem od 3,92 procenta.
 • UniCredit Bank zvedla sazby plošně – o dvě desetiny procenta. Hypotéky s LTV do 80 a fixací od jednoho roku do deseti let nabízí úrok 2,89 procenta. Kdo by si chtěl půjčit od 80 do 90 procent hodnoty nemovitosti, musí počítat s úrokem 3,89 procenta.
 • Podražila i Československá obchodní banka a Poštovní spořitelna. Úvěr s LTV do 70 a fixací na pět let nově nabídne úrok 2,89 procenta (původně 2,69 procenta). Hypotéku s LTV do 80 a fixací na pět let lze získat s úrokem 3,09 procenta (původně 2,89 procenta).
 • O půl procenta vyšší úrokové sazby hypoték s LTV od 80 do 90 procent nyní nabízí Sberbank – nový úrok dělá 3,99 procenta. Dražší jsou ale i hypotéky s LTV do 80. Například u úvěru s fixací na pět let dělá úrok 2,99 procenta namísto původních 2,59 procenta.
 • mBank zdražila mHypotéku Light, úroky stouply u všech fixací. Například úvěr s LTV 80 a fixací na tři roky tak nově získáte se sazbou od 2,79 procenta namísto původních 2,49 procenta.
 • Hypoteční banka Wüstenrot zvedla úrokovou sazbu u následujících produktů: Hypotéky pro vlastní bydlení, Hypotéky Refin, Hypotéky na cokoliv a Hypotéky na pronájem. Přehled sazeb zde.

Příprava na hypotéku

Chcete si říct o hypotéku? Trochu jiný štos papírů potřebujete, když chcete nemovitost koupit, a trochu jiný, když vás chytlo budovatelské nadšení a chcete stavět. V obou případech to taky trochu jinak funguje s čerpáním. Připravte se s námi:

Kupujete nemovitost. Jaké doklady k žádosti o hypotéku

Stavíte nemovitost. Co je potřeba při žádosti o hypotéku

A když budete chtít, pomůžeme i s vybíráním hypotéky:

Vyzkoušet hypoteční kalkulačku Ušetři.Peníze.cz

Naštěstí se během října našlo i několik pozitivních zpráv:

 • Zájemcům o hypotéku nabízí Raiffeisenbank v rámci tradičních Hypodnů mimořádný bonus 5000 korun. Získá ho každý, kdo do 14. prosince 2018 dodá podklady potřebné ke schválení hypotečního úvěru v minimální výši dvou milionů korun a alespoň tříletou fixací. Klienti, kteří plní podmínky aktivity u účtů eKonto SMART nebo eKonto KOMPLET, můžou navíc využít slevu ve výši jednoho procentního bodu z úrokové sazby.
 • Wüstenrot – stavební spořitelna snížila o tři desetiny procenta úrokovou sazbu u překlenovacích úvěrů ProBydlení se splatností 14, 18 a 22 let. Nově tak lze půjčku získat s úrokem od 4,59 procenta ročně.
 • Raiffeisen stavební spořitelna u překlenovacích úvěrů nově nabízí fixaci úroku na tři roky, dosud šlo sazbu fixovat pouze po dobu pěti let. U tříleté fixace úvěru se zajištěním nemovitosti HYPOsplátka pak spořitelna nabízí úrokovou sazbu už od 1,94 procenta ročně. Tříletá fixace úvěru do 1 milionu korun bez zajištění REKOpůjčka začíná na 4,04 procentech ročně.
 • Home Credit představil Flexibilní úvěr, který klientům umožní splácet každý měsíc různě vysoké částky, podle jejich aktuální finanční situace. Každý měsíc je ale potřeba poslat alespoň stanovené minimum.

Pokud jde o pojištění, novinek bylo tradičně poskrovnu:

 • Pojišťovna UNIQA nově nabízí úrazovou asistenci pro motoristy, kteří se zraní v souvislosti s nehodou nebo užíváním vozidla. Asistence kryje například dopravu z a do zdravotnického zařízení, dovoz léků, nákup potravin nebo běžný úklid domácnosti. Cena úrazového připojištění včetně nové úrazové asistence pro motoristy dělá 300 korun v případě pojištění řidiče vozu a 130 korun za každé sedadlo v autě (pojištění celé posádky). U prémiových produktů havarijního pojištění UNIQA s nejširším krytím je cena připojištění s asistencí poloviční.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

16. 5. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

Zájem Čechů o pořízení apartmánu či domku k rekreaci v zahraničí v posledních letech roste. Mnozí se přitom poohlížejí po úvěru. Zjišťovali jsme, jaká banka vám půjčí a za kolik.

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

10. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

Průměrná nabídková sazba hypoték v květnu mírně vzrostla na 6,32 procenta z dubnových 6,3 procenta. Vyplývá to z pravidelné statistiky Swiss Life Hypoindex (dříve Fincentrum Hypoindex).... celý článek

Potřebujete půjčit? Možností je plno. Poradíme, jak na ně

28. 4. 2023 | Jan Müller

Potřebujete půjčit? Možností je plno. Poradíme, jak na ně

Hypotéky, leasingy, spotřební úvěry, úvěry účelové i neúčelové... Půjčit vám může i kreditní karta. Projdeme si je všechny. Jedno mají všechny půjčky společné: prakticky za každou se... celý článek

Hypotéky nezlevnily, ukazují nová čísla z bank. Obrat se nečeká

6. 4. 2023 | Olga Skalková

Hypotéky nezlevnily, ukazují nová čísla z bank. Obrat se nečeká

Průměrná nabídková sazba nových hypoték po březnovém poklesu znovu mírně stoupla – z 6,27 % na 6,3 %. Ukazuje to čerstvá statistika Fincentrum Hypoindex.

Zaplaceno. Úvěry od Sberbank přejdou pod spořitelnu

5. 4. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zaplaceno. Úvěry od Sberbank přejdou pod spořitelnu

Česká spořitelna dokončila nákup úvěrového portfolia Sberbank CZ. Převod úvěrového portfolia očištěného o nesplácené a jinak problémové úvěry dnes stvrdil zápis v?obchodním rejstříku. celý článek

Partners Financial Services