ČNB se bojí přehřátí trhu s nemovitostmi: Dejte nám bič na hypotéky

Ondřej Tůma | rubrika: Co se děje | 4. 8. 2016 | 14 komentářů
Od října by mělo zpřísnit poskytování hypoték. Česká národní banka navíc usiluje o změnu legislativy, aby mohla půjčky na bydlení snadněji regulovat.
ČNB se bojí přehřátí trhu s nemovitostmi: Dejte nám bič na hypotéky

Kdo dnes nemá hypotéku, jako by nebyl. Rekordně nízké úrokové sazby lákají stále víc. A půjčku na bydlení dostávají i klienti, které by banka ještě před pár lety odmítla. To se nezamlouvá centrálním bankéřům, kteří v červnu ve své každoroční Zprávě o finanční stabilitě varovali před přehříváním hypotečního trhu.

Po očištění o refinancované úvěry můžeme říci, že v roce 2015 došlo k meziročnímu nárůstu objemu hypoték o zhruba třicet procent. V prvním čtvrtletí letošního roku se tempo jejich růstu udržovalo na dvaceti procentech. Podle zástupců ČNB jde o rychlejší tempo, než jakým rostou příjmy domácností.

Očima Lukáše Kovandy

Lukáš Kovanda

„Sazby budou klesat na nová rekordní minima. Banky budou zase opakovat, že níž už jít nemůžou – a nakonec stejně půjdou. Nízké sazby můžou vydržet déle, než si myslíme.

Znamená to ale, že se v dohledné době nemůže objevit citelný tlak na pokles cen nemovitostí, zejména v Praze? Ne. Ceny nemovitostí můžou klesat i při pokračujícím ekonomickém růstu a trvajících nízkých sazbách. V posledních letech výrazně stoupl podíl lidí, kteří si pořizují nemovitost „jako investici“. Právě kvůli růstu, nedostatku jiných investičních příležitostí a nízkým sazbám. Takoví lidé se ale dřív nebo později poohlédnou po jiných investicích – investiční nouzi navzdory –, pokud se nůžky mezi cenou nemovitosti a výší nájemného rozevřou tak, že už investice do nemovitosti nebude uspokojivě návratná, když ji kumulativně inkasované nájemné nepokryje ani za řadu let. Poptávka po nemovitostech ochabne, a tím pádem i jejich ceny, aniž by došlo k růstu úrokových sazeb,“

říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen

Na podobnou notéčku

Nemovitostní bublině, hypotékám a centrální bance už jsme tento týden pár odstavců věnovali:

Ceny nemovitostí rostou. Přijde pád?

Levné hypotéky, drahé byty a ČNB sama proti sobě

Konec stoprocentních hypoték

Už v roce 2014 se spekulovalo o tom, že si ČNB posvítí na stoprocentní hypotéky. S doporučením výrazně omezit hypoteční úvěry bez vlastních úspor ale centrální bankéři přišli až o rok později. Ne ve všech případech padlo doporučení na úrodnou půdu. Banky totiž stoprocentní hypotéky dál zlevňovaly a některé dokonce nabízely i vyšší než stoprocentní poměr půjčky k hodnotě nemovitosti. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí loňského roku šlo podle statistik ČNB o čtyři procenta objemu všech nových úvěrů.

Centrální banka se proto rozhodla své doporučení ještě zpřísnit. Od prvního října by tak banky měly poskytovat hypotéky jen do výše 95 procent hodnoty nemovitosti. A maximálně deset procent objemu z nově poskytnutých úvěrů by se mělo pohybovat v pásmu 85 až 95 procent hodnoty nemovitosti. Od prvního dubna příštího roku se pak limit ještě zpřísní a to na 15 procent nově poskytnutých úvěrů v rozmezí 80 až 90 procent ceny nemovitosti. ČNB se už nechala slyšet, že pokud banky doporučení nebudou respektovat a budou dál poskytovat rizikovější hypotéky, využije svých pravomocí a bude po nich požadovat vyšší kapitálové zajištění.

„V tuto chvíli se podíl stoprocentních hypoték za celý trh pohybuje na úrovni doporučených deseti procent celkového počtu sjednávaných hypotečních úvěrů. Omezení stoprocentních hypoték bude znamenat snížení dostupnosti bydlení pro určitou skupinu klientů bez vlastních úspor, takže určitý dopad to mít bude, ale zásadní problém v tom nevidím. Horší by bylo, kdyby se omezení týkalo hypoték v pásmu od 80 až 90 procent LTV, kde se nyní generuje zhruba polovina všech sjednaných hypoték,“ říká ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Kdo umí dát sto procent

Banky, které dnes nabízejí hypoteční úvěry s LTV 100 procent:

Zdroj: Golem Finance

ČNB: Doporučovat nám nestačí, chceme regulovat přímo

Centrální banka by chtěla mít pro regulování hypoték silnější pravomoci, aby nemusela zůstávat u obtížněji vynutitelných doporučení, ale aby mohla přímo stanovovat rizikové parametry hypotečních úvěrů. Kromě parametru LTV (loan to value), který určuje poměr výše úvěru a hodnoty nemovitosti, by mohlo jít i o takzvané LTI (loan to income), tedy poměr výše úvěru a čistého ročního příjmu, a DSTI (debt service to income), poměr měsíční splátky úvěru a čistého měsíčního příjmu.

„Česká národbní banka připravila návrh legislativní úpravy a bude o něm jednat s Ministerstvem financí ČR. Do konce jednání s Ministerstvem financí však nebudeme zveřejňovat podobu našich návrhů – považovali bychom to za neférové vůči druhé straně,“ odpověděla na náš dotaz, co konkrétně bude chtít centrální banka v zákoně měnit, Markéta Fišerová z odboru komunikace České národní banky. Postoj Ministerstva financí k návrhům ČNB ještě není známý. „Věc nyní intenzivně diskutujeme. Kromě jiného je potřeba vyjasnit vymezení jednotlivých ukazatelů, postup při určování jejich hodnoty a také otázku, ve kterém zákoně by měly být upraveny,“ vysvětluje Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení Ministerstva financí.

Větším bankám prý záměr ČNB nevadí. „Cílem centrální banky je snaha předcházet možným problémům, nikoliv ztížit financování vlastního bydlení. Snahu o legislativní úpravy proto chápeme a podporujeme ji,“ říká mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková.

Najde se ale i řada kritiků, kteří větší kompetence ČNB na poli hypoték odmítají. Podle Libora Ostatka jde o zbytečný zásah do fungování trhu a nadbytečnou direktivu. České banky jsou podle něj v úvěrování dostatečně obezřetné a další legislativní regulace by prý způsobily víc škody než užitku. A ekonom Lukáš Kovanda k tomu dodává: „Několik úředníků, v tomto případě z České národní banky, má pocit, že přechytračí trh. Friedrich Hayek v této souvislosti hovořil o pýše. Já říkám, že jde o socialismus light. Můžeme všechno centralizovat, všechno monitorovat, všechno regulovat, všechno etatisticky vyvažovat, nakonec skončíme v socialismu se vším všudy, pokud do té doby nepřipluje černá labuť. Autor stejnojmenné knihy Nicholas Taleb popisuje na mnoha případech, jak centralizace, vyvažování či přepjatá regulace nakonec činí systém zranitelnějším.“

Konec fixace a růst sazeb

Co by mohl udělat růst úrokových sazeb s měsíční splátkou po konci fixace hypotéky? Ptali jsme se Libora Ostatka: „Vezměme si běžný úvěr pro průměrnou rodinu se sazbou 1,89 procenta. Půjčka bude 90 procent z hodnoty nemovitosti, protože mladé rodiny nemají moc peněz. U milionové hypotéky na dvacet let by měsíční splátka byla pět tisíc korun. Pokud by ale po skončení doby fixace rodina nedostala lepší úrok než čtyři procenta, splátka by se zvýšila o víc než tisícovku. A kdyby byl úrok pět procent, byla by splátka vyšší dokonce o šestnáct set korun. U třímilionové hypotéky by pak rozdíly byly ještě markantnější. Z původní měsíční splátky patnáct tisíc korun by při sazbě čtyři procenta bylo najednou 18 179 korun a při pěti procentech by splátka vystoupala skoro o 4800 korun.“

Více v rozhovoru:

Brzy už hypotéky nebudou tak dostupné

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 8. 2016 12:33, pepe

Tak musí Sobotka zvyšovat mzdy a platy o 5 az 7,5 % rocne. Lidé budou snadněji splácet hypotéky a soucasne-budeme konecne trochu dohánět životní úroveň Německa !

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 8. 2016 10:14, kodiak medvěd

Požívejte laskavě svůj nick a nepište tu své názory pod tím mým. Děkuji.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Levné hypotéky, drahé byty a ČNB sama proti sobě

2. 8. 2016 | Jakub Skala | 18 komentářů

Levné hypotéky, drahé byty a ČNB sama proti sobě

Česká národní banka si jistě uvědomuje, že je spoluodpovědná za prudký růst cen nemovitostí – nebývale levné hypotéky jsou důsledkem toho, co provádí s úrokovými sazbami. Na druhou... celý článek

Ceny nemovitostí rostou. Přijde pád?

1. 8. 2016 | Jan Traxler | 4 komentáře

Ceny nemovitostí rostou. Přijde pád?

Ceny nemovitostí v Česku poslední tři roky prudce stoupají. Tempo růstu není udržitelné, propad cen ale nehrozí. I přes klesající rentabilitu nájmu zůstávají nemovitosti oblíbenou investicí... celý článek

Proč jsou ve Švédsku drahé byty

30. 11. 2015 | Pavel Kohout | 7 komentářů

Proč jsou ve Švédsku drahé byty

Proč by vás mělo zajímat, že si ve Stockholmu stěžují na rostoucí drahotu nájemního bydlení? Vždyť se tam nestěhujete… Jenže ze (zdánlivě) lokálního problému lze odvodit závěry pro... celý článek

Šéf Hypoteční banky: Nabízejí vám supersazbu? Pozor, banky nejsou charita!

14. 3. 2015 | Monika Veselíková, Martin Vlnas | 8 komentářů

Šéf Hypoteční banky: Nabízejí vám supersazbu? Pozor, banky nejsou charita!

„Úvěrový byznys není jen o tom, kolik peněz rozpůjčujete, ale hlavně o tom, kolik se vám vrátí zpátky,“ říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky a Bankéř roku 2014.

Očima expertů: Konec hypoték bez vlastních úspor?

28. 11. 2014 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Očima expertů: Konec hypoték bez vlastních úspor?

Česká národní banka prý zvažuje zásah na hypotečním trhu: v dohledné době by údajně mohla omezit možnost nákupu nemovitostí prostřednictvím stoprocentních hypoték. Kdo by neměl vlastní... celý článek

Partners Financial Services