Růst české ekonomiky zpomaluje. Nedaří se průmyslu

| rubrika: Aktuality | 14. 2. 2020 10:00 | 4 komentáře

Růst české ekonomiky slábne. Hrubý domácí produkt (HDP) stoupl za celý loňský rok o 2,4 procenta, zatímco v roce 2018 rostl o 2,8 procenta. Předběžný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Zatímco ve třetím čtvrtletí rostla ekonomika v porovnání s předchozím čtvrtletím o 0,4 %, v říjnu až prosinci to bylo už jenom o 0,2 %. V meziročním srovnání to ve čtvrtém čtvrtletí znamenalo zpomalení na 1,7 % z předchozích 2,5 %. Pomaleji česká ekonomika rostla naposledy na začátku roku 2014.

Řežeme náklady!

Neplatíte zbytečně moc za elektřinu nebo plyn? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Zpomalení tempa růstu bude zřejmě pokračovat i v roce 2020. „Letošní rok začíná s obavami z dopadů koronaviru na čínskou ekonomiku a globální výrobní řetězce navázané na tuto zemi. Původně jsme odhadovali růst české ekonomiky v letošním roce na dvě procenta, rizika jsou ale vychýlena směrem dolů,“ shrnuje situaci David Marek, ekonom společnosti Deloitte.

Analytici se shodují, že k růstu HDP pomáhají zejména spotřeba domácností a rostoucí vládní výdaje. „Obojí je reflexí předchozího rychlého růstu ekonomiky, který vedl k vyšším mzdám a lepšímu výběru daní,“ říká Marek.

Naopak se nedaří průmyslu, který se potýká s poklesem zahraničních i domácích objednávek. Průmyslová produkce v loňském roce po pěti letech růstu mírně klesla, konkrétně to bylo o 0,5 procenta. V samotném prosinci to byl pokles o 0,9 procenta, respektive o 3,4 procenta po kalendářním očištění.

Už jste to četli? Ceny rostou nejvíc za osm let. Inflace je vyšší, než se čekalo

Komentář Pavla Sobíška, ekonoma UniCredit Bank

Růst české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí podle očekávání dále zeslábl a svými hodnotami 0,2 % mezikvartálně a 1,7 % meziročně se dostal se na nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí 2014. Na přesný rozbor příčin ztráty dynamiky si budeme muset počkat na podrobná data o HDP do 3. března.

Jak ale vyplývá z komentáře ČSÚ i vývoje dílčích ukazatelů, stál za zpomalením ve čtvrtém čtvrtletí ze strany produkce především slabý výkon průmyslu, jehož výroba meziročně klesala ve všech třech měsících posledního čtvrtletí. Klesající výkony průmyslu nepochybně stahují i navazující odvětví, zejména dopravu a služby pro podniky. Ze strany poptávky podle všeho propadl čistý export a reputaci ekonomice zachraňovala především spotřeba. Investice byly meziročně blízko úrovně stagnace.

Zpomalení dynamiky růstu před koncem loňského roku posiluje očekávání, že i celoroční číslo letos bude proti loňsku nižší. K tomuto očekávání navíc přispívá pokračující útlum v průmyslu, který se pravděpodobně z ledna protáhl přinejmenším do února. Zpomalení má více příčin, ovšem k těm původním se začíná přidávat i koronavirus, který přináší jak slabší poptávku, tak problémy s dodávkami zboží z Číny. Z hlediska domácí poptávky může být pak problémem nečekaně vysoká inflace, která omezuje růst koupěschopnosti domácností. Po zveřejnění dnešních dat ponecháváme celoroční výhled pro HDP v Česku na 1,9 %.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

ekonomika, hdp, průmysl

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.