Zpomalujeme, potvrdili statistici. Ekonomika přesto slušně roste

| rubrika: Aktuality | 29. 11. 2019 09:53

Výkon české ekonomiky zpomaluje. Vzhledem k nejisté situaci, která panuje ve světě, ale stále solidně roste.

Hrubý domácí produkt v letošním třetím čtvrtletí stoupl o 0,4 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem. Meziroční růst HDP zpomalil z 2,7 na 2,5 procenta. Zpřesněná data za třetí čtvrtletí zveřejnil Český statistický úřad.

„Meziroční růst HDP i nadále udržuje slušnou dynamiku a to i přesto, že ekonomika v eurozóně roste jen slabě a německé hospodářství víceméně stagnuje. Aktuálně se nacházíme za vrcholem hospodářského cyklu v jeho sestupné fázi,“ komentuje vývoj Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank.

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, když se HDP ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Meziročně pak německé HDP rostlo ve třetím čtvrtletí o 0,5 procenta.

„V souhrnu za letošní rok tak očekáváme zvolnění růstu domácího produktu na 2,5 procenta a pro rok 2020 další pokles dynamiky na dvě procenta,“ dodává Růžička. Loni česká ekonomika rostla o 2,9 procenta a v roce 2017 o 4,6 procenta.

Česká ekonomika jasně zpomalila

Komentář Michala Brožky, ekonoma Komerční banky

Zpřesněná data o HDP potvrdila, že česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila a toto zpomalení bylo nepatrně menší, než ukazovala předběžná data. Ekonomika zpomalila na mezičtvrtletní tempo růstu 0,4 % z předchozího růstu o 0,6 %. V meziročním srovnání ekonomika zpomalila na 2,5 % z předchozího tempa 2,7 %, což ukazoval už předběžný odhad.

Nicméně struktura ukázala, že nebýt tvorby zásob, což je složka značně proměnlivá, bylo by zpomalení ekonomiky ještě výraznější. Negativním překvapením je, že spotřeba domácností oproti předchozímu čtvrtletí nevzrostla vůbec. Investice navíc opět klesly, přičemž statistický úřad uvedl, že v meziročním srovnání se investuje především do obydlí a staveb, zatímco meziroční pokles u investic do strojů a zařízení se dál prohloubil. Růstu ve třetím čtvrtletí kromě tvorby zásob pomáhala spotřeba vlády. Z hlediska struktury tak údaj za třetí čtvrtletí jasně prokázal cyklické zpomalování české ekonomiky, které pravděpodobně bude pokračovat i ve zbytku roku 2019.

Za celý letošní rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,5 %. Hlavním tahounem by měla zůstat spotřeba domácností, ačkoliv i ta zjevně zpomaluje. Investiční aktivita je letos slabá a v dalších čtvrtletích změnu nečekáme. Aktuální zlepšení zahraničních předstihových indikátorů dávají slušnou naději, že by další zpomalování české ekonomiky nemuselo být dramatické. V příštím roce čekáme růst české ekonomiky tempem 2,0 %. Dnes zveřejněná data jsou argumentem proti zvyšování úrokových sazeb ČNB.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

ekonomika, hdp

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.