ČSÚ: Jedna korekce skutečně nestačila

ČSÚ: Jedna korekce skutečně nestačila
Přinášíme slíbené vyjádření ČSÚ k problematice několikerých revizí národních účtů, ve kterém sami statistikové přiznávají, že některé jejich údaje jsou prozatím pro analytiky jen velmi obtížně použitelné. Přečtěte si o nezbytnosti revize kvůli srovnatelnosti všech 25 zemí EU a přípravě dalších revizí ještě pro tento rok.

V článku Pohyblivá statistika přináší komplikace jsme psali o tom, jak harmonizace českého systému národních účtů s EU nadělala mnoho vrásek všem, kdo ke své činnosti potřebují přesné informace o vývoji makroekonomických údajů. Upozornili jsme na četnost korekcí, i rozdíly ohledně dostupných dat a na problém velmi krátkých časových řad, které znemožňují diskuze o nějakém trendu. Problémy mají nejen analytici, studenti a laická veřejnost, ale i státní instituce - ČNBMF ČR.

Na závěr jsme přislíbili rozsáhlejší vyjádření ČSÚ, to nyní přinášíme.

Vyjádření ČSÚ (sekce národních účtů)

Pro ČSÚ byla a je jednorázová revize časové řady národních účtů velmi rozsáhlým a náročným úkolem. Její provedení však bylo nezbytné, pokud mělo být dosaženo přiměřeně přesných a srovnatelných informací, například i pro vyhodnocování konvergenčních kritérií a v souvislosti s tím i pro přijetí eura.

Revize byla nutná hlavně proto, že k zavádění nyní používaného systému národního účetnictví ESA 1995 a k jeho úpravám docházelo postupně nikoliv se stejnou rychlostí v každé zemi. Mají-li se porovnávat údaje za 25 nynějších členů EU, a to i v časovém srovnání, musely být postupně prováděné změny promítnuty do celého sledovaného období.
Jedna korekce skutečně nestačila a nebude stačit ani do budoucna. Zavádění ESA 1995 není jednorázový a ukončený proces. V příštím roce bude v souladu s požadavkem Eurostatu do časové řady promítnuta změna v umístění užití produkce finančních služeb nepřímo měřených (FISIM), a to nikoliv jako dosud jenom do mezispotřeby, nýbrž zčásti i do konečné spotřeby a do vývozu a dovozu, čímž bude ovlivněna i výše HDP. Další významná revize metodologie národního účetnictví se nyní zahajuje v celosvětovém měřítku s výhledem dokončení do roku 2008. Promítnutí z toho vyplývajících změn však lze očekávat až po roce 2010.
Navíc se údaje z národního účetnictví požadují ve zkrácené lhůtě. Jakmile i u nás budou zavedeny tzv. bleskové odhady, budeme patrně nuceni zvyknout si na to, že takové ukazatele podepřené jen velmi omezenými údaji o aktuální skutečnosti a opírající se ve značné míře o modelové odhady budou ve velmi krátké době korigovány na základě čerstvých údajů o skutečném vývoji za hodnocené období. K tomu přistupují pravidelné revize čtvrtletních údajů po sestavení každé varianty celoročních národních účtů, ve kterých budou obsaženy i přepočty do stálých cen.

Chápeme potřebu delších časových řad i za revidované údaje a proto pracujeme na jejich přepočtech za další minulé roky. Je nám zřejmé, že kde je třeba se opírat o dlouhodobé informace, analytikům mnoho nepomůže nahradit údaje za poslední roky lepšími a nezměnit nic na údajích za předchozí roky. Takto nesrovnatelná časová řada může přinést víc škody než užitku. Z toho důvodu nyní usilujeme o to, aby v publikaci odhadu HDP za 2. čtvrtletí 2004 byly obsaženy retrospektivní čtvrtletní přepočty revidovaných údajů i za roky 1995 až 1999. V roční periodicitě dále předpokládáme prodloužit ještě letos časovou řadu zpětně až do roku 1990, který může sloužit jako převodový můstek mezi ukazateli v dřívější a současné metodice.

Vše se jenom zlepší

Věříme, že ČSÚ bude své výstupy stále zkvalitňovat tak, aby data byla použitelná pro co nejširší okruh uživatelů. Je totiž vskutku nepříjemné, když samotní statistikové přiznávají, že některé jejich údaje jsou prozatím pro analytiky jen velmi obtížně použitelné.

Uspokojilo vás vyjádření ČSÚ?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.