Formuláře a vzory pro přiznání k dani z příjmu fyzických osob

Daň z příjmů fyzických osob činí většinou 15 procent ze základu daně. Kdo má vyšší příjmy, může se ho týkat i zvýšená sazba ve výši 23 %. Ta se uplatňuje na část příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy (pro rok 2021 byl tento limit na úrovni 1 701 168 korun).

Osoby samostatně výdělečně činné (podnikatelé) si její výši vypočtou na základě daňového přiznání. Za zaměstnance odvádí daň z příjmů zaměstnavatel. Pokud ale měli loni jiný příjem (mimo zaměstnání), který přesáhl šest tisíc korun, musí rovněž vyplnit daňové přiznání a daň z příjmů zaplatit.

Kdo vyplňuje daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2021 sám, musí ho podat do 1. dubna 2022, pokud přiznání podává na papíře. Pokud se přiznává elektronicky, termín je o měsíc později – 2. května 2022 (první pracovní den v květnu). Stejné termíny platí i pro platbu daně. Kdo podává daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob přes daňového poradce, má čas až do 1. července.

Přehledy pro zdravotní pojišťovny naleznete zde.

Aktuální daňové formuláře pro zdaňovací období 2021

Chyba při otevírání dokumentu?
V některých internetových prohlížečích, případně jejich verzích, interaktivní formuláře zkrátka nefungují správně. Dokument si radši stáhněte do svého počítače (klikněte na ikonku pravým tlačítkem a pak zvolte Uložit odkaz jako…) a pak ho otevřete přímo v Acrobat Readeru.
Název formulářeČíslo tiskopisudokument
k tisku
PDF
interaktivní
Excel
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 202125 5405 vzor č. 27Stáhnout formulář - Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2021PřipravujemeStáhnout formulář - Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2021
Pokyny k vyplnění přiznání k dani z příjmů fyzických osob 202125 5405/1 vzor č. 29
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2021 - pouze závislá činnost25 5405/D vzor č. 4Stáhnout formulář - Přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající pouze příjmy ze závislé činnosti 2021PřipravujemeStáhnout formulář - Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2021 - pouze závislá činnost ČR
Pokyny k vyplnění přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2021 - pouze závislá činnost25 5405/D/1 vzor č. 6Stáhnout formulář - Pokyny k vyplnění Přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající pouze příjmy ze závislé činnosti 2021
Příloha č. 1 k Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 202125 5405/P1 vzor č. 17Stáhnout formulář - Příloha č. 1 k Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2021Připravujeme
Příloha č. 2 k Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 202125 5405/P2 vzor č. 17Stáhnout formulář - Příloha č. 2 k Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2021Připravujeme
Příloha č. 3 k Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 202125 5405/P3 vzor č. 17Stáhnout formulář - Příloha č. 3 k Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2021Připravujeme
Samostatný list k Příloze č. 3 Příjmy ze zdrojů v zahraničí25 5405/a vzor č. 5Stáhnout formulář - Samostatný list k Příloze č. 3 Příjmy ze zdrojů v zahraničíPřipravujeme
Příloha pro poplatníky uplatňující odčitatelnou položku25 5405/P6 vzor č. 2Stáhnout formulář - Příloha pro poplatníky uplatňující odčitatelnou položkuStáhnout formulář - Příloha pro poplatníky uplatňující odčitatelnou položku - interaktivní
Přiznání k dani z příjmů za rok 2021, včetně přehledu OSVČ pro zdravotní i sociální pojištění - vedu účetnictví25 5405 vzor č. 27Stáhnout formulář - Přiznání k dani z příjmů za rok 2021, včetně přehledu OSVČ pro zdravotní i sociální pojištění - vedu účetnictví
Přiznání k dani z příjmů za rok 2021, včetně přehledu OSVČ pro zdravotní i sociální pojištění - uplatňuji paušál25 5405 vzor č. 27Stáhnout formulář - Přiznání k dani z příjmů za rok 2021, včetně přehledu OSVČ pro zdravotní i sociální pojištění - uplatňuji paušál

Daňové přiznání formulář
Pro formulář v klasické papírové podobě si můžete dojít na finanční úřad, (nejen) v covidové době je ale elegantnější si formulář daňového přiznání stáhnout online. Můžete si stáhnout PDF, které vyplníte řádek po řádku...

Interaktivní formulář daňové přiznání 2021
...nebo můžete využít interaktivní formulář, do kterého zadáte základní údaje nutné k vypočtení daně z příjmů za rok 2021 a on vše sám vypočte a vyplní. Daňové přiznání pak máte připravené rovnou k podání a můžete ho online i podat – musíte k tomu mít zřízenou bankovní identitu, datovou schránku nebo třeba eObčanku.

 • Jak vyplnit daňové přiznání?

  Vyplňujete přiznání sami a nejste si jisti, jak na to? Průvodcem vám mohou být pokyny k vyplnění přiznání od finanční správy. Pomoci vám mohou i naše vzorové příklady: pro zaměstnance i pro OSVČ.

 • Kde seženu formulář na daňové přiznání?

  Tiskopisy daňového přiznání dostanete na všech finančních úřadech nebo si je můžete stáhnout na webu finanční správy. Vyzkoušet můžete náš online formulář daňového přiznání, který vám pomůže s vyplňováním a následně spočítá vše za vás – interaktivní formulář máme pro zaměstnance i pro OSVČ. Pokud máte daně složitější a máte třeba více druhů příjmů (např. příjmy ze zahraničí, akciové příjmy), doporučujeme využít služeb daňového poradce, který s vámi vaše daňové povinnosti podrobně projde a daňové přiznání za vás připraví. Jeho služby jsou samozřejmě placené.

 • Kde můžu podepsat daňové přiznání?

  Podpisová část prohlášení poplatníka se nachází v páté části Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Do kolonky „Prokazatelně učiněné prohlášení poplatníkem“ se podepište a připište zde také datum podpisu – buď na uvedené zdaňovací období, nebo dodatečně. Když podáváte daňové přiznání online přes datovou schránku nebo třeba přes portál Moje daně, fyzicky už formulář nikde nepodepisujete, vaše identita je ověřená elektronicky.

 • Jak podám daňové přiznání?

  1. Na finančním úřadě: Daňové přiznání podáte s vyplněnými formuláři osobně na příslušném finančním úřadě. Potřebné tiskopisy dostanete přímo tam, nebo si je můžete stáhnout u nás (v tabulce nad tímto textem) nebo z webu finanční správy.
  2. Na poště: Vyplněné daňové přiznání můžete svému finančnímu úřadu poslat poštou společně se všemi potřebnými potvrzeními a dokumenty, která k daňovému přiznání budete přikládat.
  3. Online: Přiznání nemusíte tisknout, pokud máte například datovou schránku, elektronický podpis, elektronickou občanku nebo pokud vaše banka už nabízí službu takzvané bankovní identity. Pak stačí, když formulář daňového přiznání vyplníte přes počítač a pošlete s využitím služby, kterou pro online komunikaci se státem máte zřízenou.

  Daňové přiznání je třeba podat do těchto termínů:
  Do 1. 4. 2022 – Pokud daňové přiznání podáváte sami a neodevzdáváte ho online.
  Do 2. 5. 2022 - Pokud daňové přiznání podáváte sami a odevzdáváte ho elektronicky.
  Do 1. 7. 2021 – Pokud za vás daně podává váš daňový poradce. Od loňského roku už lidé nově nemusí předem oznamovat finančnímu úřadu, že využijí služeb poradce.

  Pokud jste OSVČ, musíte kromě daňového přiznání podat i přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro vaši zdravotní pojišťovnu. Oba přehledy je třeba podat nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy podnikatelé mají podat daňové přiznání. Kdo tedy podává přiznání sám „na papíře“, ten přehledy musí odevzdat do 2. května 2022, kdo se přiznává sám a elektronicky, podává přehledy do 1. června 2022 a kdo má poradce, má na přehledy čas až do 1. srpna 2022.

Výpis článků s klíčovým slovem daň z příjmů fyzických osob, daňové přiznání, dpfo, přiznání k dani z příjmů fyzických osob, přiznání k dpfo

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

3. 6. 2022 | Adam Linek | 4 komentáře

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

Může být prodej bitcoinů ze strany fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Brně. Verdikt potvrdil, že bitcoin nelze považovat za klasickou měnu.

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

30. 5. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

Zisk z prodeje kryptoměn není osvobozený od daně z příjmů, rozhodl krajský soud. Potvrdil tak dosavadní přístup finanční správy, podle které neplatí stejná pravidla jako pro peníze nebo cizí měnu.

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití paušální daně.

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme.

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

29. 3. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co všechno je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Kdo musí podat přiznání za rok 2021 a do kdy? Tady je přehled.

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

27. 3. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OVSČ a oznámení osvobozených příjmů v roce 2022? Máme podrobnosti.

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

23. 3. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.

Těšíte se na daňový přeplatek? Ještě si počkejte

20. 3. 2022 | Petr Kučera | 12 komentářů

Těšíte se na daňový přeplatek? Ještě si počkejte

Jestli jste za loňský rok zaplatili vyšší zálohy na daň, než jste nakonec museli, máte nárok na vrácení přeplatku. Jak to funguje, na co si dát pozor a hlavně: kdy ho dostanete? Tady je přehled.

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

18. 3. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Největší chybou je poctivě přiznávat příjmy, odpoví nejspíš řada z vás. Ale teď vážně: Jaké chyby ohledně přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle ohlasů čtenářů a zkušeností pracovníků finančních úřadů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.