Brexit: hra na kuře

| rubrika: FINEXPO | 19. 8. 2019
Co je hra na kuře? Třeba tohle: dva řidiči jedou proti sobě a jde o to, kdo déle vydrží s nervy a neucukne. Ten, který strhnul volant, prohrál, je slabší – je kuře. Jenže když neuhne nikdo je z toho bouračka se vším všudy, prohrávají oba a o to víc. A tuhle hru teď hrají Británie a Evropská unie.

Placená prezentace

Nový britský premiér Boris Johnson označil za svůj hlavní cíl dosažení nové výstupní dohody. Problém je, že Evropská unie zatím jakákoliv další vyjednávání jednoznačně odmítá a trvá na dohodě, kterou dohodla bývalá premiérka Mayová. Jednání představitelů nové britské vlády s představiteli Evropské unie zatím žádného konkrétního výsledku nedosáhla. Obě strany se tak zdánlivě vracejí do období bezprostředně po referendu. Bohužel se zdá, že se jak Evropská unie, tak Velká Británie rozhodly hrát „hru na kuře“ (game of chicken): obě strany se zdají být přesvědčeny, že druhá strana dříve či později ustoupí a přijme její podmínky.

Kdo bude bit

Co se stane, když ani jedna strana neustoupí? Velká Británie pak podle smluv Evropské unie na konci října z Unie automaticky odejde, ať už s dohodou, či bez ní. Odchod bez dohody by však tvrdě dopadl jak na Evropskou unii, tak na Británii. Většina odhadů uvádí, že v poměru k HDP utrpí Británie sice větší ztráty než Unie, ale zvláště některé menší členské státy by mohly být také významně zasaženy.

Nelze opomenout ani geopolitický problém Irska a Severního Irska, mezi kterými by musela vyrůst pevná hranice, což by zvláště pro Irsko bylo velmi problematické.

Prohlédněte se na odhadované dopady brexitu bez dohody na jednotlivé země Evropské unie na interaktivní mapě

Anketa

Myslíte si, že Velká Británie…

V zásadě podobné údaje lze najít i v jiných studiích, vidíme ale, že se postupně zvyšují. Jedna studie z konce roku 2017 například odhadovala výdaje na 35 miliard eur pro Británii a 30 miliard pro zbytek Unie. Západní země budou zasaženy víc než země středu a východu Evropské unie.

Celkově lze konstatovat, že brexit bez dohody poškodí všechny strany. Chování jak Evropské unie, tak Británie je tedy velmi nezodpovědné. Takový je bohužel následek rozdílných vyjednávacích pozic EU a VB, kdy VB chtěla získat zpět plnou suverenitu a mezi hlavní cíle EU patřilo jednak odradit další státy od odchodu z EU a také zabránit vytvoření tvrdé hranice v Irsku.

Tomáš Krejčí, eTrader   

Vyhodnocení ankety z minula

Z minulé ankety, doplňující článek Eurozóna i přes skepsi jede dál, vyplývá, že největší část čtenářů, konkrétně 37,5 % věří, že HDP eurozóny bude během jednoho roku stagnovat. Přesně třetina hlasujících se domnívá, že poroste a necelých 30 % zastává názor, že se dostane do recese. 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

etrader eurobarometr

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.