Česko patří mezi země s nejvíc negativním postojem k EU

| rubrika: FINEXPO | 29. 4. 2019 | 2 komentáře
Podle průzkumu postojů Evropanů k brexitu je z pohledu EU druhou nejdůležitější věcí – hned po udržení výhodných obchodních vztahů – zabránit odchodu dalších zemí. Tato otázka svým způsobem obrací pozornost k naší zemi.

Placená prezentace

Co by mělo být nejdůležitější během vyjednávání EU s Británií o brexitu?

Cíl

Všichni respondenti

Eurofilové

Euroskpetici

Udržet obchodní vztahy mojí země s Velkou Británií

34,9 %

26,6 %

30 %

Zabránit odchodu dalších zemí z Unie

24,2 %

39,3 %

4,5 %

Dojednat způsob odchodu, který by zjednodušil odchod dalších zemí z Unie

19,1 %

8,9 %

50,9 %

Zabránit neúspěchu vyjednávání

14,8 %

14,2 %

9,9 %

Potrestat Británii za odchod z Evropské unie

7 %

11 %

4,7 %

Zdroj: EU-24 Public Opinion about Brexit, Stefanie Walter

Anketa

Podle 30 % Čechů (Median, duben 2019) se nám členství v EU nevyplácí. Domníváte se, že:

Vyhodnocení minulé ankety

Přejete Británii, aby si vyjednala výhodnější podmínky brexitu než ve stávající dohodě?

Z minulé ankety doplňující článek eTrader: Evropané chtějí při brexitu vůči Británii tvrdý postoj… vyplývá, že více než 42 % hlasujících přeje Británii vyjednání výhodnějších podmínek. Naopak téměř 35 % čtenářů Británii výhodnější podmínky vystoupení nepřeje, protože si zastávají názor, že Británie neměla vystupovat z EU. Zbylých 23,08 % hlasů patří názoru, že by Británie by měla mít možnost vyjednání výhodnějších podmínek, avšak s nutností ústupků i ze své strany.

Jak ukazuje interaktivní mapa EU eTrader, Česko patří vedle Británie a Řecka mezi země s nejvyšším podílem obyvatel, kteří mají negativní postoj k EU. Průzkum Eurobarometr 2018, jenž byl zdrojem těchto dat, se v odhadu negativního naladění vzácně shoduje s dubnovým průzkumem veřejného mínění agentury Media pro ČRo. I podle něj si 30 procent respondentů myslí, že se nám vstup do Evropské unie nevyplatil (11 % určitě nevyplatil, 19 % spíše nevyplatil).

Někteří čeští komentátoři soudí, že i tyto výsledky vylučují hrozbu czexitu. Podle Tomáše Krejčího, hlavního analytika eTrader, jde ale naopak o poměrně vysoké číslo: „V kontextu vnímání pozitiv a negativ EU v jednotlivých členských zemích jsme z celé EU po Řecku druzí nejskeptičtější. A od třiceti procent v průzkumu (vzorek 1000+) k většině z těch, kteří by přišli v referendu hlasovat proti setrvání v EU, může být kratší cesta, než jak se nám dnes může zdát.“

V případě Británie byla jedna z hlavních motivací pro „ne“ obava obyvatel z další migrace. Řecko se zase dlouhodobě potýká s dluhovou krizí, a tedy obrovskou závislostí na věřitelích v čele s Německem, což je vydatným zdrojem negativních nálad. Kde se však rodí odpor k Evropské unii v Česku? Podle Krejčího na takovou otázku není snadná odpověď a problém by si zasloužil detailní sociologické zkoumání. Určitým vodítkem může být relativně vysoký odpor také v nám kulturně, historicky i geograficky blízkém Rakousku, kde Evropskou unii vnímá negativně čtvrtina obyvatel. To je jedna z nevyšších hodnot mezi vyspělými „západními“ členy Unie.

Tomáš Krejčí, eTrader   

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

etrader eurobarometr

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.