eTrader: Další rozšiřování eurozóny v nedohlednu

Chce někdo euro? Chce se někdo zbavit eura? eTrader hodnotí průzkum Eurobarometru mezi obyvateli Evropské unie.

Komerční spolupráce

Podle Eurobarometru z 2018 byla pro přijetí eura většina respondentů v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, respondenti z ostatních států si to nepřáli (v ČR bylo pro jen 33 %). Vzhledem k tomu, že žádná země není členem Evropského mechanismu směnných kurzů II (ERM II) alespoň dva roky, tak k blízkému přijetí eura ani dojít nemůže. S výjimkou Švédska pak žádná další země neplní ani další kritéria pro přijetí eura, většinou kvůli příliš vysoké inflaci. Ani Švédsko ovšem nemá plně kompatibilní legislativu pro přijetí eura. Poměrně nepravděpodobné je podle eTrader i opačný scénář, kdy některá ze současných států opustí eurozónu, případně i Evropskou unii.

Následující mapa ukazuje podíl občanů s negativním pohledem na EU podle průzkumu Eurobarometru 2018. Podrobnosti k EU/ eurozóně najdete u každé země zvlášť.


Na mapě prezentujeme mj. výsledky průzkumu Eurobarometr 2018. Jak podle vás brexit ovlivní dosavadní celkový postoj občanů EU k Unii? 
 

Anketa

Domníváte se, že podíl občanů s negativním postojem k EU se v r. 2019:

Vyhodnocení minulé ankety

Téměř polovina hlasujících má obavy z brexitu kvůli své životní úrovni

Třetina čtenářů je přesvědčena, že brexit se na jejich životní úrovni žádným způsobem neprojeví. Více než 28 procent si oproti tomu myslí, že vystoupení Velké Británie z Evropské unie může být pro udržení jejich životní úrovně rizikem. K názoru, že brexit bude mít jednoznačně negativní dopad, se dokonce přiklání 19 % hlasujících. Necelých pět procent čtenářů si pak myslí, že odchod Británie z Unie jejich životní úroveň pozvedne.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.