eTrader €uroBarometr: Rok posilování koruny

| rubrika: FINEXPO | 23. 4. 2018 | 1 komentář
V dubnu se zatím drží česká měna s průměrnou hodnotou 25,3188 korun za euro (k 19. 4.) na nejnižší měsíční úrovni od ukončení měnových intervencí ČNB před rokem.

Placená prezentace

Postupné kontinuální posilování koruny od loňského jara začíná mít mimo jiné patrný vliv při srovnání vývoje ukazatelů životní úrovně mezi Českem a zeměmi eurozóny.

Právě i díky posílení koruny odskočila mzda v Česku za rok 2017 například o 170 eur nad úroveň průměrné mzdy na Slovensku, jak vyplývá ze srovnání, které provedl obchodník na měnových a kapitálových trzích eTrader.

Letošní vývoj může potvrdit trend, který začal právě po ukončení měnového závazku ČNB. Při přepočtu podle aktuálního kurzu, 25,255 koruny za euro, vychází loňská průměrná měsíční mzda v Česku už na zhruba 1170 eur, což je o 50 eur víc proti předloňskému roku.

Anketa

Koruna za rok posílila z 27 na 25,3 koruny za euro. Pocítili jste změnu její kupní síly?

Vyhodnocení minulé ankety

Kdo bude dalším členem svazku zemí platících eurem?

Bulharsko by se v budoucnu mohlo stát dalším členem eurozóny. V anketě doplňující článek eTrader €uroBarometr: Bulharsko chce euro se pro pravděpodobnost takového scénáře vyslovilo 20,69 % hlasujících. Totožný procentní zisk však zaznamenal i názor, podle kterého už žádná další země euro nepřijme. Na druhou stranu vidí Českou republiku jako příštího člena eurozóny možná překvapivých 12,07 %, což společně s chorvatskými 10,34 % značí umístění uprostřed žebříčku výsledků. Za naprosto nepravděpodobného kandidáta se považuje Švédsko s pouhými 1,72 % a do jisté míry i Maďarsko s o něco vyšším ziskem 5,17 %.

„Naplnění predikce ČNB, že se příští rok kurz koruny k euru bude blížit k 24,5, by mohlo při jinak nezměněných očekáváních přinést další akceleraci sbližování životní úrovně se západní Evropou. V rámci východní Evropy by se Česko udrželo mezi státy s nejvyšší úrovní,“ komentuje další možný vývoj hlavní analytik eTrader Tomáš Krejčí.

Průměrná mzda v Česku loni vzrostla nominálně o sedm procent na 29 504 korun, což je podle jednotného kurzu pro rok 2017 při přepočtu na eura 1122 eur měsíčně. Reálná mzda, která je očištěná o změnu spotřebitelských cen, meziročně rostla o 4,4 procenta. Tomuto růstu výrazně pomohlo ukončení kurzového závazku ČNB. V grafu níž lze vidět výrazný nárůst reálných mezd mezi prvním a druhým kvartálem 2017, kdy právě došlo k ukončení kurzového závazku.

Na Slovensku je trend rostoucí ekonomiky také patrný. Meziroční růst HDP vloni dokonce předčil ten v Česku o 0,1 procentního bodu, když dosáhl 4,7 procenta. Co se týče mezd, také na Slovensku rostly, v porovnání s Českem ale znatelně pomaleji.

Meziroční přírůstek nominálních mezd na Slovensku činil 4,6 procenta, když průměrná mzda za rok 2017 dosáhla 954 eur měsíčně. Nezachycení tohoto trendu tak ještě zvýšilo mzdové rozdíly mezi Českem a Slovenskem na zhruba 170 eur měsíčně. Růst mezd očištěný o změnu spotřebitelských cen dosáhnul na 3,3 procenta, což je o 1,1 procentního bodu méně než v Česku.

Kurz koruny k euru za poslední rok

Zdroj: kurzy měn a kurzy méně obvyklých měn na Peníze.cz

Vývoj mezd v České republice

Zdroj: eTrader na základě dat ČSÚ

Vývoj mezd na Slovensku

Zdroj: eTrader na základě dat SSÚ

Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

etrader eurobarometr

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.