Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zlato a inflace

| 29. 8. 2002
Zlato a inflace
Posledním dílem končíme náš prázdninový exkurs do světa zlata, kovu, který od nepaměti není lidstvu lhostejný.

...Sleduji tři věci jako známky inflace v ekonomice: sleduji nabídku peněz, sleduji úrokové sazby a sleduji cenu zlata. Je možné si to ověřit na trhu dluhopisů. Když dojde k velkému nárůstu ceny zlata, tak to znamená nárůst inflačních očekávání a lidé začnou prodávat dluhopisy a vynesou tak úrokové sazby vzhůru...(Robert Mundell, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, přednáška – Could gold make a comeback?, v St. Vincent College, Letrobe, Pennsylvania, March 12, 1997).

Růst ceny zlata odráží pokles důvěry v dolar a jeho schopnost uchovat si stabilní kupní sílu. Nárůst ceny zlata je nejprve provázen nárůstem ceny mezinárodně obchodovaných komodit, které se nakupují a prodávají na likvidních trzích. S určitým časovým zpožděním se proces opakuje na trzích ostatních statků, které jsou méně likvidní, heterogenní a jejichž cena je ovlivňována inovacemi v kvalitě a konkurencí. Podívejme se co říkají fakta.

Jedním z měřítek pohybu cen mezinárodně obchodovaných komodit na likvidních trzích je index Commodity Research Bureau (CRBI) skládající se z 22 průmyslových komodit. Jeho výhodou kromě již zmíněné likvidity je homogenita vlastností jeho komponentů napříč časem. Kvalita niklu, zinku nebo bavlny se na rozdíl od počítače, telefonu či léků a mnoha dalších komponentů ostatních cenových indexů v čase příliš nemění, což z CRBI činí kvalitní indikátor inflačních tlaků. Nevýhodou CRBI je, že zejména v obdobích, kdy je cena zlata a inflace stabilní, je výrazně ovlivňován ekonomickým cyklem, např. v období 1949-1968 lze více než 35 procent jeho roční variability vysvětlit změnami v průmyslové produkci.

Podívejme se ještě nyní na další více obvyklý ukazatel cenové hladiny, index cen výrobců (PPI). Jeho výhodou, je že obsahuje velké množství komponentů (asi 3200), které lze rozlišit do tří kategorii: základní materiály, meziprodukty a hotové výrobky. Nevýhodou je jeho nízká flexibilita, protože se s jeho komponenty neobchoduje na likvidních trzích. Navíc kvalita jeho komponentů se v čase mění, a to lze jen obtížně kvantifikovat.

Na ceny zde mají také vliv faktory jako je konkurence, regulace, daně, což částečně oslabuje jeho schopnost exaktně měřit inflaci. Nicméně pro zjištění trendu v období několika měsíců je to nástroj postačující. Vztah mezi cenou zlata a růstem cen měřený změnou PPI, z výše uvedených důvodů podléhá zpožděním, PPI se za zlatem opožďuje zhruba o 8-10 měsíců.

Uvedené grafy (vedle plejády dalších skutečností) vrhají nové světlo na zdiskreditovaná pojetí příčin inflace jako jsou mzdové tlaky, tlaky v agregátní poptávce, vysoký hospodářský růst apod. Když budete uvažovat o inflaci řiďte se raději radou Roberta Mundella a nenechte se mást ekonomy, kteří nárůst inflace s oblibou vysvětlují nárůstem ceny brambor (tj. "vysvětluj" změnu cenového indexu změnou ceny komponentu cenového indexu). Fakta naznačují, že příčina inflace je stejná jako byla před staletími: síla měny (měřená cenou zlata v dané měně a cenou měny na měnových trzích) a důvěra trhu ve schopnost a vůli emitenta měny tuto sílu zachovat.

Považovali byste zlato za "bezpečný přístav" pro vaše peníze v období inflace? Zaujal vás nás prázdninový seriál? Je něco, co jste se v něm o zlatu nedozvěděli? Podělte se s ostatními o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-28
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK