Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Spořitelní investiční vyrazila do zahraničí

| 4. 9. 2000
Spořitelní investiční vyrazila do zahraničí
Fondy zaměřené výhradně na zahraniční trhy uvedla v pondělí 4. září na trh Spořitelní investiční společnost. Eurotrend se zaměřuje na nejbonitnější evropské akcie, Globaltrend FF je klasickým fondem fondů.

Oba nové fondy Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) mají šanci poměrně výrazně zamíchat postavením zavedených smíšených a akciových fondů. Nejvíce ohrožen jejich pravděpodobným úspěchem je Pioneer Trust (profil, názory) a Fond fondů První investiční (profil, názory). Výkonnost obou fondů, která před březnovým poklesem amerického NASDAQu prudce rostla, již půl roku stagnuje a noví podílníci se do nich příliš nehrnou.

Novinky pro podzimní sezónu připravila také Investiční kapitálová společnost Komerční banky (profil, názory) a investaAGe (profil, názory).

Co jsou zač

Eurotrend (OFSISEUR) investuje do evropských akcií z báze indexu Dow Jones STOXX 50, tedy do padesáti největších evropských firem. Portfolio fondu, zpočátku zainvestované správcovskou společností osmdesáti miliony korun, obsahuje podniky jako Nokia, Siemens, Allianz, Ericsson, Nestlé, Shell, Deutsche Telekom nebo Vodafone. Jeho portfoliomanažerem je Tomáš Ondřej, doposud řídící 2. OPF (OFSIS2).

Peníze z Globaltrendu FF (OFSISFF) směřují přednostně do zahraničních akciových fondů. Necelá třetina (32 procent) je určena pro fondy investující ve Spojených státech, o jeden procentní bod méně pro fondy nakupující v zemích Evropské unie. O zbytek se podělí Japonsko (11 procent), východní Evropa (9 procent) a ostatní trhy. Tři procenta majetku chce fond držet v hotovosti. Manažerem fondu je Tomáš Ženčuch, zaměstnaný doposud v SIS jako analytik.

Vstupní poplatky a práh minimální investice do obou novinek, vyznávajících spíše pasivnější investiční strategie, jsou vyšší, než je u SIS zvykem. Ve statutech je zakotven vstupní poplatek 3,5 procenta, první investice musí být minimálně třicetitisícová. Do konce roku 2000 si ovšem můžete Eurotrend zakoupit bez vstupního poplatku, za Globaltrend zaplatíte jen půl procenta.

S Erste v zádech

Tuzemské investiční společnosti nemohou nikdy konkurovat globálním hráčům kvůli horšímu přístupu k informacím. Skeptici prorokují, že po vstupu jejich konkurence na zdejší trh zůstanou tuzemským investičním společnostem pod správou pouze fondy peněžního trhu, v lepším případě ještě fondy dluhopisové. SIS proto neřídí svoje zahraniční fondy sama. "Vstupem Erste Bank do České spořitelny jsme získali přístup ke všemu, k čemu má přístup Erste a její dceřiná investiční společnost Erste Sparinvest," říká Petr Schůt, člen představenstva SIS.

Navíc ani Erste Sparinvest neřídí svá zahraniční portfolia sama, ale spolupracuje se sítí partnerů, prostřednictvím nichž na jednotlivých trzích investuje. Řídit fondy bude portfoliomanažer SIS v Praze, neustále ale bude komunikovat s kolegy ve Vídni. SIS se Sparinvestem uzavřela smlouvu o poradenství a obě společnosti se budou dělit o výnos ze správcovských poplatků.

Zahraniční fondy SIS představují zajímavý nástroj pro investory s minimálně pětiletým horizontem a pozitivním sklonem k riziku. Odměnou za vyšší kolísání kurzů jim v dlouhém období budou nadprůměrné výnosy. Mezi výhody obou nových fondů patří nízký tisícikorunový práh pro pravidelně opakované investice a široká distribuční síť poboček České spořitelny.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-23
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK