Spořitelní investiční vyrazila do zahraničí

Tomáš Skřivánek | 4. 9. 2000
Spořitelní investiční vyrazila do zahraničí
Fondy zaměřené výhradně na zahraniční trhy uvedla v pondělí 4. září na trh Spořitelní investiční společnost. Eurotrend se zaměřuje na nejbonitnější evropské akcie, Globaltrend FF je klasickým fondem fondů.

Oba nové fondy Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) mají šanci poměrně výrazně zamíchat postavením zavedených smíšených a akciových fondů. Nejvíce ohrožen jejich pravděpodobným úspěchem je Pioneer Trust (profil, názory) a Fond fondů První investiční (profil, názory). Výkonnost obou fondů, která před březnovým poklesem amerického NASDAQu prudce rostla, již půl roku stagnuje a noví podílníci se do nich příliš nehrnou.

Novinky pro podzimní sezónu připravila také Investiční kapitálová společnost Komerční banky (profil, názory) a investaAGe (profil, názory).

Co jsou zač

Eurotrend (OFSISEUR) investuje do evropských akcií z báze indexu Dow Jones STOXX 50, tedy do padesáti největších evropských firem. Portfolio fondu, zpočátku zainvestované správcovskou společností osmdesáti miliony korun, obsahuje podniky jako Nokia, Siemens, Allianz, Ericsson, Nestlé, Shell, Deutsche Telekom nebo Vodafone. Jeho portfoliomanažerem je Tomáš Ondřej, doposud řídící 2. OPF (OFSIS2).

Peníze z Globaltrendu FF (OFSISFF) směřují přednostně do zahraničních akciových fondů. Necelá třetina (32 procent) je určena pro fondy investující ve Spojených státech, o jeden procentní bod méně pro fondy nakupující v zemích Evropské unie. O zbytek se podělí Japonsko (11 procent), východní Evropa (9 procent) a ostatní trhy. Tři procenta majetku chce fond držet v hotovosti. Manažerem fondu je Tomáš Ženčuch, zaměstnaný doposud v SIS jako analytik.

Vstupní poplatky a práh minimální investice do obou novinek, vyznávajících spíše pasivnější investiční strategie, jsou vyšší, než je u SIS zvykem. Ve statutech je zakotven vstupní poplatek 3,5 procenta, první investice musí být minimálně třicetitisícová. Do konce roku 2000 si ovšem můžete Eurotrend zakoupit bez vstupního poplatku, za Globaltrend zaplatíte jen půl procenta.

S Erste v zádech

Tuzemské investiční společnosti nemohou nikdy konkurovat globálním hráčům kvůli horšímu přístupu k informacím. Skeptici prorokují, že po vstupu jejich konkurence na zdejší trh zůstanou tuzemským investičním společnostem pod správou pouze fondy peněžního trhu, v lepším případě ještě fondy dluhopisové. SIS proto neřídí svoje zahraniční fondy sama. "Vstupem Erste Bank do České spořitelny jsme získali přístup ke všemu, k čemu má přístup Erste a její dceřiná investiční společnost Erste Sparinvest," říká Petr Schůt, člen představenstva SIS.

Navíc ani Erste Sparinvest neřídí svá zahraniční portfolia sama, ale spolupracuje se sítí partnerů, prostřednictvím nichž na jednotlivých trzích investuje. Řídit fondy bude portfoliomanažer SIS v Praze, neustále ale bude komunikovat s kolegy ve Vídni. SIS se Sparinvestem uzavřela smlouvu o poradenství a obě společnosti se budou dělit o výnos ze správcovských poplatků.

Zahraniční fondy SIS představují zajímavý nástroj pro investory s minimálně pětiletým horizontem a pozitivním sklonem k riziku. Odměnou za vyšší kolísání kurzů jim v dlouhém období budou nadprůměrné výnosy. Mezi výhody obou nových fondů patří nízký tisícikorunový práh pro pravidelně opakované investice a široká distribuční síť poboček České spořitelny.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik

25. 10. 2020 | Daniel Tácha | 6 komentářů

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik

Samotné obchodovaní na Forexu se letos v principu nezměnilo, musíme si ale zvyknout na vyšší volatilitu, hodnotí nepředvídatelný rok analytik Štěpán Hájek.

Koruna je vůči euru nejslabší od května

13. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je vůči euru nejslabší od května

Česká koruna je nejslabší za poslední víc jak čtyři měsíce. Finanční trhy reagují na kritický vývoj epidemie koronaviru.

Kurz koruny očima expertů. Proč a jak letos posílí

31. 7. 2020 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Kurz koruny očima expertů. Proč a jak letos posílí

Domácí měna letos v létě roste nejvíc ze všech na světě. Zaposilovala si koruna, aby se nám líbila v plavkách, nebo existuje rozumnější vysvětlení? Můžeme a máme se těšit na další růst? celý článek

Koruna dál posiluje, jede na eurové vlně

27. 7. 2020 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Koruna dál posiluje, jede na eurové vlně

Česká měna zahájila nový týden dalším posilováním. K euru je nejsilnější od poloviny letošního března, k dolaru dokonce od září 2018.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.