Poradna - RPSN

Dobrý den. Docela by mne zajímalo, zda ze zákona jsou povinny firmy poskytující půjčky přes internet vedle toho, jaké výhodné a nejvýhodnější půjčky občanům poskytnou zveřejňovat na těch samých stránkách či reklamních spotech také, jak vysoké je RPSN. A protože tuším, že tuto povinnost ze zákona mají, tak bych poprosil, koho či kterou státní instituci lze na tento nešvar upozornit, aby lidé v Česku nebyli neustále okrádáni a tyto firmy byly nějakým způsobem postiženy. A jestli dovolíte, je výška RPSN pro půjčky nějak zákonem ohraničena aby to už nebyla lichva? Doufám, že lichva snad pod zákonem je. E. Ficnar

Dotaz poslal/a: efsenior, 27. 07. 2010 02:04

Dobrý den,děkujeme, že jste využil služeb naší právní poradny.Předně bychom měli uvést, že Vámi dotazovaná problematika je upravena dvěma okruhy právních předpisů. Za prvé se jedná o oblast úpravy regulující formální náležitosti před uzavíráním i za trvání spotřebitelských úvěrů a za druhé se jedná o právní předpisy regulující obsah těchto právních vztahů, tedy samotnou podstatu.Formální náležitosti, mezi které se řadí především informační povinnost subjektů nabízejících spotřebitelské úvěry, jsou upraveny zákonem č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů, a dále evropskou směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2008/48/ES o smlouvách o spotřebitelském úvěru. Z těchto předpisů vyplývá povinnost zveřejňovat výši RPSN a další údaje (§4 a násl.) u spotřebitelských úvěrů s určitými výjimkami uvedenými ve zmíněném zákoně (viz §2). V §19 tohoto zákona také nalezneme zmocnění, udělující pravomoci dozoru nad dodržováním tohoto zákona České obchodní inspekci, pokud tuto nevykonává Česká národní banka (u bankovních institucí). Zákon navíc obsahuje zajímavé ustanovení ve prospěch spotřebitele, když stanoví, že pokud je porušena povinnost ohledně zveřejnění RPSN, je ze zákona úvěr úročen diskontní sazbou ČNB.Co se týče druhé části Vašeho dotazu, týká se oblasti úpravy definující obsah právních vztahů vznikajících ze spotřebitelských úvěrů. Obecně v našem právním řádu, na rozdíl od některých jiných zemí EU, není omezena výše RPSN konkrétním stropem, ovšem lichva je z podstaty trestným činem jak podle bývalého trestního zákona č. 140/1961 Sb., tak i podle nového trestního zákoníku č. 40/2009 Sb. Dále u jednotlivého poskytnutého úvěru nemusí ani dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu, aby v případě soudního sporu rozhodl soud o tom, že jednání poskytovatele odporovalo dobrým mravům co se týče výše úrokové sazby.V případě jakéhokoli dotazu z Vaší strany nás neváhejte kontaktovat.GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář, 28. 07. 2010 10:41

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 332 833 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Žádosti o příspěvek 5000 Kč na dítě startují v pondělí. Přijímá je JENDA

Žádosti o příspěvek 5000 Kč na dítě startují v pondělí. Přijímá je JENDA

Žádosti o jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě přijímá ministerstvo práce a sociálních...více

Fabia za půl milionu. Testovaný kus ukazuje, jak nevybírat výbavu

Fabia za půl milionu. Testovaný kus ukazuje, jak nevybírat výbavu

„Jedna Fabia“ se občas používá jako základní jednotka pro přiblížení, jak je něco drahé....více

Inflace je nad 17 %. Ceny rostly méně, než čekala ČNB

Inflace je nad 17 %. Ceny rostly méně, než čekala ČNB

Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního...více

Interaktivní grafiky

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a...více

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Dva roky s covidovými omezeními a uzavírkami znamenaly pohromu jak pro mnoho menších kamenných...více

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Pod Králickým Sněžníkem se otevírá Sky Bridge – nejdelší visutý most pro pěší na světě....více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.