Poradna - exekuce - sloučení?

Dobrý den, obracím se na Vás se žádostí o radu. Před několika lety jsme si vzali s bývalým manželem několik úvěrů, které jsme pravidelně spláceli. Manžel dostal nabídku na práci v zahraničí, která pro něj byla výhodná a odstěhoval se. Následně mi přišla exekuce na jeden z úvěrů, kvůli které jsem nezvládala pokrýt ostatní pohledávky a dnes jsem v situaci, kdy mám pět exekucí v celkové výši cca 760 000,- Nyní je mi jedna z exekucí strhávána z platu, ostatní by se měly strhávat následně. Nicméně na nich naskakuje úrok, takže se obávám, že nikdy nebudu schopna zvládnout uhradit celou částku a obávám se, že tyto pohledávky přejdou později na moje děti. Jsem samoživitelka, mám v péči dvě studující děti a výživné dostávám na obě dcery 12000,- Můj příjem je cca 14-15000,- z toho mi měsíčně strhávají 2500-3000,- takže mi zbývá zhruba 12000,-, ze kterého zaplatím nájem, který je 10500,-. Celkový zůstatek měsíčně s výživným je 13500,- pro mě a dvě děti. Měsíční doprava do práce a do školy je cca 2000,-, ubytování dcery, která je na VŠ je 2500,- výdaje na školu cca 1000,- měsíčně, takže mám na všechny potřeby včetně jídla denně na osobu 88 korun, není v tom započítaný telefon a internet, po odečtu těchto položek, mi zbývá cca 66 korun denně pro každou z nás na jídlo a ostatní potřeby. Dostala jsem návrh od účetní požádat o osobní bankrot, ale obávám se, že bychom nebyly schopné pokrýt ani základní potřeby. Dohledala jsem na internetu i možnost sloučení exekucí, ale z toho, co jsem pochopila, je možné jen sloučení v případě, že se jedná o jediného věřitele. Bohužel pouze dvě z těchto pohledávek jsou pod jednou adresou. Vzhledem k tomu, že splácím měsíčně 2500-3000,- a měsíční úrok na ostatní pohledávky je vyšší,- není možné, abych někdy vůbec celkovou částku umořila. Pokud bych se rozhodla požádat o osobní bankrot, neumím si spočítat, jaká částka by mi měsíčně zůstala na zaopatření potřeb rodiny. Konzultovala jsem celou situaci s bývalým manželem, který přislíbil, pokud bych se odhodlala požádat o osobní bankrot, mi finančně s dluhem pomoci. Žádám Vás o radu, jestli je možné získat v tomto směru někde pomoc, nebo případně na koho se obrátit. Děkuji předem a jsem s pozdravem V.Juklíčková

Dotaz poslal/a: VladaJuk, 26. 09. 2013 17:24

Dobrý den,

děkujeme, že jste využila služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující.

Podle ustanovení § 37, odst. 4 zákona č. 120/2001 Sb., exekučního řádu, v aktuálním znění, může soud na návrh povinného exekuční řízení spojit k jednomu exekučnímu řízení za podmínky, že jsou vůči povinnému vedena alespoň 2 exekuční řízení, oprávněným je osoba, která byla věřitelem i v době vzniku vymáhané pohledávky (tedy pohledávka nebyla nikomu postoupena), a je-li předmětem jednotlivých spojovaných řízení vymožení peněžitého plnění nepřevyšující částku 10.000,- Kč. Ve Vašem případě by však takové řešení pravděpodobně nebylo účelné.

Pokud Vaše dluhy nevznikly v souvislosti s podnikáním, řešením Vaší situaci by mohlo být tzv. oddlužení (osobní bankrot). Řízení je třeba zahájit návrhem na povolení oddlužení spolu s návrhem na zahájení insolvenčního řízení.
V případě, že insolvenční soud oddlužení povolí je možné věc dále řešit dvěma způsoby. Rozprodáním majetku dlužníka nebo splátkovým kalendářem na 5 let. Základní podmínkou soudního povelní ovšem je, že způsobem oddlužení bude nezajištěným věřitelům splaceno alespoň 30 % jejich pohledávek.
Za předpokladu že dlužník splní řádně a včas všechny povinnosti podle schváleného způsobu oddlužení, vydá insolvenční soud po slyšení dlužníka usnesení, jímž dlužníka osvobodí od placení pohledávek, zahrnutých do oddlužení, v rozsahu, v němž dosud nebyly uspokojeny. Učiní tak jen na návrh dlužníka. Hlavní výhodou výše zmíněného institutu, pro dlužníka, tedy zejména je možné „odpuštění zbytku dluhu“.

Pomoci Vám může například některá z bezplatných občanských poraden.

S pozdravem a přáním hezkého dne,


Richard Gürlich
advokát/attorney at law
GÜRLICH & Co.
Politických vězňů 19
110 00 Praha 1
tel.: + 420 222 101 591
direct tel.: + 420 222 101 595
fax: + 420 222 101 590
mobil: +420 604 233 118
mailto: gurlich@akrg.cz
http: www.akrg.cz

GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář, 31. 10. 2013 08:16

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 993 854 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Kdy vyměnit měřáky? Dálkové odečty mají zpoždění

Kdy vyměnit měřáky? Dálkové odečty mají zpoždění

Vlastníky bytů čeká nová povinnost. Všechny měřiče tepla a chladu, vodoměry na teplou...více

Každý si může koupit kousek takového auta a zhodnotit úspory

Každý si může koupit kousek takového auta a zhodnotit úspory

„Největší chyba je začít investovat pozdě,“ říká Radim Krejčí, šéf investiční platformy...více

Komerčka omezí provoz poboček, ČSOB propouští

Komerčka omezí provoz poboček, ČSOB propouští

Komerční banka od pondělí 2. listopadu omezí otevírací dobu svých poboček. „Cílem je dále...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.