Finančního poradce má třetina Čechů. Řekli, jak jsou spokojeni

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 14. 6. 2022 | 11 komentářů
Finančního poradce má třetina Čechů. Řekli, jak jsou spokojeni

Zdroj: Shutterstock

Víc než třetina obyvatel Česka (35 procent) má svého finančního poradce, dalších deset procent ho mělo v minulosti. Ukázal to květnový průzkum České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF).

Asociace se ptala prostřednictvím internetového nástroje Instant Research Ipsos reprezentativního vzorku 1021 lidí ve věku od 27 do 65 let s čistým příjmem domácnosti nad 20 tisíc korun.

S finančním poradcem lidé nejčastěji řeší nejsložitější finanční produkty: životní pojištění (64 %), pojištění domácnosti a nemovitosti (42 %), hypotéky (40 %) a investice (38 %). Aktuálně však chtějí s poradci řešit především investice a ochranu úspor před znehodnocením dvoucifernou inflací (50 %), podpojištění domácnosti a nemovitosti (21 %) a otázku financování bydlení (19 %).

„I když se můžeme u veřejnosti někdy setkat s negativními názory na finanční poradce, tak z výzkumu jednoznačně plyne, že tyto názory mají lidé, kteří s finančním poradcem nemají osobní zkušenost. Z těch, kteří s nimi spolupracují, je totiž 80 % s jejích prací spokojeno, 15 % nemělo vyloženě pozitivní, ale ani negativní zkušenost a jen 5 % bylo nespokojeno,“ říká Marek Černoch, výkonný ředitel ČASF.

„Pro řízení osobních financí je klíčová dlouhodobost a kontinuita. Proto je potěšující, že z těch, kteří mají nebo měli finančního poradce, ho drtivá většina (80 %) využívá dlouhodobě nebo alespoň opakovaně,“ dodává Černoch.

Srovnejte to s námi

Zdroj: Shutterstock

Hledáte to nejlepší? Zkuste to s námi. Rychle, objektivně a zadarmo.

Na otázku, jak by charakterizovali svoji dlouhodobou spolupráci s finančním poradcem, lidé nejčastěji mluví o vztahu založeném na důvěře (54 %) a o profesionálovi, který je nikdy nezklamal (38 %). Žádná finanční tajemství před svým poradcem nemá 20 % lidí. A desetina říká, že jejich profesionální vztah se časem změnil v osobní přátelství.

Na spolupráci s finančním poradcem si lidé nejvíc cení, že má přehled o všech produktech na trhu (38 %) a že jim je zprostředkuje za výhodnějších podmínek, než kdyby si je sjednávali sami (33 %). Důležité pro klienty je i to, že jim pomůže zorientovat se ve finanční situaci a oni tak dosáhnou cíle, které chtějí.

Co ještě průzkum ukázal? Když Češi potřebují zjistit víc informací a nechat si poradit ohledně finančních produktů (například pojištění, spoření, investice, zajištění na stáří či finanční plánování), jdou nejčastěji právě za finančními poradci (31 % dotázaných). Čtvrtina lidí však má největší důvěru ve finanční rady partnera či partnerky (25 %). Často se spoléhají i na „zdravý selský rozum“ a věří, že se zorientují ve financích sami. Proto čerpají informace z webů finančních institucí (23 %) a ze specializovaných nezávislých webů (22 %).

Jen 14 % dotázaných uvedlo, že má jasný finanční plán s odpovídajícími finančními produkty a pravidelně ho aktualizuje podle vývoje příjmů a svých cílů. Víc než pětina (21 %) respondentů sice finanční plán má (včetně nastavených finančních produktů), ale sestavuje ho spíš intuitivně a systematicky ho neaktualizuje. Naproti tomu 45 % lidí plánuje jen pokrytí běžných výdajů na chod domácnosti a 13 % dokonce neplánuje finance vůbec.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 6. 2022 16:38, Daniel

Hlavně nebrat Partners, s těmi mám jen špatné zkušenosti.

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 6. 2022 22:32, Reakce na matyho

Jakto, že máte tolik plusů? Myšlenku prodejce vs poradce chápu, ale ten zbytek je strašný nesmysl. Jste z oboru, nebo jeden z brouků pytliků jako většina lidí v Česku?

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

24. 6. 2022 | Petr Kučera

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení světového realitního giganta Century 21. Takzvanou master franšízu kupuje od investiční skupiny... celý článek

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 14 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Marketing skupiny Partners povede Robert Chmelař

24. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Marketing skupiny Partners povede Robert Chmelař

Na nově zřízenou pozici Group Chief Marketing Officer přichází do finanční skupiny Partners Robert Chmelař. Bude mít na starosti marketingovou strategii celé skupiny včetně chystané... celý článek

Fincentrum & Swiss Life Select má nového šéfa

24. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Fincentrum & Swiss Life Select má nového šéfa

Finančně poradenskou společnost Fincentrum & Swiss Life Select povede od poloviny března Petr Jarůněk. Na pozici generálního ředitele vystřídá Filipa Duchoně, oznámila dnes... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.