Partners hlásí rekordní rok, novou banku chtějí spustit na podzim

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 19. 1. 2022 | 14 komentářů
Loni spuštěná penzijní společnost Rentea získala za první půl rok existence 24 tisíc klientů, čímž výrazně překročila avizovaný plán. Celkově má pod správu zatím majetek v hodnotě jedné miliardy korun.
Partners hlásí rekordní rok, novou banku chtějí spustit na podzim
Ilustrační foto.
Zdroj: Partners

Tržby finanční skupiny Partners v roce 2021 vzrostly meziročně o polovinu na více než tři miliardy korun. To je nejvíc v její dosavadní historii, informovala na dnešním setkání s novináři. Tahounem růstu byly investice klientů a nově sjednané hypotéky. Zisk skupiny loni dosáhl 260 milionů korun.

Do skupiny patří finačně poradenská společnost Partners a také investiční společnost, nemovitostní fond Trigea, pojišťovna Simplea, loni odstartovala penzijní společnost Rentea. Součástí je i vydavatelství NextPage Media, kam patří web Peníze.cz nebo tituly Finmag, Heroine a nově Football Club.

Skupina připravuje vznik nové banky. Žádost o licenci ČNB podala koncem roku 2020, původně odhadovala její start ve druhém čtvrtletí letošního roku. Podle dnešního vyjádření zástupců Partners to nakonec bude zřejmě na podzim, bližší informaci o průběhu licenčního řízení však neposkytli. Nová banka má obsahovat jméno Partners, čímž chce poukázat na svou blízkost k finančnímu poradenství a síti této značky. Počet poboček Partners má letos stoupnout z přibližně 110 na 140, čímž by banka disponovala pátou největší pobočkovou sítí na trhu.

„Banka je primárně koncipována pro retailové klienty, a to jak pro ty stávající ze skupiny Partners, tak pro nové, kterých ročně uvítá více než 30 tisíc klientů,“ říká Marek Ditz, lídr a spoluzakladatel projektu. Ten dříve přes dvacet let pracoval pro skupinu ČSOB a propracoval se až do jejího představenstva.

Nová banka chce podle něj oslovit zejména dnešní hlavní klientský kmen skupiny Partners, což jsou hlavně rodiny. „Těm by banka měla rozšířit současné služby poradenské sítě o nabídku běžných a vkladových účtů, platebních produktů, karet a úvěrů, včetně hypoték,“ upřesňuje Ditz. 

Finačně poradenská společnost Partners loni uzavřela jednorázové investice v hodnotě 6,6 miliard korun, což představuje meziroční růst o 118 procent. V pravidelných platbách loni klienti investovali celkem 1,35 miliard – o 70 procent více než předloni. Průměrná pravidelná investice se pohybovala okolo dvou tisíc korun, jednorázové investice dosáhly 200 tisíc korun. Celkově mají Partners mají pod správou 28,8 miliard korun.

Sjednané hypotéky v roce 2021 stouply o 70 procent na 40 miliard korun. Jejich průměrná výše meziročně vzrostla zhruba o 400 tisíc korun na 3 083 708 korun. „Náš podíl na trhu se pohybuje kolem 10 procent. Pro letošní rok už očekáváme pokles tohoto segmentu, protože na trh dopadne růst úrokových sazeb,“ říká ředitel skupiny Partners Petr Borkovec. Velkou výzvou podle něj bude refinancování klientů, kteří to nestihli před výrazným růstem úroků. Aktuálně skupina doporučuje sjednávat si krátkodobé fixace sazeb.

Rekordní rok zaznamenali Partners i v nově sjednaných smlouvách spoření na penzi. Celkově skupina sjednala 43 tisíc nových smluv. K růstu významně pomohl start vlastní penzijní společnosti Rentea loni v červnu. Rentea tak rozšířila počet penzijních společností v Česku na celkem devět (ty dosavadní jsou součástí skupin Allianz, Conseq, ČSOB, Česká spořitelna, Generali, Komerční banka, NN a Uniqua, která krátce před tím převzala Axu). Celkově si penzijních fondech spoří v Česku kolem 4,4 milionu klientů, kteří v nich mají přibližně půl bilionu korun.

Za první půl rok existence Rentea získala 24 tisíc klientů, čímž výrazně překročila avizovaný plán mít během prvního roku fungování 10 tisíc klientů. Celkově má pod správu zatím majetek v hodnotě jedné miliardy korun. „Největší zájem je o akciový fond, v němž je po půl roce přes 700 milionů korun,“ říká ředitel penzijní společnosti Martin Švec.

„Investování na důchod je zhodnocování peněz s dlouhým investičním horizontem, proto je logické, že nejoblíbenější a zároveň i dlouhodobě nejvýnosnější je dynamická neboli také akciová strategie,“ dodává Švec. Ten zároveň vede i životní pojišťovnu Simplea, kterou skupina Partners odstartovala v roce 2019. Počet klientů Simplea loni překonal hranici 60 tisíc, její obrat se meziročně zvýšil o 90 procent na 420 milionů korun. Po expanzi na Slovensko se chystá i na polský trh.

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 1. 2022 16:42, Jana

Vklady v jaké z těch společností myslíte? Banka ještě nevznikla, vklady budou pojištěny podle zákona (do 100 000 eur) stejně jako u konkurence. I pravidla u investiční společnosti (garanční fond obchodníků s CP) nebo penzijní společnosti (oddělení majetku klientů od správce, ale jinak bez pojištění) jsou stejná jako jinde.

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 1. 2022 17:24, deprese

Hospodářský výsledek neoznámila, takže to vypadá, že jsou ve ztrátě?

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 1 komentář

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Marketing skupiny Partners povede Robert Chmelař

24. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Marketing skupiny Partners povede Robert Chmelař

Na nově zřízenou pozici Group Chief Marketing Officer přichází do finanční skupiny Partners Robert Chmelař. Bude mít na starosti marketingovou strategii celé skupiny včetně chystané... celý článek

Fincentrum & Swiss Life Select má nového šéfa

24. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Fincentrum & Swiss Life Select má nového šéfa

Finančně poradenskou společnost Fincentrum & Swiss Life Select povede od poloviny března Petr Jarůněk. Na pozici generálního ředitele vystřídá Filipa Duchoně, oznámila dnes... celý článek

Šest dětí, málo peněz, osm půjček. Odvrátí hrozící exekuci?

30. 11. 2021 | Michala Bradová | 35 komentářů

Šest dětí, málo peněz, osm půjček. Odvrátí hrozící exekuci?

Lepit život půjčkami. Takový byl ve zkratce přístup manželů Moudrých k rodinným financím. Poslední díl letošní série pořadu Krotitelé dluhů představil příběh o silné lásce ve velké... celý článek

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

27. 10. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří. Osobně se považují za „nepříliš zkušeného a znalého investora“ (46 %) nebo „zcela nezkušeného a neznalého“ (28 %). Ukázal to průzkum agentury... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.