Nahrávat všechny hovory s klienty? Senátoři chtějí zmírnění

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 30. 1. 2020 | 1 komentář

Senátoři vrátili poslancům novelu zákona o podnikání na finančním trhu. Nelíbí se jim nová povinnost, podle níž by investiční zprostředkovatelé a poradci měli nahrávat všechny hovory s klienty.

Senát navrhuje, aby se povinně nahrávaly jen hovory týkající se investičních obchodů. Cílem je zamezit nadbytečnému shromažďování informací a jejich možnému zneužití.

Konkrétně by podle senátorů měly uchovávat jenom „nahrávky telefonických hovorů a záznamy elektronické komunikace týkající se obchodů uzavřených obchodníkem s cennými papíry na vlastní účet a investičních služeb, které zahrnují přijetí, předání nebo provedení pokynu zákazníka, a to i v případě, že účelem telefonického hovoru nebo elektronické komunikace bylo uzavření obchodu nebo poskytnutí této investiční služby, avšak k tomu nedošlo“.

Proti omezení se v Senátu postavila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ani ministerstvo sice původně nechtělo, aby se nahrávaly všechny hovory, názor však změnilo po doporučení České národní banky. Právě ta prosazuje co nejpřísnější postup.

Nahráno

K citlivým informacím zdaleka nebude mít přístup jenom ČNB. Kromě soukromí je tu i další hrozba: Novela může zničit i malé a střední poradenské firmy, sebere jim 60 až 72 % zisku.

Váš hovor s finančním poradcem bude nahráván. Kdo všechno ho uslyší?


„Je to nesmyslné a nebezpečné. Ochranu investorů to nezvýší,“ myslí si o nové povinnosti Marek Černoch, výkonný ředitel ČASF – České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování.

Nahrávání hovorů klientům nepomůže, říká šéf asociace


Zkusme si nasimulovat typický rozhovor mezi poradcem a jeho klientem, kteří spolupracují několik let, už si i připili na tykání a sem tam si zavolají i jen tak, jaká třeba byla dovolená.

Ahoj, Míšo, nahrávám tě. Nová absurdita ve finančním poradenství


Průzkum mezi 1100 spotřebiteli provedla agentura IPSOS pro Českou asociaci společností finančního poradenství a zprostředkování.

Většina lidí nechce, aby se jejich hovory s poradci nahrávaly

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký připomněl senátorům nekalé praktiky některých firem při prodeji investic z minulosti. Bez toho, aby se hovory nahrávaly, by je pak centrální banka prý nemohla kontrolovat a trestat. Připomněl také, že všechny telefonáty už nahrávají i jiné firmy – například banky, telefonní operátoři nebo zákaznické linky obchodních řetězců.

Výhrady firem z oboru shrnul v rozhovoru pro Peníze.cz Marek Černoch, předseda České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování. Jde podle něj o nesmyslnou, nadbytečnou povinnost, která ochranu klientů stejně nezvýší. Hrozí i problémy s uchováváním hovorů a ochranou dat. Kritici plošného nahrávání navíc upozorňují, že nelze nahrávat i jiné než telefonické hovory s klientem.

Samo ministerstvo spočítalo, že povinnost nahrávání, uchovávání a vyhodnocování hovorů výrazně zvýší náklady firem: Velké finančně poradenské společnosti za ni utratí přes 42 % ročního zisku, středně velké společnosti přes 72 % zisku a malé společnosti téměř 60 % zisku.

O novele tak znovu rozhodnou poslanci, kteří zřejmě odmítnou pozměňovací návrh Senátu a potvrdí původně schválenou verzi.

„Na Asociaci pro kapitálový trh (AKAT) to vidíme tak, že boj o nahrávání je prohraný. Chceme ale dále komunikovat s ČNB a ukazovat jí, že národní regulaci dělají přísnější, než je mezinárodní. A chceme, aby to nedělali,“ řekl Richard Siuda ze společnosti Conseq Investment Management na středečním setkání časopisu Profi PF, o němž podrobně informuje web Poradci-sobě.cz.

Marek Janšta z KZ Finance, který na akci zastupoval asociaci ČASF, se navíc obává úředního sdělení či benchmarku, který ČNB na základě novely zákona vydá a který vysvětlí, co je potřeba dělat a jak. A to může být ještě přísnější než znění zákona. „Nečekejte, že se dozvíte od ČNB, co máte dělat, dřív, než na kontrole,“ upozornil Siuda.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

30. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

Rozumíte pojištění? Tak schválně, otestujte se. Když se vám v našem kvízu bude dařit, můžete si i zasoutěžit o pěkné ceny.

Finanční poradce: Zmizeli „hobíci“ i „bouchači“, trh se pročistil

22. 9. 2022 | Radim Zelený

Finanční poradce: Zmizeli „hobíci“ i „bouchači“, trh se pročistil

Jak se proměnil trh finančního poradenství a jaké výhody má franšíza? Rozhovor se Štěpánem Kuchařem, jedním z prvních majitelů poboček Partners Market.

Už nemáme z čeho šetřit, hlásí před zimou čím dál víc Čechů

6. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Už nemáme z čeho šetřit, hlásí před zimou čím dál víc Čechů

Tři čtvrtiny obyvatel Česka sice věří, že nadcházející krizi zvládnou, přestp třetina domácností nemá už teď z čeho tvořit rezervu. Ukázal to velký průzkum, který v srpnu pro finanční... celý článek

Finanční poradenství vstoupilo do třetí generace

6. 9. 2022 | Radim Zelený | 9 komentářů

Finanční poradenství vstoupilo do třetí generace

Finanční poradce už nemůže být jen poslíček, který vám donese do obýváku smlouvu na stavebko. “Dokonce nestačí, aby rozuměl financím, musí být i osobnost, která vám dokáže rozmluvit... celý článek

Poradce vybírejte stejně jako řemeslníka nebo doktora

25. 8. 2022 | Radim Zelený | 2 komentáře

Poradce vybírejte stejně jako řemeslníka nebo doktora

Finanční poradenství dávno není jen prodej produktů. Trh se kultivoval a posunul ke službě klientovi. Tvrdí to Jan Machoň, matador finančního poradenství, který stál před 15 lety u... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.