Bitva o Fincentrum: Zakladatelé se obviňují ze lží a podvodů

| rubrika: Aktuality | 11. 11. 2019 10:20 aktualizováno 09:44 | 5 komentářů

Zprávu jsme zaktualizovali o novou reakci společnosti Fincentrum. 

Jedna z největších událostí na českém finančněporadenském trhu za poslední roky se proměnila v bitvu zakladatelů společnosti Fincentrum. Tu loni koupila švýcarská skupina Swiss Life za víc než miliardu korun. Investice se jí ale brzo začala bortit.

Potíže začaly odchodem čtyř zemských ředitelů Fincentra – v průběhu několika posledních měsíců dostali výpověď René Borovička, Martin Kovář, Josef Bittner a Tomáš Martinovský. Opustit firmu s nimi se rozhodlo až 800 poradců, informovaly na konci října Lidové noviny. Celkem jich pro Fincentrum v Česku pracovalo asi 1400, dalších několik set na Slovensku.

„Vše nasvědčuje tomu, že došlo k vážnému podvodu a celý případ je předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení,“ řekl Lidovým novinám Filip Duchoň, generální ředitel Fincentrum & Swiss Life Select. Firma podala v září „oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu“ k městskému státnímu zastupitelství v Praze. Podle zdrojů Lidových novin případ řeší Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Velká část poradců odešla k nově založené společnosti 4fin. Podle Lidových novin by za masivním přesunem poradců mohl stát i Martin Nejedlý, jeden ze zakladatelů a v době prodeje jeden z minoritních akcionářů Fincentra. „Dlouho jsem nechtěl věřit, že by za tím odchodem byl Martin Nejedlý. Ale bohužel to tak vypadá,“ řekl listu Petr Stuchlík, rovněž jeden ze zakladatelů a někdejší menšinový akcionář Fincentra.

Rozhovor s Petrem Stuchlíkem

„Absolutně nechápu, jak si může někdo, kdo na prodeji Fincentra finančně participoval, obhájit, že ho paralelně začne novým majitelům rozebírat pod rukama,“ říká Petr Stuchlík, bývalý šéf společnosti v srpnovém rozhovoru pro Peníze.cz.

Petr Stuchlík o rozvratu Fincentra: Jsou věci, které se v byznysu nedělají

Nejedlý na to teď reaguje prohlášením, které poslal do médií. „Tvrzení Petra Stuchlíka a Filipa Duchoně o mé angažovanosti ve 4fin a o tom, že jsem cokoliv organizoval, jsou lživá a poškozují mě. Požádal jsem proto své právní zástupce o analýzu situace a budu se právně bránit. S 4fin nejsem majetkově ani organizačně nikterak propojen,“ píše Nejedlý.

Podle něj měli Duchoň se Stuchlíkem problémy s klíčovými lidmi ve firmě už od roku 2017. „Je ovšem otázkou, jaké informace o napjatých vztazích – a zda vůbec nějaké – poskytli kupujícímu,“ říká Nejedlý.

„Obviňování dalších členů vedení Fincentra z toho, že novým vlastníkům zatajovali informace, je směšné i proto, že sám Martin Nejedlý uzavřel po odchodu z představenstva poradenskou smlouvu s cílem pečovat o stabilitu sítě finančních poradců Fincentra a za tuto práci pobíral nemalou měsíční finanční odměnu,“ zareagovala na Nejedlého slova společnost Fincentrum & Swiss Life Select v prohlášení pro média.

Swiss Life měla zaplatit za Fincentrum skoro 50 milionů eur (zhruba 1,25 miliardy korun), z čehož asi pětina dosud nebyla vyplacena. Pokud by šlo vše podle plánu, zbytek peněz by předchozí vlastníci měli dostat v polovině příštího roku. S odchodem stovek poradců ale výkon firmy, jejíž loňské tržby dosáhly asi 1,3 miliardy korun, výrazně propadne.

„Pokud pánové Stuchlík a Duchoň jednali ve vztahu k investorovi neupřímně a bude to mít právní důsledky, padá odpovědnost pouze na jejich hlavy,“ říká Nejedlý.

„Fincentrum má řadu indicií svědčících o tom, že místo stabilizace poradenské sítě, ke které byl smlouvou vázán a za ni placen, Martin Nejedlý aktivně poradenskou síť rozvracel a podílel se na jejich přechodu do nově založené firmy. Mimo jiné i tyto indicie vedly Fincentrum k podání trestního oznámení," uvádí Fincentrum v reakci na Nejedlého slova.

Lidovým novinám Nejedlý jistou vazbu na 4fin přiznal. „Je to pro mě důležitý distribuční partner... Toť vše,“ uvedl. 

„Bylo by to brutálně neetické nejen ke Swiss Life, ale i k dalším, kdo mu pomohli jeho bohatství získat – k finančním investorům z roku 2013, ke mně i k 88 nejlepším poradcům, kteří byli součástí akciového programu – my všichni bychom přišli o část výnosů,“ vzkázal Stuchlík Nejedlému pro případ, že by za rozpadem poradenské sítě Fincentrum skutečně stál.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.