Petr Borkovec z Partners: Finanční poradenství se bude muset změnit

Petr Zámečník | rubrika: Rozhovor | 20. 5. 2014 | 76 komentářů
Finanční poradenství má hodně špatné jméno. Podle Petra Borkovce, předsedy představenstva a Partnera společnosti Partners, špatný zvuk poradenství dělají především poradci z ředitelství Martina Zoubka z OVB. A jak se se špatnými poradci vypořádávají v Partners?
Petr Borkovec z Partners: Finanční poradenství se bude muset změnit

Na konferenci pořádané časopisem Profi PF jste uvedl, že „Zoubkovci jsou průser pro celý finančně poradenský trh“. Jak jste k tomuto závěru došel?

Na tuto myšlenku mě již v loňském roce navedl generální ředitel Axy Martin Vogl cestou z Kolína nad Rýnem, kde jsme potkali celý management OVB, tehdy ještě s Petrem Křenem. Říkal jsem Martinovi o drsných praktikách „zoubkovců“. Tehdy mi řekl, že je sice hezké, že to neděláme my, ale že nás, tedy celou branži, to jednou potopí.

Je úplně jedno, jestli to dělají poradci z OVB, poolů nebo jiné firmy, veřejnost to nerozliší a na chování špatných poradců doplatí i ti dobří, protože je klient hodí do jednoho pytle. Zoubkovce jsem použil jako příklad ve snaze ilustrovat možné následky a dopad na celý trh, který je již cítit. A to hodnotím pouze to, co je veřejně dostupné nebo s čím se na trhu setkáváme. V době masmédií se negativní informace šíří velmi rychle, a přestože jsou na webech články a videa včetně konkrétních jmen a tváří, adresně to nikdo nebere, ale trpí celý finančněporadenský obor. Cítil jsem potřebu to pojmenovat a začít s tím něco dělat, protože to poškozuje slušné finanční poradce, kteří se snaží dělat dobře svoji práci, ať už jsou z jakékoliv společnosti. Jak k tomu přijdou právě ti slušní poradci, když jim někdo soustavně kazí jméno a prostředí, kde chtějí pracovat? Nastal čas se proti tomu bránit.

Je zvláštní, že s klienty zoubkovců se střetáváme opravdu minimálně, což je zajímavé s ohledem na údajnou velikost jejich produkce. Občas mám podezření, že si ty smlouvy dělají po nocích sami a klienty si vymýšlejí. Příležitostně narazíme na jejich lidi kolem osmnácti devatenácti let, občas i mladší, kteří uzavřeli pár smluv ve své rodině.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Nyní se takových případů objevuje stále víc – v médiích, u arbitra, ve stížnostech a reklamacích. A bude se to pořád zhoršovat…

A čím víc se o tom bude psát, tím víc si budou pojišťovny uvědomovat reputační riziko, budou se mu bránit a bude to horší. A vezme to s sebou celý poradenský trh. Říká se, že i názor Jiřího Rusnoka na finanční poradce je hodně formován zkušenostmi a informacemi o jejich praktikách a postoji ke klientům a financím – počínaje motivy a způsoby zprostředkování a výkonu jejich práce přes automobilový park na dluh až po divoké párty a drogy.  

Proklepněte si je!

Podívejte, co píše o vašem poradci náš rejstřík finančních subjektů...

Název subjektu, IČO nebo příjmení hledané osoby

Jaké jsou nejčastější praktiky, se kterými se v této souvislosti setkáváte?

Primárně jde o to, jaké typy lidí si do byznysu berou, s jakými motivy a jakými vzory jim jsou v práci, ale i v soukromí. To jsme všichni mohli vidět ve filmu Víta Kalvody.

Film je o jejich praktikách, jak to dělají, ale dopadá to na všechny finančněporadenské společnosti a vytváří to dojem, že všichni pracujeme stejným způsobem, chodíme po diskotékách, je nám osmnáct devatenáct let, děláme to proto, abychom si koupili drahá auta co nejdřív a vůbec za peníze dělali cokoliv.

Na náš infomail jednou psala z jednoho městečka skupinka poradců od Martina Zoubka, že by u nás chtěli pracovat, ale že slyšeli, že požadujeme minimálně maturitu. A že oni tuhle podmínku nesplňují, protože ještě studují. Byla to skupinka sympatických sedmnácti- a osmnáctiletých lidí, z nichž někteří už dva roky „finanční poradenství“ dělali. Produkci psali na rodiče.

Za pět deset let by z takových lidí mohli být dobří finanční poradci a podnikatelé na finančním trhu. Ale protože zoubkovci trhají toto nezralé ovoce, tak ničí byznys. Nemluvě o tom, jaké motivy jim dávají a jak je učí dělat práci.

A v neposlední řadě se jedná o obrovské pojistné smlouvy na spoření. Platby na rok či dva dopředu vybrané ze spořicích produktů a stavebního spoření.

Jak se hlídají Partners

Watchodg neboli hlídací pes je nedílná součást vnitřního řídicího a kontrolního systému společnosti Partners. Cílem tohoto automatizovaného IT systému je ochránit dobré jméno společnosti a zajistit dodržování všech povinností vyplývajících z právních i firemních předpisů. Z pohledu ochrany klienta kontroluje Watchdog automaticky nastavení konkrétních smluv a klientských portfolií. V rámci kontrolního a ochranného systému je propojen s firemním ombudsmanem a etickým výborem. Etický výbor vnáší v případě sporu do posouzení vhodnosti zvoleného produktového portfolia pohled zkušených praktiků; pomáhá také tvořit etické standardy společnosti.

Nekvalitní finanční poradce, nebo dokonce podvodník v řadách finančních poradců se čas od času vyskytne ve všech velkých finančněporadenských společnostech. Tomu se asi nedá zabránit. Jak naložíte s člověkem, u kterého odhalíte, že nepracuje tak, jak si představujete?

Může se vyskytnout v každé firmě a v jakémkoliv oboru. Podstatná je prevence, a jak se k tomu postaví společnost. Jakou je ochotna nést odpovědnost. My nejsme dokonalí, ale neseme odpovědnost, a proto musíme být v podobných případech tvrdí. Za celou historii firmy se jednalo snad pouze o jeden či dva vážnější případy. Takového člověka samozřejmě vyhodíme. Ale spolupráci ukončujeme i pro menší přečiny, než je přímo podvod.

V tomhle ohledu jsme velmi tvrdí. Jak Watchdog, tak náš etický výbor a ombudsman fungují velmi nezávisle a velmi důsledně. I lidé, kteří sice nepodvádějí, ale dělají špatně portfolia, jsou odhalení. A to i v případě, když udělají čtyři investička po tisíci korunách. A není to jen o propracovaném IT systému a pravidlech. Je to díky lidem, jako jsou dlouholetá vynikající poradkyně a šéfka vzdělávání a kontroly kvality Gábina Kudrnová, profesionální poradce, držitel certifikátu €FA a kontrolor kvality Pavel Dohnal a ombudsman a profesionální poradce s více než desetiletou praxí Bořivoj Beránek. Prostě lidé, kteří jsou v Partners léta, firmu milují a dýchají za ni a rozumějí finančnímu poradenství. Právě díky těmto zásadám si do této práce moc kecat nedají.

Zmínil jste Watchdog. Po trhu kolovala informace, možná fáma, že jste na začátku loňského roku s ohledem na pokles produkce tento Watchdog na nějaký čas vypnuli.

Každý, kdo mě zná, ví, že je to strašná hloupost. To bych tu práci vůbec nemohl dělat.

Koluje také fáma, že nám odešlo pět set lidí do poolů, jde také fáma, že mi náš Lexus koupila Kooperativa, jde fáma, že nás vlastní Doliak s Adamem a občas se Žaludou. Fám koluje spousta. A vše jsou to naprosté hlouposti. Až něco z toho bude pravda, tak u nás nebude pracovat Gábina a Bořík a určitě v Partners nebudu já.

Partners Financial Services

Česká akciová společnost Partners Financial Services zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. Heslem Partners je Finanční poradenství JINAK. V současnosti jsou Partners největší finančněporadenskou společností na českém trhu, s více než miliardovým ročním obratem a dvěma sty tisíci klienty. Do skupiny Partners dále patří Partners bankovní služby, Partners investiční společnost, Partners media (Finmag a Peníze.cz) a Partners Akademie.

Jeden z vašich velkých projektů je Partners investiční společnost. Kvůli ní se musí finanční poradci Partners stát investičním poradcem. To podáváte jako výhodu.

Nemusíme mít investiční poradenství kvůli investiční společnosti. To je strašná hloupost a výmluva ostatních firem, které nechtějí nést tuto odpovědnost, a mimochodem další fáma.

Dlouhodobě jsme investiční poradenství plánovali, patří to k naší filozofii, ochotě nést odpovědnost a klientovi spíš radit než jen prodávat. Museli jsme to uspíšit kvůli kontrole České národní banky. Ta dopadla skvěle, na rozdíl od ostatních jsme nedostali žádnou sankci. Kontrola se podívala, kolik děláme investic, jak je děláme a jednoznačně konstatovala, že musíme mít investiční poradenství. Důvod, že to je kvůli naší investiční společnosti, tam nikdy nezazněl.

Musíte tedy mít investiční poradenství kvůli vysokému podílu investic, které zprostředkováváte?

Je to spíše kvůli šíři a rozmanitosti portfolia investičních produktů, ze kterých si těžko klient vybere sám, potřebuje někoho, kdo mu poradí. A my chceme radit v oblasti investic a to bez investičního poradenství nejde. Upřímně, každý poradce, který to tak dělá, tak nesmírně riskuje a může ho to dostihnout kdykoliv. Druhou možností je skutečně jen zprostředkovávat a to znamená představit klientovi sto fondů a říct mu: Který si vyberete?

Když jsme řešili, proč například ZFP po kontrole nemusí mít investiční poradenství, tak nejpravděpodobnější odpověď je, že mají tak málo investic, že to nehraje roli. Pokud vím, tak pokuta u nich byla za jiné věci. Možná bychom se dokázali bránit ještě nějakou chvilku, říkat příběhy a pohádky, jaké říkají ostatní firmy. Ale protože jsme to opravdu plánovali a investiční poradenství do naší práce skutečně patří, tak jsme to ani nezkoušeli.

Investiční poradenství jsme zavedli velmi úspěšně. I když příprava a nastavení procesů, vzdělávání a systémů trvaly skoro rok. Nejdůležitější bylo vytvořit IT systémy, které jsou schopny všechno kontrolovat a zprocesovat. Přesto nám objem investic po zavedení ani v minulém roce neklesl. Naopak, když klienti viděli výstupy z našeho investičního poradenství, motivovalo je to k dalším investicím. To jsem viděl i u svých vlastních klientů. No a v neposlední řadě to pomáhá i při náboru profesionálů, kteří jinde možnost dělat investiční poradenství nemají.

Jedním z problémů investičního poradenství jsou nováčci. Aby se mohli stát investičním poradcem, potřebují praxi.

To problém není. To naopak podporuje to, jak to má být. Umíte si představit, že v investicích radí nováček? Já si to představit nedovedu.

Osobně si přeji, aby regulace dokázala, aby vše fungovalo tak, jak má. Nováček, když nastoupí, může dělat analýzu, může dělat obchod, ale portfolia s ním minimálně půl roku, spíše rok – a vážnější věci ještě déle – má dělat zkušený poradce. Pokud k tomu donutí trh regulace či samoregulace, tak to je to nejlepší, co si můžeme přát.

Nováček si u nás po měsíci zaškolování při supervizi udělá i test na investice a pojišťovnictví, získává registraci vázaného zástupce a pojišťovacího zprostředkovatele v podstatě hned. A může zprostředkovávat. Proces investičního poradenství předpokládá, že portfolio vytváří a kontroluje někdo jiný, kdo má certifikaci na investiční poradenství, a investiční plán jde klientům automaticky před poradenskou schůzkou.

Petr Borkovec

Petr Borkovec

Předseda představenstva Partners Financial Services

Vystudoval Provozně-ekonomickou fakultu MZLU. Na téže škole působil jako učitel předmětů kapitálové a finanční trhy, mezinárodní finance a burzy a cenné papíry, věnoval se odborné publikační činnosti.

Krátce pracoval v Jihomoravské energetice jako analytik kapitálových účastí, později v německé finančněporadenské společnosti, ve které se propracoval na pozici regionálního ředitele. Později založil Partners; dnes je jedním z partnerů společnosti a předsedou představenstva.

Petr Borkovec je ženatý a má dvě děti.

Nabízí se otázka, zda vaše vlastní Partners investiční společnost není příliš preferovaná ve finančních plánech. Když investuje klient přes vaši investiční společnost, získáváte kromě provizí i další poplatky za správu investice.

To ano. Ale co získá poradce navíc, proti tomu když pošle investice do Consequ, do Pioneeru? Nezískává navíc nic. Ve všech nástrojích na tvorbu finančního plánu jsou všechny nástroje rovnocenné a odměňování je také stejné.

Podíl investic do našich fondů není nijak zásadní. Možná to jen zneužívá konkurence. Výsledek našich fondů v loňském roce nebyl nijak oslnivý. Proto jsme přijali zkušeného portfoliomanažera Martina Mašáta z ING a nyní jsou výsledky mnohem lepší.

Naše fondy musí být v první řadě konkurenceschopné. Poradci si do toho nenechají kecat a my si nemůžeme dovolit je do čehokoli nutit. Nejsou provizně zvýhodňováni, a tak budou klientům tyto fondy doporučovat jen tehdy, pokud jim budou věřit.

Investiční společnost máme proto, abychom byli lepší, jiní a agresivní. Když něco dělám, nesnáším „přizdisráčství“. A samozřejmě je to způsob, jak si pohlídat investice našich klientů, mít vlastní produktovou platformu a zvýšit hodnotu firmy v rámci vertikální integrace. Umožnilo nám to vytvořit fondy, u nichž je nulový vstupní poplatek, ale i provize. Fondy a portfolia, která mohou být spravována velmi flexibilně a mohou nakupovat fondy největších a nejúspěšnějších správců na světě plus samostatné cenné papíry a ETF.

Je to stejné jako u privátních značek v maloobchodě. Mají kontrolu a vyšší marži, celkově však pro klienta znamenají v porovnání s podobnými produkty marže nižší. To bude při vyšším objemu platit i u Partners investiční společnosti. Dnes je logicky ztrátová. V roce 2013 činila ztráta přibližně 3,5 milionu korun. Dlouhodobě je to však perla portfolia. Věříme, že za pět až deset let z ní bude vysoce hodnotná záležitost. Nyní spravuje 1,2 miliardy korun a má slušné přítoky z pravidelných investic i pojištění, tudíž objem prostředků pod správou narůstá a to dále zlevňuje správu.

Také připravujeme nový fond Pavla Kohouta a myslím, že půjde opravdu o velmi zajímavou strategii a o úžasnou a originální záležitost.

Konečně jsme podle nové legislativy získali licenci na portfolio management a myslíme to s ním velmi vážně. Budeme asset management dělat tak, jak si ho představuji. Nabídneme ho i klientům, kteří na něj v bankách nedosáhnou. Filozofie bude, abychom vydělávali, pouze pokud bude vydělávat klient. Tedy minimální fee za správu a profit sharing. Nastavení se bude lišit podle investiční strategie. Toto jde u podílových fondů velmi obtížně. Chceme, aby tyto naše služby byly přístupné již od dvou milionů korun. Nad 30 milionů budeme nabízet kompletní investiční management, kde má klient vlastní účet, vlastní strategii a vlastní péči a reporting.

Druhá část rozhovoru se bude týkat expanze Partners a jejich plánů.

Vyšlo na Investujeme.cz

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 76 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 6. 2014 13:49, Karel

O čem se tady pořád hádáte? Partners, OVB a jiné agentské společnosti chtějí tvořit obraty. Proto využívají MLM systém, který je vhodný pro tento účel. Motivování a vymývání mozku není nic nového ani tajného. Nezávislost je fiktivní. Exkluzivní produkty jsou jenom prodejní marketing. Kariéra je nastavená tak, aby člen byl neustále tlačen do obchodu. Kariéra = více peněz, více lidí, více obchodů. Někdo to dělá špatně, někdo dobře. Každopádně mohu z vlastních zkušeností napsat, že MLM systém ovlivňuje chování zprostředkovatelů. Kdo tvrdí že to tak není, tak lže. Kdo nechce, aby ho MLM firma vedla podle svého uvážení, nebude pro takovou firmu pracovat. Tak to prostě je.

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 5. 2014 12:10, Tomas

osmnacti devatenacti let, obcas i mladsi? to muze poradce delat nezletili?

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (76 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Aleš Tůma: Takhle ty kapitalisty nedoženeme!

22. 2. 2014 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Aleš Tůma: Takhle ty kapitalisty nedoženeme!

„Investování v České republice možná paradoxně pomůže neúspěch důchodové reformy,“ tvrdí analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Investorům radí, aby zbytečně nesázeli vše na Čínu,... celý článek

Očima expertů: Jsou postupně vyplácené provize budoucnost finančního poradenství?

20. 12. 2013 | Ondřej Tůma | 39 komentářů

Očima expertů: Jsou postupně vyplácené provize budoucnost finančního poradenství?

Sepsat pojistku na celý život, shrábnout provizi a nikdy už nezavolat. Tak asi partnerství finančního poradce a jeho klienta nemá vypadat. Někdy ale vypadá. Až příliš často. Pomohly... celý článek

Očima expertů: Placené finanční poradenství. Blízká budoucnost, nebo utopie?

4. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Očima expertů: Placené finanční poradenství. Blízká budoucnost, nebo utopie?

Může v Česku fungovat placené finanční poradenství, které nebude založené na provizích? Zeptali jsme se Lukáše Kovandy, Tomáše Prouzy, Víta Samka a dalších odborníků ze světa financí. celý článek

Petr Borkovec z Partners: Peníze nepotřebujeme. Hledáme lidi, kteří mají chuť pracovat

8. 8. 2013 | Martin Vlnas | 22 komentářů

Petr Borkovec z Partners: Peníze nepotřebujeme. Hledáme lidi, kteří mají chuť pracovat

„Čistě na marketingu franšízu nepostavíte. Reklama pomůže překonat úvodní nedůvěru. To je ale všechno. Mnohem důležitější je renomé franšízanta, osobní kontakty, pečlivě vybraní místní... celý článek

Dočkáme se férovějšího pojištění? Petr Fejtek: „Finanční instituce krotnou“

2. 5. 2013 | Martin Vlnas | 15 komentářů

Dočkáme se férovějšího pojištění? Petr Fejtek: „Finanční instituce krotnou“

První ze dvou dílů rozhovoru s ekonomickým novinářem Petrem Fejtkem vzbudil na Peníze.cz pozdvižení. Týkal se nového důchodového spoření. Dnes bude řeč o pojišťovnách, o finančním poradenství... celý článek

Partners Financial Services