Den finanční gramotnosti. Velký test: nejste finanční analfabet?

| rubrika: Kvíz | 7. 9. 2011 | 15 komentářů
Den finanční gramotnosti. Velký test: nejste finanční analfabet?
Víc než polovina Čechů je finančně negramotná. Umějí číst – ale nečtou nebo neporozumějí. A umějí psát. Tím je průšvih dokonán: nečtou, neporozumějí – a podepíšou. Ke které polovičce národa patříte vy? Jste finančně gramotní, nebo jste finanční analfabeti? Otestujte se!

Už pětačtyřicet let si osmého září připomínáme jako Mezinárodní den gramotnosti. To abychom měli na paměti, že boj s analfabetismem nekončí.

Pokud jde o obecnou gramotnost, jsme v Česku vlastně z obliga – číst u nás umí devětadevadesát procent populace. Jenže jak číst?

Podle posledního průzkumu OECD [pdf, 1,14 MB] je 56 až 65 procent Čechů finančně negramotných. Neumíme například porovnat výhodnost spořicích produktů, rozlišit kreditní kartu od debetní, vybrat si mezi půjčkami tu levnější. Ve škole nás sice naučí číst, psát a počítat – ale jak se zdá, v praxi nám z těchto dovedností skutečně funguje jen to psaní: ochotně podepisujeme, že jsme četli a pochopili. Jenže popravdě – nestačily by nám na tohle staré dobré tři křížky?

Den finanční gramotnosti

Boj s obecnou negramotností tedy v Česku víceméně skončil. Umíme číst a umíme počítat. Je načase vyhlásit boj finanční negramotě: naučit se čtení a počítání v pravý čas použít! Vyzkoušejte sami sebe, jak na tom jste, v testu, který připravila finančněporadenská společnost Partners. Ta také vyhlásila osmého září českým Dnem finanční gramotnosti a u jeho příležitosti spustila s denním předstihem populárně vzdělávací web www.denfinancnigramotnosti.cz.

Co je to RPSN?

Kdo je finanční arbitr?

Který z těchto úvěrů je nejvýhodnější? Všechny parametry jsou stejné, rozdíl je jen v sazbách úroků a RPSN.

Která z těchto investic do podílových fondů je obecně nejméně riziková?

Když jsou úrokové sazby na trhu nízké, tak…

Kdy je nejvhodnější požádat o refinancování hypotéky?

Co je to konsolidace úvěrů?

Je výhodnější úvěr za 1 % p. m., nebo za 10 % p. a.?

Bezúročné období na kreditní kartě...

Jaké bylo průměrné zhodnocení penzijních fondů v posledních třech letech?

Co je to rozhodčí doložka u smlouvy o půjčce?

Na jaké produkty se vztahují daňové úlevy?

Co je to složené úročení?

Co si smíte koupit za peníze našetřené na stavebním spoření?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 9. 2011 10:18, expet na krize

Teda nevím, co je na těch všech otázkách finančně gramotného, snad jen ten název? Spíš jde o otázky hojně se vyskytující pro náhončí všeho druhu spoření, pojištění a půjček kdejakého obejdy = finančního prodejce, ale s finanční gramotností nemají společného zhola nic. FG není mýtem, byť velice rozšířeném ani produktem bezplatného školství stáda, ochotně jdoucího na vlastní porážku a osobní bankrot, že bankovky mají kladnou hodnotu, že jsou kryté prací či majetkem.

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.