Finanční masochismus: půjdete převychovat?

Roman Baroš | rubrika: Komentář | 20. 6. 2011 | 6 komentářů
Finanční masochismus: půjdete převychovat?
Minule jsem popsal pět základních typů finančních masochistů. Tvrďáky, jimž je všecko jedno, držáky, jejichž patnáctiletá pojistka je dnes určitě stejně dobrá jako tenkrát, spotřebáky, pátrající, kdo jim ještě půjčí, chytrolíny a váhavé střelce. Jak správně připomněli čtenáři, šestý základní typ zůstal stranou...

První díl Finančního masochismu

Opomenutým posledním typem finančního masochisty je sběratel. Tento člověk (kromě toho, že je finančně nevzdělaný) je velmi snadno ovlivnitelný. Kamkoliv přijde, do jakékoliv banky nebo pojišťovny, všude mu něco prodají. A on si to samozřejmě koupí. Většinou z toho důvodu, že mu prodejce řekl, že je to super. Překvapilo by vás, kolika lidem tohle stačí k tomu, aby si něco koupili.

Pokud má klient vyšší příjmy, většinou si nechá i staré smlouvy – je typickým sběratelem. Pokud má příjmy spíše nižší, doporučí mu prodejce starou smlouvu zrušit a zřídit novou, protože tahle je daleko lepší.

Když přijde nějaký úraz, tak je sice lépe mít nějakou pojistku než žádnou, ale proč platit za pojistky víc než 4 000 korun měsíčně? To buď máte o sebe a své blízké veliký strach, nebo – jste finanční masochista.

Časem může sběratel působit jako jiný typ masochisty – váhavý střelec. Rád by si další smlouvu koupil, ale v rodinném rozpočtu už nejsou další prostředky, takže se s panem prodejcem rozloučí slovy já si to rozmyslím. Což v překladu znamená jakmile na to budu mít, jsem zpátky. Bohužel. Navenek tedy může působit jako váhavý střelec, ale doopravdy je to sběratel, který právě nemá místo pro další exponáty.

Radikálně řezat!

Unikátní kalkulačka pojistného a pojistného krytí

  • Chcete co NEJúčinnější pojištění
  • Za odváděné pojistné chcete v případě průšvihu co NEJvíc peněz 
  • A na Peníze.cz je na to nová a NEJlepší kalkulačka

Využijte naši novou kalkulačku pojistného a pojistného krytí: zadejte, kolik můžete či chcete platit, spočítáme vám, kolik můžete dostat. Nebo naopak řekněte, kolik chcete dostat, my vám řekneme, kolik budete muset odvádět.

Kalkulačka počítá: pojištění pro případ smrti, pojištění trvalých následků úrazu, pojištění hospitalizace, pojištění denního odškodného i pojištění pracovní neschopnosti.

Další kalkulačky na Peníze.cz

K situaci, kdy má jeden člověk několik velmi podobných smluv, především vůbec nemělo dojít. Pokud už je pozdě bycha honit, je potřeba udělat radikální řez. Provést ho může buď zkušený poradce, nebo i sám klient, pokud se alespoň trošku finančně vzdělá.

Konsolidovat se dají nejen půjčky, ale i pojistky. Opravdu není důvod mít čtyři různé smlouvy, každou na sto tisíc korun. Stačí jedna na čtyři sta. To jsem tedy poněkud zjednodušil, ale princip je snad jasný.

Je moudré zvážit situaci – zda navýšit některou z aktuálních smluv a ostatní zrušit, nebo zrušit všechny a udělat jinou, která všechny stávající nahradí. K tomu je potřeba oslovit stávající pojišťovny a nechat si vypracovat nabídku pro navýšení smlouvy. Stojí to čas, ale vyplatí se to. Bezhlavé rušení smluv stojí peníze.

Další věc, která srazí výdaje dolů, je to, že na jedné smlouvě může být několik lidí. Obvykle jsou to dva dospělí a tři až pět dětí, ale najdou se i pojistky, které zahrnou i víc osob. A nemusí mít ani stejné příjmení, ani stejné trvalé bydliště.

Finanční gramotnost

Pojem „finanční gramotnost“ se začíná objevovat stále častěji . Zatím bohužel zejména v té souvislosti, že je to věc, která Čechům chybí. Pomalu ale lidem (aspoň některým) začíná docházet, že to je stejně důležitá dovednost jako umět číst nebo psát.

Bohužel naše školství není připraveno na to, zavést tento předmět do osnov, respektive – novou terminologií – do vzdělávacích programů. Ministerstvo financí sice ve spolupráci s  Českou národní bankou vypracovalo osnovy, nutno říct že kvalitní, podle kterých by se učit mohlo, bohužel tu nejsou učitelé, kteří by výuku takové látky zvládli.

Zkusil jsem dokonce oslovit několik škol s tím, že tento předmět budu vyučovat, ale byl jsem odmítnut, že nemám aprobaci. Samozřejmě. Aprobaci na tento předmět získat nejde. A jsme v začarovaném kruhu.

Nový seriál: Škola finanční gramotnosti

Anketa

Považujete se za finančně gramotného?

Nízkou finanční gramotnost je tedy zapotřebí řešit jinak. Od příštího týdne začne na webu Peníze.cz vycházet nový seriál Škola finanční gramotnosti, jehož cílem bude zvýšení finanční gramoty běžné populace. V každém díle se zaměříme na jednu jedinou „součástku“, kterou si pořádně vysvětlíme. Nepůjde o žádné školení ani článek pro odborníky, ale o dobře srozumitelné čtení pro běžnou populaci. Nějak začít musíme.

Možná se budete divit tomu, proč se finanční poradce snaží vzdělat (nejen) své klienty. Je to proto, že především finančně vzdělaný člověk dokáže docenit, co pro něj kvalitní poradce může udělat. Zároveň tak utnu tipec nepoctivým prodejcům, kteří v podstatě vyrábějí finanční masochisty jako na běžícím páse. Finančně gramotný člověk jejich hru rychle prohlédne a nenechá se opít rohlíkem.

Těším se tedy na vás v prvním díle, ve kterém vás naučím, co znamenají jednotlivé položky na pojistce.

Autor je finančním poradcem Partners

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 6. 2011 23:33

Infarkt, mrtvice, rakovina se plní z pojištění vážných nemocí. Jaký viník u úrazu, když většina úrazů se děje bez cizího zavinění? Nemluvě o tom, že i kdyby došlo k úrazu cizím zaviněním, tak ten viník může být bez práce či s minimální mzdou a odškodnění ti bude splácet dvacet let.

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Finanční masochismus

2. 6. 2011 | Roman Baroš | 26 komentářů

Finanční masochismus

Podle definice ve Wikipedii je masochismus „sexuální potěšení, při kterém je jedinec vzrušen bolestí, která je mu způsobována“. Věděli jste ale, že existuje i finanční masochismus?

Je váš finanční poradce třída? Poznáte to podle servisu

30. 5. 2011 | Petra Dusová | 17 komentářů

Je váš finanční poradce třída? Poznáte to podle servisu

Servis je slovo mnohoznačné. Pokud si tedy nejdříve ujasníme, že nemluvíme o uvedení míče do hry při tenisu ani o kolekci talířů se stejným květinovým vzorem, co přesně by si měl člověk... celý článek

Nehraje s vámi finanční poradce „Kliente, nezlob se!“?

30. 3. 2011 | Radek Petráš | 41 komentářů

Nehraje s vámi finanční poradce „Kliente, nezlob se!“?

Když se zeptáte sta lidí na ulici, jestli chtějí finančního poradce, devětadevadesát jich odpoví, že ne, a jeden neodpoví vůbec. Důvody těch devětadevadesáti: „Už finančního poradce... celý článek

Na životní pojištění je pošta, na bolavé zuby kovář

16. 2. 2011 | Michal Höschl | 20 komentářů

Na životní pojištění je pošta, na bolavé zuby kovář

Není něco zvláštního na tom, že ten, kdo radí lidem, kam s penězi, si sám nechává radit od jiného profesionála?

Na zázraky nikdo nevěří. Klienti chtějí „pouze“ poradit.

13. 1. 2011 | Martin Moravec | 4 komentáře

Na zázraky nikdo nevěří. Klienti chtějí „pouze“ poradit.

Baví mě poznávání různých prodejních strategií. Často se dobrovolně stávám testovacím subjektem. Měl jsem tu čest poznat množství prodejců, jejichž postup byl pozoruhodný.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.