Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Finanční konina 2019. Životní pojištění

Peníze.cz vyhlašují volbu největší Finanční koniny v kategorii životního pojištění. Přečtěte si, co všechno je ještě dnes v životním pojištění možné.

Tohle snad nemůžou myslet vážně! Spoření, které nespoří, účet, u kterého vám něco naúčtujou za každou drobnost, pojištění, se kterým máte jistotu, leda že vy zaplatíte pojišťovně, ale naopak už ne. Každý z nás se už zkrátka ve světě financí potkal s nějakou tou koninou.

Na Peníze.cz jsme se rozhodli, že zkusíme najít tu největší. Abychom ale nepoměřovali hrušky a jablka, budeme muset ten finanční svět rozdělit do kategorií. Přece jenom je konina jiného typu, když vám strhávají peníze z účtu za odchozí platbu, a něco jiného, když vám prodají spořicí pojistku, na které máte po třech letech naspořenou nulu…

Odborný garant

Martin Podávka - produktový ředitel Partners

„Na počátku bylo přes 600 stran pojistných podmínek 12 různých životních pojištění. K jejich přečtení byla potřeba koňská dávka trpělivosti a přes 30 šálků zeleného čaje. Podivných ustanovení jsme našli hodně a z nich vybrali šest obzvlášť vypečených výluk a omezení. Pokud patříte mezi lidi, kteří nejdou životem jako koně s klapkami na očích, pomozte nám. Hlasujte o největší konině a společně tak zařídíme, aby do roka a do dne z pojistných podmínek úplně zmizela.“

Martin Podávka

produktový ředitel Partners

Logo Partners

Pošlete je do salámu!

Zatím bychom s vámi rádi vyzkoušeli najít největší koninu v životním pojištění. Životní pojistky si totiž v minulých letech získaly pověst produktu, ve kterém se na klienty šily ty největší boudy. Až před poměrně krátkou dobou se začalo blýskat na lepší časy. Není tedy od věci se podívat, jak moc se pojišťovny polepšily, jestli jim ještě nezůstává příliš mnoho kostlivců ve skříni, jestli už mluví ke klientům srozumitelněji a jak moc hrají férově.

Vytipovali jsme spolu s odborníky na pojištění z finančněporadenské skupiny Partners několik konin, které stále ještě přežívají. Podle nás by měly zmizet ze světa. Pojďme společně pojišťovnám říct, že je čas stáhnout je z trati a poslat do salámu. Řekněte nám svým hlasem, která by v něm měla skončit jako první.

Nevypisujeme konkrétní formulace z pojistných smluv a neuvádíme konkrétní pojišťovny. Popisujeme na krátkých a srozumitelných příbězích, k čemu nesrozumitelné formulace v pojistných podmínkách vedou. A věříme, že pojišťovny se v těch příbězích dobře poznají a svoje podmínky narovnají.

Pravidla: Kdy hlasovat

Hlasování začíná 1. dubna a končí 30. dubna. Z jednoho počítače (jedné IP adresy) lze hlasovat jen jednou. A hlas můžete dát jen jedné jediné konině, proto si to dobře rozmyslete.

Finanční konina bude slavnostně vyhlášena v pondělí 6. května.

Konina 1

Možnost ukončit pojistku jen jednou za rok

Petra platila každý měsíc pojistné na životní pojistku. Pak se ale jednoho dne rozhodla, že by ráda pojištění ukončila. Možná už nechtěla být pojištěná, možná měla vyhlédnuté pojištění jinde – na tom vlastně nesejde. Věděla, že to nepůjde hned, že výpovědní doba je „6 týdnů před koncem období“. Byla připravena, že bude muset zaplatit ještě dvoje měsíční pojistné. Odpověď pojišťovny na výpověď ji ale velice překvapila: bude muset zaplatit ještě 12 měsíčních splátek za pojištění, které už nechce a nepotřebuje.

Jak je to možné? Pojišťovna měla a stále má v podmínkách napsáno, že pojistným obdobím je celý rok, i když klient platí měsíčně. A pokud klient „prošvihne“ jeden den v roce, výročí uzavření pojistné smlouvy, byť jen o několik dnů, musí počkat celý další rok. Pojišťovna nemusí přistoupit na dohodu a ukončit smlouvu i k jinému dni. O tom svědčí i stížnosti klientů, kteří se obrátili na finančního arbitra. Ten jim ale neuměl pomoci, protože pojišťovna měla ve smlouvě jasně napsáno: pojistné období je celý rok.


Konina 2

Výluka na bolavá záda

Karel pracoval v kanceláři osm hodin u počítače a další čas strávil za volantem. Ve volném čase sice sportoval, bolesti zad způsobené sedavým zaměstnáním ho ale stejně dočasně poslaly do pracovní neschopnosti. Přestože si platil pojištění pro případ pracovní neschopnosti, žádné peníze od pojišťovny jako náhradu ušlé mzdy nedostal.

Jak je to možné? Pojišťovna měla v pojistných podmínkách výluku na obtíže spojené se zády: první tři roky za podobné problémy nikomu neplatila. A Karel měl smůlu, pracovní neschopnost nastala ve třetím roce po sjednání pojištění. Dodejme, že problémy se zády (pohybovým aparátem) jsou druhou nejčastější výlukou. Tou úplně nejčastější, kterou má každá pojišťovna, je pracovní neschopnost z důvodu psychické nemoci.


Konina 3

Krytí terorismu s háčky

Ještě před několika lety patřily újmy způsobené v souvislosti s teroristickým útokem mezi pojistné výluky prakticky u všech pojišťoven. Situace se výrazně zlepšila a na trhu už není produkt, kde by byl terorismus z pojištění zcela vyloučen. Lidé se tak můžou domnívat, že jejich nové pojištění je chrání i v podobné situaci. Skutečnost je ale jiná, v mnoha situacích by pozůstalí nedostali ani korunu.

Jak je to možné? Některé produkty kryjí jen události způsobené takzvanými konvenčními zbraněmi. Tedy útoky nožem, střelnou zbraní nebo například použití dopravního prostředku jako zbraně. Kromě konvenčních zbraní je hrozbou například útok chemickými, toxickými látkami nebo radioaktivní zamoření (tzv. „špinavá bomba“). A podobné příčiny zranění nebo smrti zůstávají u některých pojistek pořád mezi výlukami.


Konina 4

Pracovní neschopnost s omezením

Jana měla sjednané pojištění pracovní neschopnosti, vybrala si produkt s odkladnou (tzv. karenční) dobou 28 dní. Věděla, že pokud bude nemocná delší dobu, dostane za každý den sjednanou denní dávku, a to až za 365 dnů pracovní neschopnosti. V pracovní neschopnosti strávila celkem 85 dnů, čekala tedy výplatu dávky za 85 - 28 = 57 dnů. Pojišťovna jí ale vyplatila peníze jenom za 30 dnů.

Jak je to možné? V pojistných podmínkách bylo napsáno, že u konkrétních diagnóz bude pojišťovna vyplácet peníze za míň dnů, podle své vlastní tabulky. A u diagnózy, se kterou se léčila Jana, bylo v tabulce napsáno 30 dnů. Jana měla smůlu, že si vybrala právě tohle pojištění, podobné omezení je výjimečné.


Konina 5

Výluka na souvislost s HIV+

Počet výluk u pojištění pro případ smrti a invalidity v posledních letech klesl na minimum. Zůstávají pouze základní, která každý běžný klient chápe, bez kterých by pojišťovna nedokázala pojištění nabízet (výluka na sebepoškozování/sebevraždu, výluka, pokud pojištěný páchal trestný čin). Není obvyklé, že je vyloučena nějaká speciální nemoc. Výjimky ale jsou.

Co je taky možné? V pojistných podmínkách některých pojištění můžete najít výluku na onemocnění způsobené virem HIV, syndromem získaného selhání imunity AIDS, a související onemocnění, pokud došlo k nákaze například při nechráněném pohlavním styku.


Konina 6

Obecná výluka na všechno „před“

Aleš při sjednání pojištění svědomitě vyplnil zdravotní dotazník, uvedl všechny svoje předchozí nemoci a úrazy. Pojišťovna ho do pojištění přijala za standardních podmínek, v rámci smlouvy mu žádnou nemoc nebo úraz nevyloučila. Předpokládal tedy, že je pojištěný bez nějakých omezení. Přesto při pojistné události pojišťovna odmítla vyplatit peníze s odkazem na pojistné podmínky.

Jak je to možné? V pojistných podmínkách bylo obecné ustanovení, že pojišťovna neplní za události, které se staly následkem nemocí či úrazů, kterými trpěl pojištěný před sjednáním. Pojišťovna se ve smlouvě nenamáhala klientovi přesně vypsat, co konkrétně mu nepojistí, když prodělal tu a tu nemoc, a zjednodušila si práci tímto obecným ustanovením v podmínkách.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 157 517 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Porovnání produktů

Investiční životní pojištění

Články na Heroine.cz

Zdravím z noční. #6 Dětské úrazy

Zdravím z noční. #6 Dětské úrazy

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se střídají v psaní o situacích,...více

Vůně máminých rukou. Olfaktorický průvodce

Vůně máminých rukou. Olfaktorický průvodce

Vůně vypraného prádla. Maminčiny ruce namazané krémem. Oblíbený parfém. Naše životy nenápadně...více

„Poddanství žen“. Vynalezl feminismus muž?

„Poddanství žen“. Vynalezl feminismus muž?

Před sto padesáti lety nic jako feminismus neexistovalo, ale přesto vyšel spisek, který...více

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ladislav Jakl

bývalý tajemník prezidenta

Renáta Kadlecová

ředitelka Fondu pojištění vkladů

Ladislav Jakl
ÚSPĚŠNOST
16,67 %

z 24 duelů
×
Renáta Kadlecová
ÚSPĚŠNOST
65,52 %

z 29 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Nejčtenější články

Hlasování o největší koninu v životním pojištění na Peníze.cz

Hlasování o největší koninu v životním pojištění na Peníze.cz

Pročetli jsme stovky stránek podmínek k životním pojistkám. A ačkoli můžeme říct, že svět...více

Nová značka životního pojištění. Chce chránit, investicím se ale nebrání

Nová značka životního pojištění. Chce chránit, investicím se ale nebrání

Nová pojišťovna Youplus slibuje lepší životní pojištění za rozumnou cenu. Prodávat bude...více

Jak pojišťovny stanoví odškodnění při úrazu

Jak pojišťovny stanoví odškodnění při úrazu

Klíčem k určení, kolik pojišťovna vyplatí z úrazové pojistky, jsou takzvané oceňovací...více

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK