Konkurence mezi exekutory je v pořádku, rozhodl soud

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 9. 11. 2021 13:51
Konkurence mezi exekutory je v pořádku, rozhodl soud

Zdroj: Shutterstock

Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení části exekučního řádu, podle které si exekutora vybírají věřitelé. 

Podle 25 senátorů z několika stran, které při podání návrhu v roce 2018 zastupoval tehdejší senátor Miroslav Nenutil (ČSSD), neomezená volba soudního exekutora prakticky znemožňuje, aby exekutoři svou činnost vykonávali nezávisle a nestranně. To by podle nich zaručil takzvaný princip teritoriality, tedy místní příslušnost exekutorů. Ústavní soud se však s takovým názorem neztotožnil.

„Systém umožňující věřiteli volbu soudního exekutora, který povede exekuci, není porušením práva na soudní ochranu zaručeného čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod. Exekuční řád poskytuje dostatečné záruky pro nezávislost a nestrannost výkonu exekuční činnosti soudního exekutora, tak aby byl vázán právem a nikoliv pokyny oprávněného,“ konstatoval soudce zpravodaj Jiří Zemánek.

Konkrétní exekuční systém není dán ústavou. Je na rozhodnutí politické reprezentace, jaký systém vymáhání nastaví. „Nakolik neexistuje ústavně zaručené základní právo na zákonného soudního exekutora ve smyslu čl. 38 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, postrádá požadavek na zavedení místní příslušnosti (principu teritoriality) do vymezení exekutorské působnosti ústavně právní rozměr a sleduje pouze politický či zájmový účel,“ říká Zemánek.

I když jsou ústavním soudcům známy excesy, ke kterým při provádění exekucí dochází, případné vyhovění stížnosti by je řešit nepomohlo. „Ústavní soud například opakovaně rozhodoval ve věcech „dětských“ exekucí či exekucí na malé částky, při nichž byly vymáhány ústavně nepřijatelné vysoké náklady, případně kritizoval jiné praktiky, jejichž cílem byly spíše fiskální zájmy exekutorů než nalézání spravedlnosti. Tomu by však ani vyhověním návrhu nebylo zabráněno,“ připomíná Zemánek.

„Nález Ústavního soudu je pro nás velkým zklamáním, protože mohl konečně ukončit obchod s exekucemi. Nezbývá ale než jej respektovat,“ reaguje Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení. „Vedle ústavního pohledu existuje ovšem i pohled ekonomický a sociální. Ve snaze prosazení nezávislého určování exekutora soudem a pravidla jeden dlužník = jeden exekutor tak budeme pokračovat i nadále,“ dodává.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

24. 11. 2021 | Veronika Hejná | 17 komentářů

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

Které věci nemůže exekutor zabavit? Jaké vybavení domácnosti je obvyklé a co dlužník nezbytně potřebuje? Máme podrobnosti.

Milostivé léto: Sankce odpustí i některé banky, jiné se nezapojí

16. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Milostivé léto: Sankce odpustí i některé banky, jiné se nezapojí

Klienti Air Bank, České spořitelny nebo Komerční banky mají mimořádnou možnost, jak se zbavit exekucí za výhodnějších podmínek.

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

8. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

Tady ČNB, máte exekuci. Pozor na podvod

4. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Tady ČNB, máte exekuci. Pozor na podvod

Exekutorská komora upozorňuje na podvodné telefonáty zneužívající jméno centrální banky.

ČEZ uznává milostivé léto, skončit může 70 tisíc exekucí

2. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

ČEZ uznává milostivé léto, skončit může 70 tisíc exekucí

Energetická společnost ČEZ, jejímž většinovým vlastníkem je stát, se připojuje k takzvanému milostivému létu. Při jeho využití se lidé mohou v omezeném čase snadněji zbavit exekucí,... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.