Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 11. 2021 14:40 aktualizováno 8. 11. 2021 14:55 | 1 komentář
Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Zdroj: Shutterstock

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

Právní nejistotu ukončil výklad zákona, o který v minulých dnech požádala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ministerstvo spravedlnosti. To potvrdilo výklad navrhovatele milostivého léta, poslance Marka Výborného (KDU-ČSL), který od začátku tvrdí, že penále je příslušenství dluhů.

„VZP už nebude do milostivého léta vnášet právní nejistotu! Výklad je zcela jasný,“ řekl dnes Výborný.

„Jsem velmi rád, že se podařilo najít řešení pro 230 tisíc našich klientů, kteří řeší své dluhy na zdravotním pojištění. VZP na základě dnes obdrženého stanoviska ministerstva spravedlnosti osloví v příštím týdnu smluvní exekutory s jasnou informací, že pro účely milostivého léta je penále na pojistném příslušenstvím, které tedy nebude vymáháno jako součást jistiny a dluh z titulu penále bude prominut,“ říká Zdeněk Kabátek, ředitel VZP.

Spor se vedl o exekuce za desítky miliard korun. VZP vede exekuce proti 230 tisícům lidí a na dlužném penále vymáhá 16 miliard korun, což je o tři miliardy více než celkový původní dluh na pojistném.

Milostivé léto mohou využít lidé, kteří dluží státu, obci či jejich organizacím do 28. ledna 2022. Jde o jednorázovou nabídku jak ukončit stovky tisíc exekucí za zvýhodněných podmínek – stačí zaplatit zbývající jistinu (původní dluh) a k tomu přidat 907,50 Kč na úhradu nákladů za ukončení exekuce.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

24. 11. 2021 | Veronika Hejná | 17 komentářů

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

Které věci nemůže exekutor zabavit? Jaké vybavení domácnosti je obvyklé a co dlužník nezbytně potřebuje? Máme podrobnosti.

Milostivé léto: Sankce odpustí i některé banky, jiné se nezapojí

16. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Milostivé léto: Sankce odpustí i některé banky, jiné se nezapojí

Klienti Air Bank, České spořitelny nebo Komerční banky mají mimořádnou možnost, jak se zbavit exekucí za výhodnějších podmínek.

Konkurence mezi exekutory je v pořádku, rozhodl soud

9. 11. 2021 | Jiří Hovorka

Konkurence mezi exekutory je v pořádku, rozhodl soud

Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení části exekučního řádu, podle které si exekutora vybírají věřitelé. 

Tady ČNB, máte exekuci. Pozor na podvod

4. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Tady ČNB, máte exekuci. Pozor na podvod

Exekutorská komora upozorňuje na podvodné telefonáty zneužívající jméno centrální banky.

ČEZ uznává milostivé léto, skončit může 70 tisíc exekucí

2. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

ČEZ uznává milostivé léto, skončit může 70 tisíc exekucí

Energetická společnost ČEZ, jejímž většinovým vlastníkem je stát, se připojuje k takzvanému milostivému létu. Při jeho využití se lidé mohou v omezeném čase snadněji zbavit exekucí,... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.