Nových exekucí přibylo na začátku roku nejméně za deset let

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 4. 2020
Nových exekucí přibylo na začátku roku nejméně za deset let

Zdroj: Shutterstock

V Česku bylo v letošním prvním čtvrtletí nově zahájeno 105 tisíc exekucí, což je nejméně za posledních přinejmenším deset let. 

Data zveřejnila Exekutorská komora. Systém soudních exekucí funguje od roku 2001, komora má ale kompletní čtvrtletní data jenom za posledních deset let.

Čísla za březen jsou sice ovlivněna epidemií koronaviru, k výraznému poklesu však došlo už v lednu a únoru. Za první dva měsíce letošního roku začalo 72 tisíc exekucí, loni to bylo 86 tisíc.

V březnu bylo letos zahájeno 33 tisíc exekucí, před rokem jich bylo 51 tisíc. Připomeňme, že od 12. března je Česko v nouzovém stavu a zastavil se běžný provoz, což se muselo projevit i v exekucích.

Exekuce se mění

Kvůli koronavirové krizi se zmírní pravidla pro lidi, kteří nezvládají své dluhy. Projděte si, jaké změny schválili poslanci.

Pomoc pro dlužníky prošla. Jak se změní exekuce a oddlužení

Podle mluvčí komory Lenky Desatové se na začátku roku střetl dlouhodobý trend poklesu exekucí, související s tehdejší dobrou ekonomickou situací v Česku, a krátkodobý propad způsobený opatřeními v boji proti koronavirové epidemii.

Počet nových exekucí v posledních letech klesal. Zatímco v roce 2014 jich v Česku začalo víc jak 850 tisíc, poslední dva roky to bylo lehce nad hranicí 500 tisíc.

Na konci loňského roku bylo v Česku celkem 783 tisíc lidí v exekuci a bylo proti nim vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru jich tedy na jednu fyzickou osobu připadá skoro šest.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kde žije nejvíc dlužníků v Česku? Podrobná mapa exekucí

17. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

Kde žije nejvíc dlužníků v Česku? Podrobná mapa exekucí

Podívejte se, kolik lidí má v jednotlivých obcích exekuce nebo prochází oddlužením.

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

9. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob oddlužení. Více jsme o novele psali zde: Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili... celý článek

Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili poslanci

22. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili poslanci

Novela insolvenčního zákona má snadněji oddlužit lidi v exekuci. Zásadní změnou je zkrácení doby osobního bankrotu ze současných pěti let na tři roky. Současně se však zpřísní některá... celý článek

Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

21. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

Poslanci definitivně schválili oddlužovací akci, která lidem odpustí část dluhů na zdravotním pojištění. Odmítli ale návrh senátorů, kteří chtěli původně schválené podmínky rozšířit... celý článek

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

23. 4. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

Česká národní banka dala pokutu čtyři miliony korun společnosti Profi Credit Czech, poskytovateli spotřebitelských úvěrů pod názvy Pojištěná půjčka a Razdva půjčka.

Partners Financial Services