Nových exekucí přibylo na začátku roku nejméně za deset let

| rubrika: Aktuality | 30. 4. 2020 13:10

Zdroj: Shutterstock

V Česku bylo v letošním prvním čtvrtletí nově zahájeno 105 tisíc exekucí, což je nejméně za posledních přinejmenším deset let. 

Data zveřejnila Exekutorská komora. Systém soudních exekucí funguje od roku 2001, komora má ale kompletní čtvrtletní data jenom za posledních deset let.

Čísla za březen jsou sice ovlivněna epidemií koronaviru, k výraznému poklesu však došlo už v lednu a únoru. Za první dva měsíce letošního roku začalo 72 tisíc exekucí, loni to bylo 86 tisíc.

V březnu bylo letos zahájeno 33 tisíc exekucí, před rokem jich bylo 51 tisíc. Připomeňme, že od 12. března je Česko v nouzovém stavu a zastavil se běžný provoz, což se muselo projevit i v exekucích.

Exekuce se mění

Kvůli koronavirové krizi se zmírní pravidla pro lidi, kteří nezvládají své dluhy. Projděte si, jaké změny schválili poslanci.

Pomoc pro dlužníky prošla. Jak se změní exekuce a oddlužení

Podle mluvčí komory Lenky Desatové se na začátku roku střetl dlouhodobý trend poklesu exekucí, související s tehdejší dobrou ekonomickou situací v Česku, a krátkodobý propad způsobený opatřeními v boji proti koronavirové epidemii.

Počet nových exekucí v posledních letech klesal. Zatímco v roce 2014 jich v Česku začalo víc jak 850 tisíc, poslední dva roky to bylo lehce nad hranicí 500 tisíc.

Na konci loňského roku bylo v Česku celkem 783 tisíc lidí v exekuci a bylo proti nim vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru jich tedy na jednu fyzickou osobu připadá skoro šest.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.