Nových exekucí přibylo na začátku roku nejméně za deset let

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 4. 2020
Nových exekucí přibylo na začátku roku nejméně za deset let

Zdroj: Shutterstock

V Česku bylo v letošním prvním čtvrtletí nově zahájeno 105 tisíc exekucí, což je nejméně za posledních přinejmenším deset let. 

Data zveřejnila Exekutorská komora. Systém soudních exekucí funguje od roku 2001, komora má ale kompletní čtvrtletní data jenom za posledních deset let.

Čísla za březen jsou sice ovlivněna epidemií koronaviru, k výraznému poklesu však došlo už v lednu a únoru. Za první dva měsíce letošního roku začalo 72 tisíc exekucí, loni to bylo 86 tisíc.

V březnu bylo letos zahájeno 33 tisíc exekucí, před rokem jich bylo 51 tisíc. Připomeňme, že od 12. března je Česko v nouzovém stavu a zastavil se běžný provoz, což se muselo projevit i v exekucích.

Exekuce se mění

Kvůli koronavirové krizi se zmírní pravidla pro lidi, kteří nezvládají své dluhy. Projděte si, jaké změny schválili poslanci.

Pomoc pro dlužníky prošla. Jak se změní exekuce a oddlužení

Podle mluvčí komory Lenky Desatové se na začátku roku střetl dlouhodobý trend poklesu exekucí, související s tehdejší dobrou ekonomickou situací v Česku, a krátkodobý propad způsobený opatřeními v boji proti koronavirové epidemii.

Počet nových exekucí v posledních letech klesal. Zatímco v roce 2014 jich v Česku začalo víc jak 850 tisíc, poslední dva roky to bylo lehce nad hranicí 500 tisíc.

Na konci loňského roku bylo v Česku celkem 783 tisíc lidí v exekuci a bylo proti nim vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru jich tedy na jednu fyzickou osobu připadá skoro šest.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

3. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

Lidé i firmy dostanou mimořádnou šanci, jak se snadněji zbavit sankcí za dluhy na daních nebo sociálním pojištění. Nová oddlužovací akce se týká takzvaných správních exekucí.

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

21. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty či důchodu víc peněz. Kvůli změně výpočtu však zvýšení nebude tak výrazné, jako by bylo podle dosavadních pravidel.

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

23. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. Růst, který souvisí se zvýšením normativů na bydlení, ale vláda tentokrát omezila.

Poslední šance pro dlužníky. Vrací se Milostivé léto

1. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Poslední šance pro dlužníky. Vrací se Milostivé léto

Akce, díky které se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, od 1. září pokračuje. Původní pravidla této „amnestie sankcí“ se mírně změnila. Na dlouhou dobu má jít o poslední podobnou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.