Nových exekucí přibylo na začátku roku nejméně za deset let

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 4. 2020 13:10
Nových exekucí přibylo na začátku roku nejméně za deset let

Zdroj: Shutterstock

V Česku bylo v letošním prvním čtvrtletí nově zahájeno 105 tisíc exekucí, což je nejméně za posledních přinejmenším deset let. 

Data zveřejnila Exekutorská komora. Systém soudních exekucí funguje od roku 2001, komora má ale kompletní čtvrtletní data jenom za posledních deset let.

Čísla za březen jsou sice ovlivněna epidemií koronaviru, k výraznému poklesu však došlo už v lednu a únoru. Za první dva měsíce letošního roku začalo 72 tisíc exekucí, loni to bylo 86 tisíc.

V březnu bylo letos zahájeno 33 tisíc exekucí, před rokem jich bylo 51 tisíc. Připomeňme, že od 12. března je Česko v nouzovém stavu a zastavil se běžný provoz, což se muselo projevit i v exekucích.

Exekuce se mění

Kvůli koronavirové krizi se zmírní pravidla pro lidi, kteří nezvládají své dluhy. Projděte si, jaké změny schválili poslanci.

Pomoc pro dlužníky prošla. Jak se změní exekuce a oddlužení

Podle mluvčí komory Lenky Desatové se na začátku roku střetl dlouhodobý trend poklesu exekucí, související s tehdejší dobrou ekonomickou situací v Česku, a krátkodobý propad způsobený opatřeními v boji proti koronavirové epidemii.

Počet nových exekucí v posledních letech klesal. Zatímco v roce 2014 jich v Česku začalo víc jak 850 tisíc, poslední dva roky to bylo lehce nad hranicí 500 tisíc.

Na konci loňského roku bylo v Česku celkem 783 tisíc lidí v exekuci a bylo proti nim vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru jich tedy na jednu fyzickou osobu připadá skoro šest.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

27. 9. 2021 | Veronika Hejná | 5 komentářů

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

Kdo a kdy může žádat o oddlužení? Na co si dát pozor při sepsání návrhu? Jak probíhá osobní bankrot? Tady je aktuální průvodce.

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

Stovky tisíc lidí dostanou tři měsíce na to, aby se za zvýhodněných podmínek vykoupili z některých dluhů. Jaké jsou podmínky a co je potřeba udělat? Připravili jsme průvodce.

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

9. 8. 2021 | Jakub Jetmar | 5 komentářů

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

Větší nebezpečí než pandemie covidu představuje pandemie strachu, kdy podlehneme dojmu, že se blíží konec světa. „Pod tlakem společenské atmosféry se proměňovala i komunikace veřejnosti,“... celý článek

Exekuce čeká milostivé léto, marné vymáhání skončí dříve. Přehled změn

7. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Exekuce čeká milostivé léto, marné vymáhání skončí dříve. Přehled změn

Velký balík změn v exekucích definitivně schválili poslanci. Skončí stovky tisíc marných exekucí a dlužníci dostanou šanci zbavit se levněji „veřejnoprávních“ dluhů. Exekuce v terénu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.