Zaplaťte, zbavím vás exekuce. Komora varuje před novým podvodem

| rubrika: Aktuality | 23. 1. 2020 14:12 | 2 komentáře

Exekutorská komora ČR varuje před novým pokusem o podvod a další vlnou falešných mailů.

Dlužníkům je slibované zastavení exekucí, když zaplatí požadovanou sumu v řádech tisíců korun. Kdo zaplatí, dostane falešné usnesení vydané Mgr. Markem Horáčkem, LL.M., který má být auditorem revizní komise prezidia ČEK ČR.

„Tímto usnesením, na němž je navíc zneužito logo Exekutorské komory ČR, mají být veškeré exekuce vedené vůči povinnému s okamžitou platností zastaveny,“ říká Lenka Desatová, mluvčí komory.

Poradna při finanční tísni

Nemůžete utáhnout dluhy? Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky z poradny při finanční tísni.

Bezplatná poradna při finanční tísni

Exekutorská komora ČR upozorňuje, že exekuční řízení vedou výhradně soudní exekutoři a komora ani žádný její orgán nemůže exekuce zastavovat ani jejich zastavování soudním exekutorům nařizovat.

„Exekutorská komora celou záležitost řeší ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení,“ říká Desatová.

Další varování vydala komora před novou vlnou podvodných e-mailů. Ty v předmětu mají uvedeno, že jde o exekuční příkaz, v předmětu zprávy je i číslo účtu a datum odeslání. V textu zprávy se pak podvodník vydává za advokáta a upozorňuje na smyšlenou dlužnou částku s tím, že pokud nebude uhrazena, bude vymáhána.

„Tyto maily obsahují zavirovanou přílohu s názvem faktura. Pokud takový mail dostanete, v žádném případě přílohu neotvírejte! Exekutorská komora adresátům rovněž doporučuje, aby se obrátili na orgány činné v trestním řízení,“ říká Desatová.

Před vlnou nebezpečných e-mailů nyní varuje i počítačová škola Gopas. E-mail se maskuje za zásilku od důvěryhodné instituce a obsahuje zavirovanou přílohu, například fiktivní fakturu. Po jejím otevření si virus během několika vteřin zmapuje síť a pokud jde třeba o firemní počítač, rozšíří se na ostatní počítače v síti. Na příkaz svého autora pak začne provádět záškodnické operace.

„To může být například rozposílaní dalších e-mailů (spambot), odposlech přihlašovacích údajů do internetbankingu (trojský kůň) nebo zašifrování firemních dat a vymáhání výkupného (ransomware),“ říká Michael Grafnetter, odborník na bezpečnost z počítačové školy Gopas.


Čtěte více:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

exekuce, exekutorská komora, podvody

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.