Dvacet úřadů ovládá přes polovinu exekučního trhu

| rubrika: Aktuality | 17. 9. 2019 09:47

Dvacet největších exekutorů v Česku vede více než 55 procent exekucí. Dohromady nyní v Česku působí 156 exekutorských úřadů.

Jeden exekutor vede v průměru zhruba 30 600 exekucí. Mezi jednotlivými úřady je ale velký rozptyl, když minimum je 12 a maximum 332 605 exekucí. Medián vedených exekucí činí zhruba 13 300 exekucí. Ukazují to nové statistiky Exekutorské komory ČR.

Komora varuje, že pokud dojde ke schválení současného návrhu novely exekučního řádu, který na začátku července schválila vláda, dojde k zafixování stávajícího stavu a k postupné koncentraci drtivé většiny exekučních řízení u zhruba 20 až 40 soudních exekutorů.

Poradna při finanční tísni

Zápasíte s dluhy? Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky.

Bezplatná poradna při finanční tísni

„Pokud návrh projde, dojde fakticky k prohloubení stávajících geografických nerovností a s tím spojených problémů. Už nebude cesty zpět, stav bude de facto nezvratný a tím pádem i mimo efektivní regulaci," říká prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.

Jde o princip takzvaného sněhuláka – nabalování exekucí na větší exekutory, kteří by podle nových pravidel měli zajištěné dlužníky z minula - před kterým v rozhovoru s webem Peníze.cz varoval třeba i exekutor Martin Štika.

Komora dlouhodobě volá po zavedení územní příslušnosti exekutorů, která by skoncovala s konkurenčním bojem mezi exekutory. Ten například podle Štiky vede k tomu, že exekutoři se k dlužníkům chovají agresivněji, než by bylo třeba.

Proti teritorialitě se ale staví právě někteří zástupci velkých exekutorů. Například přerovský exekutor Filip Jícha nedávno vydal na webu ceska-justice.cz komentář, podle kterého jsou dravost a klientelismus exekutorů mýtem.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

exekuce, exekutorská komora

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.