Dvacet úřadů ovládá přes polovinu exekučního trhu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 17. 9. 2019

Dvacet největších exekutorů v Česku vede více než 55 procent exekucí. Dohromady nyní v Česku působí 156 exekutorských úřadů.

Jeden exekutor vede v průměru zhruba 30 600 exekucí. Mezi jednotlivými úřady je ale velký rozptyl, když minimum je 12 a maximum 332 605 exekucí. Medián vedených exekucí činí zhruba 13 300 exekucí. Ukazují to nové statistiky Exekutorské komory ČR.

Komora varuje, že pokud dojde ke schválení současného návrhu novely exekučního řádu, který na začátku července schválila vláda, dojde k zafixování stávajícího stavu a k postupné koncentraci drtivé většiny exekučních řízení u zhruba 20 až 40 soudních exekutorů.

Poradna při finanční tísni

Zápasíte s dluhy? Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky.

Bezplatná poradna při finanční tísni

„Pokud návrh projde, dojde fakticky k prohloubení stávajících geografických nerovností a s tím spojených problémů. Už nebude cesty zpět, stav bude de facto nezvratný a tím pádem i mimo efektivní regulaci," říká prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.

Jde o princip takzvaného sněhuláka – nabalování exekucí na větší exekutory, kteří by podle nových pravidel měli zajištěné dlužníky z minula - před kterým v rozhovoru s webem Peníze.cz varoval třeba i exekutor Martin Štika.

Komora dlouhodobě volá po zavedení územní příslušnosti exekutorů, která by skoncovala s konkurenčním bojem mezi exekutory. Ten například podle Štiky vede k tomu, že exekutoři se k dlužníkům chovají agresivněji, než by bylo třeba.

Proti teritorialitě se ale staví právě někteří zástupci velkých exekutorů. Například přerovský exekutor Filip Jícha nedávno vydal na webu ceska-justice.cz komentář, podle kterého jsou dravost a klientelismus exekutorů mýtem.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

exekuce, exekutorská komora

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, nejspíš čeká ještě jedno opakování od začátku září do konce listopadu. Návrh na pokračování dnes schválila vláda... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 4. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty víc peněz.

O milostivé léto nebyl zájem, tvrdí exekutoři. Jen hra, namítají poslanci

31. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

O milostivé léto nebyl zájem, tvrdí exekutoři. Jen hra, namítají poslanci

Během takzvaného milostivého léta zastavili exekutoři 42 tisíc exekucí a 15 tisíc lidí se zcela zbavilo exekucí. Čísla dnes zveřejnila Exekutorská komora. Podle autorů této „amnestie... celý článek

Nezabavitelná částka roste, řeklo ministerstvo. Soudy jsou proti

22. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Nezabavitelná částka roste, řeklo ministerstvo. Soudy jsou proti

Jedna novela, dva výklady. Nezabavitelné minimum se v roce 2022 počítá různě. Jde o tisíce korun pro lidi v exekucích či oddlužení.

Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

10. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

Když stoupnou takzvané normativní náklady na bydlení, standardně vzroste také nezabavitelné minimum, které po srážkách zůstává lidem v exekuci či v oddlužení. Jenže: Po mimořádném zvýšení... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.