Dvacet úřadů ovládá přes polovinu exekučního trhu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 17. 9. 2019

Dvacet největších exekutorů v Česku vede více než 55 procent exekucí. Dohromady nyní v Česku působí 156 exekutorských úřadů.

Jeden exekutor vede v průměru zhruba 30 600 exekucí. Mezi jednotlivými úřady je ale velký rozptyl, když minimum je 12 a maximum 332 605 exekucí. Medián vedených exekucí činí zhruba 13 300 exekucí. Ukazují to nové statistiky Exekutorské komory ČR.

Komora varuje, že pokud dojde ke schválení současného návrhu novely exekučního řádu, který na začátku července schválila vláda, dojde k zafixování stávajícího stavu a k postupné koncentraci drtivé většiny exekučních řízení u zhruba 20 až 40 soudních exekutorů.

Poradna při finanční tísni

Zápasíte s dluhy? Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky.

Bezplatná poradna při finanční tísni

„Pokud návrh projde, dojde fakticky k prohloubení stávajících geografických nerovností a s tím spojených problémů. Už nebude cesty zpět, stav bude de facto nezvratný a tím pádem i mimo efektivní regulaci," říká prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Jde o princip takzvaného sněhuláka – nabalování exekucí na větší exekutory, kteří by podle nových pravidel měli zajištěné dlužníky z minula - před kterým v rozhovoru s webem Peníze.cz varoval třeba i exekutor Martin Štika.

Komora dlouhodobě volá po zavedení územní příslušnosti exekutorů, která by skoncovala s konkurenčním bojem mezi exekutory. Ten například podle Štiky vede k tomu, že exekutoři se k dlužníkům chovají agresivněji, než by bylo třeba.

Proti teritorialitě se ale staví právě někteří zástupci velkých exekutorů. Například přerovský exekutor Filip Jícha nedávno vydal na webu ceska-justice.cz komentář, podle kterého jsou dravost a klientelismus exekutorů mýtem.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

exekuce, exekutorská komora

A tohle už jste četli?

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

Češi dluží státu na pokutách za dopravní přestupky, daních, ale i sociálním nebo zdravotním pojištění desítky miliard korun. Jejich vymáhání je pro ně ale často nesrozumitelné. Proto... celý článek

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

11. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

Případný nedoplatek si můžete snadno zjistit přes internet. Podobnou službu nedávno zavedla i sociální správa.

Začalo třetí milostivé léto. Takhle se zbavíte dluhů na daních a u sociálky

3. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Začalo třetí milostivé léto. Takhle se zbavíte dluhů na daních a u sociálky

Oddlužovací akce státu, při které se lidé mohou zbavit penále na sociálním pojištění, z nezaplacených daní či z dluhů vůči soudům nebo celní správě, potrvá pět měsíců. To je dobře,... celý článek

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

22. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

Z dluhové pasti se lidé dostanou už za tři roky místo současných pěti. Novela insolvenčního zákona vychází z pravidel Evropské unie. Návrh se ale nelíbí věřitelům.

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

11. 4. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

Noční můrou každého pronajímatele je neplatič, který se navíc nechce vystěhovat. Dostat ho z bytu není ani lehké, ani rychlé. Co s tím?

Partners Financial Services