Chcete exekuci, zaplaťte předem. Vláda schválila nová pravidla

jih | rubrika: Aktuality | 1. 7. 2019 | 2 komentáře

Počet nových a vícečetných exekucí by měl v budoucnu klesat. Jde o cíl novely občanského soudního řádu a exekučního řádu, kterou na svém dnešním jednání podpořila vláda. Materiál připravilo ministerstvo spravedlnosti a nyní míří k projednání do poslanecké sněmovny.

Věřitel by měl podle novely na začátku řízení nést náklady na poplatek a zálohu, což by ho nutilo zvážit, zda exekuci vůbec zahajovat. Dnes exekutoři zálohy od věřitelů vybírat mohou, ale nedělají to, protože nechtějí přijít o zákazníky.

Podle návrhu by se také proti stejnému dlužníkovi měly exekuce vést u jednoho exekutora. Dalším opatřením je zavedení lhůty, po jejímž uplynutí by soudní exekutor byl povinen zastavit bezvýslednou exekuci bez návrhu a bez souhlasu oprávněného, informuje agentura ČTK.

„Jestliže dlužník neví, odkud přijde nějaká další exekuce, to je nedobrý stav. Koncentrace k jednomu exekutorovi, kde je jeden exekutor a jeden dlužník, je krok správným směrem,“ uvedla po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

„Kupa exekucí, obrovské náklady a výsledek nikde. To byl obrovský a dlouhodobý problém. Dnes jsme na vládě schválili návrh zákona o občanském soudním řádu, který ho pomůže vyřešit. Je to krok správným směrem,“ oznámila na Twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Podle Exekutorské komory ČR je návrh nových pravidel pro účastníky řízení matoucí a nepřehledný. Pro justiční orgány a exekutory je v praxi složitý a bude výrazně zatěžující nákladově i organizačně. To vše povede k prodloužení a prodražení vymáhání práva a k posílení největších exekutorských úřadů v zemi,“ uvedla Lenka Desatová, mluvčí komory.

„Nová opatření mají omezit počet podávaných exekučních návrhů a zajistit ukončování bezvýsledných exekučních řízení v odpovídající době," shrnula Jana Adamcová, mluvčí vlády.

Novela navrhuje třeba také stanovit paušální výši náhrady nákladů plátce mzdy za úkony, které je povinen provádět v rámci exekuce srážkami ze mzdy.

Tip: Před oddlužením číhá past. Lidi připraví i o desítky tisíc

K exekucím se váže ještě jedna dnešní aktualita. Exekutorská komora spustila web, na kterém slibuje komplexní statistiky a data o exekucích. „Tímto krokem jasně deklarujeme transparentnost ohledně exekucí a zároveň si od něj slibujeme precizní využívání dat při diskusi o celé problematice,“ uvedli zástupci komory na Twitteru.

Bohužel ale nový web zatím data jenom slibuje. V době publikace této zprávy totiž ještě stále nebyla přístupná.

Zde měla být statistika.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

3. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

Lidé i firmy dostanou mimořádnou šanci, jak se snadněji zbavit sankcí za dluhy na daních nebo sociálním pojištění. Nová oddlužovací akce se týká takzvaných správních exekucí.

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

21. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty či důchodu víc peněz. Kvůli změně výpočtu však zvýšení nebude tak výrazné, jako by bylo podle dosavadních pravidel.

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

23. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. Růst, který souvisí se zvýšením normativů na bydlení, ale vláda tentokrát omezila.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.