Chcete exekuci, zaplaťte předem. Vláda schválila nová pravidla

jih | rubrika: Aktuality | 1. 7. 2019 | 2 komentáře

Počet nových a vícečetných exekucí by měl v budoucnu klesat. Jde o cíl novely občanského soudního řádu a exekučního řádu, kterou na svém dnešním jednání podpořila vláda. Materiál připravilo ministerstvo spravedlnosti a nyní míří k projednání do poslanecké sněmovny.

Věřitel by měl podle novely na začátku řízení nést náklady na poplatek a zálohu, což by ho nutilo zvážit, zda exekuci vůbec zahajovat. Dnes exekutoři zálohy od věřitelů vybírat mohou, ale nedělají to, protože nechtějí přijít o zákazníky.

Podle návrhu by se také proti stejnému dlužníkovi měly exekuce vést u jednoho exekutora. Dalším opatřením je zavedení lhůty, po jejímž uplynutí by soudní exekutor byl povinen zastavit bezvýslednou exekuci bez návrhu a bez souhlasu oprávněného, informuje agentura ČTK.

„Jestliže dlužník neví, odkud přijde nějaká další exekuce, to je nedobrý stav. Koncentrace k jednomu exekutorovi, kde je jeden exekutor a jeden dlužník, je krok správným směrem,“ uvedla po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Kupa exekucí, obrovské náklady a výsledek nikde. To byl obrovský a dlouhodobý problém. Dnes jsme na vládě schválili návrh zákona o občanském soudním řádu, který ho pomůže vyřešit. Je to krok správným směrem,“ oznámila na Twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Podle Exekutorské komory ČR je návrh nových pravidel pro účastníky řízení matoucí a nepřehledný. Pro justiční orgány a exekutory je v praxi složitý a bude výrazně zatěžující nákladově i organizačně. To vše povede k prodloužení a prodražení vymáhání práva a k posílení největších exekutorských úřadů v zemi,“ uvedla Lenka Desatová, mluvčí komory.

„Nová opatření mají omezit počet podávaných exekučních návrhů a zajistit ukončování bezvýsledných exekučních řízení v odpovídající době," shrnula Jana Adamcová, mluvčí vlády.

Novela navrhuje třeba také stanovit paušální výši náhrady nákladů plátce mzdy za úkony, které je povinen provádět v rámci exekuce srážkami ze mzdy.

Tip: Před oddlužením číhá past. Lidi připraví i o desítky tisíc

K exekucím se váže ještě jedna dnešní aktualita. Exekutorská komora spustila web, na kterém slibuje komplexní statistiky a data o exekucích. „Tímto krokem jasně deklarujeme transparentnost ohledně exekucí a zároveň si od něj slibujeme precizní využívání dat při diskusi o celé problematice,“ uvedli zástupci komory na Twitteru.

Bohužel ale nový web zatím data jenom slibuje. V době publikace této zprávy totiž ještě stále nebyla přístupná.

Zde měla být statistika.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

11. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

Případný nedoplatek si můžete snadno zjistit přes internet. Podobnou službu nedávno zavedla i sociální správa.

Začalo třetí milostivé léto. Takhle se zbavíte dluhů na daních a u sociálky

3. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Začalo třetí milostivé léto. Takhle se zbavíte dluhů na daních a u sociálky

Oddlužovací akce státu, při které se lidé mohou zbavit penále na sociálním pojištění, z nezaplacených daní či z dluhů vůči soudům nebo celní správě, potrvá pět měsíců. To je dobře,... celý článek

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

22. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

Z dluhové pasti se lidé dostanou už za tři roky místo současných pěti. Novela insolvenčního zákona vychází z pravidel Evropské unie. Návrh se ale nelíbí věřitelům.

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

11. 4. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

Noční můrou každého pronajímatele je neplatič, který se navíc nechce vystěhovat. Dostat ho z bytu není ani lehké, ani rychlé. Co s tím?

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Partners Financial Services