Chcete exekuci, zaplaťte předem. Vláda schválila nová pravidla

jih | rubrika: Aktuality | 1. 7. 2019 16:47 | 2 komentáře

Počet nových a vícečetných exekucí by měl v budoucnu klesat. Jde o cíl novely občanského soudního řádu a exekučního řádu, kterou na svém dnešním jednání podpořila vláda. Materiál připravilo ministerstvo spravedlnosti a nyní míří k projednání do poslanecké sněmovny.

Věřitel by měl podle novely na začátku řízení nést náklady na poplatek a zálohu, což by ho nutilo zvážit, zda exekuci vůbec zahajovat. Dnes exekutoři zálohy od věřitelů vybírat mohou, ale nedělají to, protože nechtějí přijít o zákazníky.

Podle návrhu by se také proti stejnému dlužníkovi měly exekuce vést u jednoho exekutora. Dalším opatřením je zavedení lhůty, po jejímž uplynutí by soudní exekutor byl povinen zastavit bezvýslednou exekuci bez návrhu a bez souhlasu oprávněného, informuje agentura ČTK.

„Jestliže dlužník neví, odkud přijde nějaká další exekuce, to je nedobrý stav. Koncentrace k jednomu exekutorovi, kde je jeden exekutor a jeden dlužník, je krok správným směrem,“ uvedla po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

„Kupa exekucí, obrovské náklady a výsledek nikde. To byl obrovský a dlouhodobý problém. Dnes jsme na vládě schválili návrh zákona o občanském soudním řádu, který ho pomůže vyřešit. Je to krok správným směrem,“ oznámila na Twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Podle Exekutorské komory ČR je návrh nových pravidel pro účastníky řízení matoucí a nepřehledný. Pro justiční orgány a exekutory je v praxi složitý a bude výrazně zatěžující nákladově i organizačně. To vše povede k prodloužení a prodražení vymáhání práva a k posílení největších exekutorských úřadů v zemi,“ uvedla Lenka Desatová, mluvčí komory.

„Nová opatření mají omezit počet podávaných exekučních návrhů a zajistit ukončování bezvýsledných exekučních řízení v odpovídající době," shrnula Jana Adamcová, mluvčí vlády.

Novela navrhuje třeba také stanovit paušální výši náhrady nákladů plátce mzdy za úkony, které je povinen provádět v rámci exekuce srážkami ze mzdy.

Tip: Před oddlužením číhá past. Lidi připraví i o desítky tisíc

K exekucím se váže ještě jedna dnešní aktualita. Exekutorská komora spustila web, na kterém slibuje komplexní statistiky a data o exekucích. „Tímto krokem jasně deklarujeme transparentnost ohledně exekucí a zároveň si od něj slibujeme precizní využívání dat při diskusi o celé problematice,“ uvedli zástupci komory na Twitteru.

Bohužel ale nový web zatím data jenom slibuje. V době publikace této zprávy totiž ještě stále nebyla přístupná.

Zde měla být statistika.

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

Stovky tisíc lidí dostanou tři měsíce na to, aby se za zvýhodněných podmínek vykoupili z některých dluhů. Jaké jsou podmínky a co je potřeba udělat? Připravili jsme průvodce.

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

9. 8. 2021 | Jakub Jetmar | 5 komentářů

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

Větší nebezpečí než pandemie covidu představuje pandemie strachu, kdy podlehneme dojmu, že se blíží konec světa. „Pod tlakem společenské atmosféry se proměňovala i komunikace veřejnosti,“... celý článek

Exekuce čeká milostivé léto, marné vymáhání skončí dříve. Přehled změn

7. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Exekuce čeká milostivé léto, marné vymáhání skončí dříve. Přehled změn

Velký balík změn v exekucích definitivně schválili poslanci. Skončí stovky tisíc marných exekucí a dlužníci dostanou šanci zbavit se levněji „veřejnoprávních“ dluhů. Exekuce v terénu... celý článek

Chráněný účet přichází. Exekutor na něj nedosáhne

1. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Chráněný účet přichází. Exekutor na něj nedosáhne

Od začátku července mohou lidé v exekuci žádat svou banku o vznik takzvaného chráněného účtu. Ten má skoncovat s dosavadní praxí, kdy nezabavitelné minimum ve skutečnosti není nezabavitelné. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.