Ministr spravedlnosti Robert Pelikán připravil novelu exekučního řádu, která výhledově zásadním způsobem mění pravidla exekucí. Aktuálně je v připomínkovém řízení. Pokud projde, přinese velké změny pro dlužníky, věřitele i exekutory.
Cílem navrhovaných novinek je podle Ministerstva spravedlnosti snížit náklady na vymáhání dluhů.
Jeden na jednoho
Novela počítá s tím, že do budoucna by měl každého dlužníka na starost vždy pouze jeden exekutor – bez ohledu na počet exekucí. Ministrovi Pelikánovi vadí, že dnes řeší exekuce jednoho dlužníka často víc exekutorů, kteří ovšem provádějí stejné úkony, a náklady exekuce tak zbytečně rostou. Volba exekutora by měla vypadat následovně: když exekutor zjistí, že už jsou vůči dlužníkovi vedena jiná exekuční řízení z období před účinností novely exekučního řádu, bude muset exekuci předat soudními exekutorovi, který je dlužníkovi (územně) nejblíž – tedy nejblíž z exekutorů, kteří už některou z dlužníkových exekucí mají na stole.
U vícenásobných exekucí vzniklých po účinnosti novely už nebude rozhodovat vzdálenost exekutora od dlužníka, ale exekuce se shromáždí u toho soudního exekutora, který řeší první dlužníkovu exekuci.
Marné exekuce se zastaví
Další novinka, kterou má novela přinést: dlouho běžící exekuce, ve kterých se z dlužníka nedaří nic vymoct a jediným důsledkem je narůstání nákladů na exekuci, se mají podle ministra Pelikána zastavovat. Limitem by měly být dva roky marného vymáhání z dlužníka, kterému není co strhávat ani zabavovat.
Dnes podle ministra spravedlnosti exekutoři takové exekuce nestopnou, protože jsou pod tlakem věřitelů, kteří by jinak se svými pohledávkami odešli k jinému exekutorskému úřadu.
„Vystavovali by se tím konkurenci jiných, kteří by něco takového neudělali, a pro věřitele je výhodné, aby mu exekuce běžela i tehdy, kdy vůbec nic nepřináší a jenom vytváří náklady,“ uvedl ministr Pelikán na tiskové konferenci, kde novelu exekučního řádu představil. Jestli nová právní úprava projde, budou se muset exekuce, které dlouhodobě nemají efekt, zastavovat povinně.
Věřitelé budou platit zálohu
Pelikánova novela exekučního řádu obsahuje také povinné zálohy na exekuce placené věřiteli. Záloha má sloužit k pokrytí nákladů exekuce v případě, že se ukáže, že dlužník nemá žádný zabavitelný majetek. Ministr spravedlnosti tím chce docílit toho, aby věřitelé předem uvážili, jestli má exekuce smysl a nepřinese jen zbytečné náklady bez výsledku – tedy zda je naděje, že se z dlužníka vůbec nějaké peníze vymůžou.
Pelikán vs. exekutoři
Už v květnu Robert Pelikán ohlásil, že chystá snížení exekučního tarifu – jinými slovy, ubere exekutorům peněz. U Exekutorské komory jeho rozhodnutí vzbudilo velkou nelibost. Tarifní plat chce ministr exekutorům snížit o třetinu, minimální odměna exekutora má klesnout ze tří na dva tisíce korun. Změna má být účinná od ledna. Původně přitom ministr plánoval snížit tarif o dvě třetiny.
Oddělení novely exekučního řádu od změn v oblasti odměňování exekutorů, vadí Exekutorské komoře, podle exekutorů totiž jde o spojité nádoby. „Od prvního ledna bude pravděpodobně účinná tarifní vyhláška, která bude mít na exekutorské úřady silný dopad. Jistá zlepšení pro exekutory představuje právě novela exekučního řádu. Její osud je ale nejistý, protože je na začátku legislativního procesu a volební cyklus se nachází v závěru. Takže jediné, co mají exekutoři jisté, je snížení odměn,“ říká pro Peníze.cz mluvčí Exekutorské komory ČR Petr Vorlíček.
S myšlenkou koncentrace exekucí u nejbližšího exekutora Exekutorská komora souhlasí, vadí jí ale sdružování exekucí u exekutora, který vede nejstarší exekuci. „Může to zafixovat dlužníka z Aše k exekutorovi z Karviné,“ upozorňuje mluvčí Vorlíček. Exekutorská komora by podle něj upřednostnila zavedení místní příslušnosti exekutorů.
„Se zjednodušením zastavování exekucí pro nemajetnost souhlasíme, koneckonců samotná Exekutorská komora toto opatření navrhla, avšak ministerský návrh není úplně dotažený do konce – chceme zjednodušit i doručování usnesení o zastavení exekuce,“ pokračuje Petr Vorlíček. Exekutoři podle něj vítají i zavedení záloh, které můžou zabránit nadužívání exekucí. Navrch chtějí, aby za osoby osvobozené od složení zálohy platil zálohu stát, „Jinak regulační efekt nebude úplný,“ dodává mluvčí Exekutorské komory ČR.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
13. 11. 2016 10:56, zdeno
Konečně se začíná řešit vztah věřitele a dlužníka, kterým byl
chudák věřitel a téměř zločinec dlužník , který umožňuje doslova okrádání nejen dlužníků, jejich rodin včetně dětí
za rodiče. Vnikla celá nepřeberná škála institucí na vymáhání
dluhu, kterým jde o co jejich nejvyšší prospěch. Metodou
u některých vymahačských organizací je chamtivost, bezohlednost a korupce. Proto je už nutné řešit podstatu
problému a ne jen jejich důsledky.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
14. 11. 2016 10:49, josef
Zkusil sis nekdy spocitat, jaky je to urok, kdyz nekomu treba pujcis petikilo na tyden s tim, ze on vrati 510?
Urokova sazba je 180%, to jsou paradoxy, co? Chtit 10 korun za pujcku.
Totez nastane, kdyz nekomu pujcite pet litru na tyden a chcete za to poplatek 100 Kc (no to je teda horentni suma!!!), urok take 180%!!
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.