Bránila se drsné exekuci, dostane peníze, rozhodl soud

| rubrika: Aktuálně.cz | 17. 6. 2012 | 1 komentář
Lidé, kteří nic nedluží, a přesto si na jejich majetek dělají zálusk exekutoři, musí dostat zaplaceny peníze, které vydali v soudních jednáních při hájení svých zájmů.

A pokud jim soudy peníze nepřiznají, je takový postup neospravedlnitelný a nemravný.

Ústavní soudci se tak zastali ženy z Boskovic, jež měla přijít o většinu zařízení bytu kvůli dluhům, se kterými neměla nic společného. A přestože soud nakonec exekuci zastavil, neměla žena dostat ani korunu za nutné výdaje na svou obranu.

Jde o další zásah ústavních soudců do oblasti exekucí. Letos už například rozhodli, že neplatí exekuce na důchodkyni, která byla nařízena kvůli zfalšovanému podpisu na smlouvě.

Od začátku to říkala

Nyní se ústavní soudci zastali ženy, které do bytu přišli exekutoři kvůli dluhům přítele její matky. Muž dlužil Všeobecné zdravotní pojišťovně přes 40 tisíc korun. Exekutoři ale začali v březnu 2010 zabavovat majetek v bytě, ve kterém prokazatelně muž už nebydlel.

Žena na to několikrát upozornila a předložila všechny dostupné dokumenty potvrzující, že muž v bytě už téměř rok nežije. Její námitky ale exekutoři neuznali. A pro potřeby exekuce sepsali majetek ženy včetně lednice, pračky, vysavače, botníku nebo žehlicího prkna.

„Pod hrozbou odvozu sepsaných věcí na druhý konec republiky byla žena nucena zaplatit 10 000 korun pracovníkům soudního exekutora, ačkoli s vymáhanou pohledávkou nemá nic společného,“ je uvedeno v soudním spisu.

Exekuci nakonec zastavil po téměř roce v březnu 2011 Okresní soud v Blansku a ženě přiznal náhradu nákladů ve výši 15 tisíc korun. Krajský soud v Brně ale na základě stížnosti VZP tuto náhradu zrušil, žena neměla dostat ani korunu.

Podle brněnských soudců přes to, že žena předložila potřebné dokumenty a namítala, že muž už v bytě dávno nebydlí, neudělala vše, aby exekuci zastavila. A nemá tak na peníze nárok.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.