Jak hodnotí české domácnosti svou ekonomickou situaci?

redakce Peníze.CZ | rubrika: Co se děje | 22. 11. 2010 | 2 komentáře
Jak hodnotí české domácnosti svou ekonomickou situaci?
Šetření Centra pro výzkum veřejného mínění ukazuje, že téměř tři pětiny českých domácností mají problém vyjít se svými příjmy. Financování svých koníčků a zájmů si může dovolit pouze polovina dotazovaných.

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR se ve své studii zabývalo tím, jak lidé hodnotí současnou ekonomickou situaci svých domácností. Šetření, které proběhlo v říjnu tohoto roku, se nejvíce věnovalo tomu, jak lidé dokáží vyjít se svými příjmy a za jak ekonomicky silnou považují svou domácnost.

Takřka 63 % dotazovaných odpovědělo, že jejich domácnost má problémy hospodařit se svými současnými příjmy. Pro 36 % z nich je to „spíše obtížné“, pro 16 % „obtížné“ a pro 11 % dokonce „velmi obtížné“. Naopak přibližně třetině respondentů nedělá hospodaření s jejich příjmy větší problém, pro 27 % osob je to „spíše snadné“, pro dalších 6 % „snadné“ a pro 1 % „velmi snadné“. Oproti minulému šetření CVVM z října 2009 se situace statisticky nijak významně nezměnila, ale při srovnání s výsledkem šetření z roku 2008 je již vidět zvýšení podílu lidí, kteří mají podle svého názoru potíže při vycházení s vlastním příjmy.

Ve velmi obtížné finanční situaci se během minulého roku podle svého vyjádření ocitla více jak třetina dotazovaných. Naopak necelých 60 % lidí tuto zkušenost nemá a 7 % se nedokázalo vyjádřit.

Výzkum CVVM dále ukázal, že se špatnou finanční situací se potýkají nejčastěji dotázaní se základním vzděláním nebo středoškolským vzděláním bez maturity, lidí pracující v dělnických profesích a nezaměstnaní. Svou finanční situaci rovněž označil jako tíživou větší počet žen než mužů. Přesně 59 % dotázaných občanů zařadilo svou domácnost do kategorie „ani bohatá, ani chudá“. Více než čtvrtina lidí označuje svoji domácnost jako „spíše chudou“, 7 % respondentů ji považuje za „velmi chudou“. Na druhé straně jako „spíše bohatou“ vidí svou domácnost jen 5 % dotázaných a jako „velmi bohatou“ označilo vlastní domácnost jen necelé 1%. Dotazovaní, kteří se vyjadřují o svých domácnostech jako o chudých, tedy převládají nad těmi, kdo uvádějí opak.

Respondentům byla také položena otázka, co si může jejich domácnost se svým příjmem dovolit. 91% dotazovaných stačí jejich příjmy na zajištění základních potřeb (jídlo, oblečení, běžné potřeby), naopak zbylých 9 % domácností má se zajištěním základních potřeb problémy. Financování koníčků a zájmů si pak může podle výzkumu dovolit pouze 53 % domácností. Dlouhodobé spoření, výraznější finanční podporu dětí či rodičů a nákup zdravějších potravin si však podle svých slov může dovolit sotva třetina dotazovaných.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Kolik domácností vlastní majetek za více než milion korun?

8. 11. 2010 | František Mašek | 8 komentářů

Kolik domácností vlastní majetek za více než milion korun?

K horním deseti tisícům má nejspíš většina českých domácností daleko, řada z nich nicméně přiznává, že hodnota jejich majetku, který tvoří dům, byt, chata, auto, úspory, cenné předměty... celý článek

Kolik českých domácností považuje svou životní úroveň za dobrou?

29. 10. 2010 | František Mašek

Kolik českých domácností považuje svou životní úroveň za dobrou?

Přestože mnozí Češi považují hospodářskou situaci země za špatnou, s životní úrovní své domácnosti je většina z nich spokojena. Víte, kolik jich je? Tipněte si a dozvíte se více!

Češi se bojí zlodějů, byty a domy však před nimi nechrání

26. 7. 2010 | František Mašek | 1 komentář

Češi se bojí zlodějů, byty a domy však před nimi nechrání

Polovina Čechů má strach, že jim zloději vykradou byt či dům. Na lepším zabezpečení bytů a domů se to ale příliš neprojevilo. Při výběru zabezpečení se lze inspirovat požadavky pojišťoven. celý článek

Jak dobře se nám žilo po patnáct let? Podívejte se.

24. 9. 2009 | Eva Sovová | 7 komentářů

Jak dobře se nám žilo po patnáct let? Podívejte se.

Léta hojnosti vystřídají v Česku hubenější roky. Žít se nám bude nejspíš hůře než dosud. Kvůli krizi začnou podle odhadů expertů klesat reálné příjmy a s tím i životní úroveň. Pocítí... celý článek

Proč Češi nevěří, že můžou být bohatí? Neumí počítat.

28. 8. 2009 | Jan Stuchlík | 24 komentářů

Proč Češi nevěří, že můžou být bohatí? Neumí počítat.

Bohatý je podle poloviny Čechů ten, kdo má majetek větší než milion korun. Tedy v podstatě každý vlastník nemovitosti. Tu má v Česku 47 procent domácností. Za bohaté se přitom považuje... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.