Firmy nechtějí platit DPH za práci pro dlužníky

| rubrika: Aktuálně.cz | 14. 8. 2009
Praha - Podnikatelé nechtějí platit daň z přidané hodnoty (DPH) za zboží a služby dodané firmám, které jim za ně nezaplatily. Daňová skupina Hospodářské komory České republiky ve spolupráci s poradenskou společností PricewaterhouseCoopers proto připravila návrh na změnu zákona o DPH. Návrh reaguje na nárůst počtu firem, které se nachází v konkurzním řízení, a tudíž nejsou schopny dostát svým závazkům vůči věřitelům. „Řada dodavatelů není schopna vymoci pohledávky v plné výši, navíc zákon dodavatelům nařizuje přiznat DPH v okamžiku uskutečnění zdanitelného plnění bez ohledu na to, zda pohledávka bude řádně vypořádána," říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Tato povinnost se podle něj negativně projevuje na cash-flow dosud životaschopných podniků. Komora navrhuje, aby dodavatel mohl požadovat vrácení DPH odvedené státu, pokud mu tato daň není zaplacena obchodním partnerem za řádně dodané zboží či poskytnuté služby. „Zamýšlený návrh prozatím upravuje pouze problematiku konkurzního řízení, v budoucnu je však možné úpravu rozšířit i na ostatní případy," upřesňuje Kužel. Jinde to funguje Obdobná úprava platí podle šéfa Hospodářské komory nejméně ve 12 členských státech Evropské unie například v Německu či Rakousku. „V žádném případě se tedy nejedná o žádnou legislativní novinku," zdůrazňuje. Za prospěšný považuje návrh i Martin Diviš, odborník na DPH z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers. "Česká republika umožňuje speciální režim odpisu nedobytných pohledávek u daně z příjmu, ale nikoli vrácení DPH," připomíná.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.