ČSOB má zaplatit 3,7 miliardy jako nástupce IPB

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 20. 2. 2023 | 1 komentář
ČSOB má zaplatit 3,7 miliardy jako nástupce IPB

Zdroj: Shutterstock

ČSOB prohrála rozhodčí řízení se společností Icec-Holding a má jí zaplatit 3,7 miliardy korun jako náhradu škody a smluvní pokutu. ČSOB i její vlastník, belgická skupina KBC, o tom informovali na svém webu.

Arbitráž se týkala údajného porušení povinnosti ze strany IPB (Investiční a poštovní banky) v roce 1999. ČSOB byla žalována jako právní nástupce IPB. Papírenská společnost Icec-Holding se sídlem v Ostravě napadla postup IPB, která na konci 90. let převzala slovinské papírny Vipap, jejímiž akciemi Icec-Holding zaručila svůj úvěr u IPB. Oficiálním vlastníkem Icec-Holding je společnost Drake Finance Limited se sídlem v karibském ostrovním státě Svatý Vincenc a Grenadiny.

„Samotná pohledávka nijak nesouvisí s podnikatelskou činností ČSOB a představuje dědictví po bývalé IPB,“ zdůrazňuje ČSOB.

Částku 3,7 miliard korun spolu s náklady řízení ve výši pěti milionů korun má ČSOB zaplatit do patnácti dnů od doručení rozhodčího nálezu. Původně požadovaná částka byla výrazně vyšší. „Ve zbytku svého nároku žalobce neuspěl a rozhodčí senát mu uložil zaplatit společnosti ČSOB náklady řízení ve výši 17,4 milionu korun,“ upozorňuje banka.

ČSOB věří, že rozhodnutí není definitivní. „Zvažujeme případné další právní kroky vedoucí k revizi tohoto nálezu,“ napsala v pátečním oznámení.

Finanční skupina ČSOB zároveň ujistila, že zaplacení této částky nebude mít vliv na její stabilitu a fungování. „ČSOB si udržuje silnou kapitálovou i likviditní pozici. Čistý zisk po zdanění za rok 2022 dosáhl ve výši 17,5 miliardy korun,“ připomíná.

Klienty a obchodní partnery ČSOB uklidňuje také Česká národní banka. „Uvedené rozhodnutí neoslabuje finanční a solventnostní pozici ČSOB. Banka ve všech relevantních ukazatelích plní všechny požadavky pro ni vyplývající ze zákona o bankách a dalších předpisů upravujících činnost bank,“ konstatovala ČNB.


redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

ČSOB, IPB

A tohle už jste četli?

ČEZ chystá rekordní dividendu, stát získá přes 100 miliard

21. 3. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

ČEZ chystá rekordní dividendu, stát získá přes 100 miliard

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 131,6 miliardy. „Historicky nejlepší výsledek byl tažen vysokými cenami... celý článek

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

20. 3. 2023 | Jana Divinová

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

Problémovou banku Credit Suisse převezme v rámci záchranné operace její konkurent, banka UBS. Rozkolísané trhy se později odpoledne uklidnily, koruna mírně posílila.

Řekněte si o příspěvek na dojíždění. Novou práci může podpořit stát

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska

Řekněte si o příspěvek na dojíždění. Novou práci může podpořit stát

Jste delší dobu na pracovním úřadě, nikde v okolí pro vás práce není, ale za humny by byla? Pak je právě pro vás určený příspěvek na podporu regionální mobility, zvaný také příspěvek... celý článek

Kdo vlastní banky v Česku a které jsou opravdu české. Přehled

16. 3. 2023 | Jana Divinová, Petr Kučera | 3 komentáře

Kdo vlastní banky v Česku a které jsou opravdu české. Přehled

Projděte si přehled majitelů bank a stavebních spořitelen v České republice.

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

15. 3. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

Po pádu dvou amerických bank přeskočila panika na trzích naplno do Evropy. Vážné problémy má švýcarský gigant Credit Suisse.

Partners Financial Services