Český zahraniční obchod na tom v prvním pololetí roku nebyl nikdy tak dobře. Navzdory koruně, která proti euru posílila od začátku roku do konce června skoro o deset procent. Navzdory zpomalování ekonomiky v západní Evropě, kam směřuje přes osmdesát procent českého vývozu. Analytici ovšem varují. Už ve druhé půlce roku se projeví, že české firmy na vývozu prodělávají a že některé musí omezovat nebo zavírat výrobu.
V první polovině letošního roku činil rozdíl hodnoty vyvezeného a dovezeného zboží 64,4 miliardy korun. Ačkoli vývoz vyjádřený v korunách vzrostl o 5,2 procenta, v eurech chvátal o 17,6 procenta a v dolarech dokonce o 35,5 procenta. To ukazuje, jak ovlivňuje výsledek zahraničního obchodu sílící koruna.
„Vliv silné koruny je pravděpodobně zatím tlumen kurzovým zajištěním, a projeví se tedy asi se zpožděním až v druhé polovině roku,“ myslí si Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT. Jeho názor potvrzuje i Pavel Sobíšek, ekonom z UniCredit Bank: „Exportující podniky mnohdy vyvážely se ztrátou, protože vystoupit z existujících kontraktů nějakou dobru trvá. Vše tedy nasvědčuje tomu, že v druhé polovině roku bude export vykazovat citelně slabší výsledky.“
Některé firmy ovšem začínají s posilující korunou a nejistými vyhlídkami poptávky v západní Evropě bojovat. Omezují vývoz do států Evropské unie a naopak hledají odbyt na Východě, zejména v Rusku. Pro další osud českého zahraničního obchodu bude nicméně podle analýzy Českého statistického úřadu klíčový vývoj ekonomiky u hlavních obchodních partnerů – v Německu a na Slovensku. Zatímco do Německa směřovalo v letošních prvních šesti měsících 30,7 procenta českého vývozu, loni to bylo 31,3 procenta. Podíl Slovenska naopak vzrostl z loňských 8,6 na nynějších 8,9 procenta.
Druhá polovina roku z pohledu zahraničního obchodu rovněž naznačí, jak firmy vnímají kondici české ekonomiky. „Pokud se i přes nižší dynamiku exportu, nezhorší celková bilance, stane se tak kvůli klesajícím dovozům. Ty by svědčily o omezování investiční aktivity tuzemských firem a daly by se interpretovat jako známka slabosti, nikoliv síly české ekonomiky,“ domnívá se Pavel Sobíšek.
Zahraniční obchod se tak může promítnout i do rozhodování České národní banky (ČNB) o výši úrokových sazeb. „Obavy z dopadů posilování koruny a riziko dalšího prudkého posilování kurzu by měly patřit mezi hlavní důvody snížení úrokových sazeb. K němu by mohla ČNB přikročit už tento týden,“ tvrdí David Marek z Patria Finance.
Na co by se mělo Česko v budoucnu ve vývozu více orientovat? Podělte se o názor.
Sdílejte článek, než ho smažem