Obchodní žně nejspíš brzy skončí

| rubrika: Analýza | 5. 8. 2008
Obchodní žně nejspíš brzy skončí
Statistici hlásí další rekord českého zahraničního obchodu. Jenže už ve druhé polovině roku se nejspíš naplno projeví dopady silné koruny na vývozce, kteří na exportu prodělávají.

Český zahraniční obchod

Bilance zahraničního obchodu v mil. Kč

Zdroj: ČSÚ

 

Na čem Česko nejvíce vydělává

Druh zbožíBilance v mld Kč
Silniční vozidla106,5
Stroje a zařízení pro průmysl26,5
Kovové výrobky18,2
Kancelářské stroje a výpočení technika13,7
Výrobky z nekovových nerostů12,8
Zdroj: ČSÚ

Na čem Česko nejvíce tratí

Druh zbožíBilance v mld Kč
Ropa a ropné výrobky-59,5
Topný plyn, zemní i průmyslový-34,2
Neželezné kovy-23,7
Léčiva a farmaceutické výrobky-21,3
Železo a ocel-12,2
Zdroj: ČSÚ

Český zahraniční obchod na tom v prvním pololetí roku nebyl nikdy tak dobře. Navzdory koruně, která proti euru posílila od začátku roku do konce června skoro o deset procent. Navzdory zpomalování ekonomiky v západní Evropě, kam směřuje přes osmdesát procent českého vývozu. Analytici ovšem varují. Už ve druhé půlce roku se projeví, že české firmy na vývozu prodělávají a že některé musí omezovat nebo zavírat výrobu.

V první polovině letošního roku činil rozdíl hodnoty vyvezeného a dovezeného zboží 64,4 miliardy korun. Ačkoli vývoz vyjádřený v korunách vzrostl o 5,2 procenta, v eurech chvátal o 17,6 procenta a v dolarech dokonce o 35,5 procenta. To ukazuje, jak ovlivňuje výsledek zahraničního obchodu sílící koruna.

„Vliv silné koruny je pravděpodobně zatím tlumen kurzovým zajištěním, a projeví se tedy asi se zpožděním až v druhé polovině roku,“ myslí si Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT. Jeho názor potvrzuje i Pavel Sobíšek, ekonom z UniCredit Bank: „Exportující podniky mnohdy vyvážely se ztrátou, protože vystoupit z existujících kontraktů nějakou dobru trvá. Vše tedy nasvědčuje tomu, že v druhé polovině roku bude export vykazovat citelně slabší výsledky.“

Některé firmy ovšem začínají s posilující korunou a nejistými vyhlídkami poptávky v západní Evropě bojovat. Omezují vývoz do států Evropské unie a naopak hledají odbyt na Východě, zejména v Rusku. Pro další osud českého zahraničního obchodu bude nicméně podle analýzy Českého statistického úřadu klíčový vývoj ekonomiky u hlavních obchodních partnerů – v Německu a na Slovensku. Zatímco do Německa směřovalo v letošních prvních šesti měsících 30,7 procenta českého vývozu, loni to bylo 31,3 procenta. Podíl Slovenska naopak vzrostl z loňských 8,6 na nynějších 8,9 procenta.

Druhá polovina roku z pohledu zahraničního obchodu rovněž naznačí, jak firmy vnímají kondici české ekonomiky. „Pokud se i přes nižší dynamiku exportu, nezhorší celková bilance, stane se tak kvůli klesajícím dovozům. Ty by svědčily o omezování investiční aktivity tuzemských firem a daly by se interpretovat jako známka slabosti, nikoliv síly české ekonomiky,“ domnívá se Pavel Sobíšek.

Zahraniční obchod se tak může promítnout i do rozhodování České národní banky (ČNB) o výši úrokových sazeb. „Obavy z dopadů posilování koruny a riziko dalšího prudkého posilování kurzu by měly patřit mezi hlavní důvody snížení úrokových sazeb. K němu by mohla ČNB přikročit už tento týden,“ tvrdí David Marek z Patria Finance.

Na co by se mělo Česko v budoucnu ve vývozu více orientovat? Podělte se o názor.

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.