Reset ekonomiky. Soutěžte o knihu centrálního bankéře Michla

redakce Peníze.CZ | rubrika: Kvíz | 5. 11. 2021 | 4 komentáře
Zúčastněte se soutěžního kvízu a vyhrajte novou knížku ekonoma Aleše Michla s názvem Reset ekonomiky: po pandemii covidu-19 čekejte nečekané.
Reset ekonomiky. Soutěžte o knihu centrálního bankéře Michla
Ekonom Aleš Michl
Zdroj: ČNB

Nedávno jsme na našem bratrském webu Finmag přinesli rozhovor s členem bankovní rady České národní banky Alešem Michlem. Řeč se točila kolem vysoké inflace, postcovidového restartu hospodářství, zvyšování úrokových sazeb nebo národního fondu bohatství pod správou ČNB, který čtyřiačtyřicetiletý ekonom prosazuje.

Aleš Michl

Narodil se v roce 1977. Studoval VŠE v Praze, LSE v Londýně a Wharton School of Finance ve Philadelphii. Během studií psal pět let pro Hospodářské noviny. Později dělal devět let portfoliového stratéga v Raiffeisenbank. Byl v poradních týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku, spolupracoval s NERVem a později na ministerstvu financí radil Andreji Babišovi a Aleně Schillerové. Působil ve správní radě Y Soft Ventures a v roce 2016 založil s ekonomem Pavlem Kohoutem investiční fond Quant. Od prosince 2018 je členem bankovní rady České národní banky.

Teď si můžete zasoutěžit o jeho čerstvou knihu Reset ekonomiky. Pokud se vám podaří odpovědět většinu otázek v kvízu (ne nutně všchny), budete zařazeni do slosování o deset výtisků.

Pravidla soutěže

Níž najdete šest kvízových otázek. Pokud správně odpovíte na většinu z nich, dozvíte se od nás tajné heslo. Tajné heslo napište do předmětu e-mailu a ten pošlete na soutez@penize.cz. Do textu e-mailu pak napište svoje kontaktní údaje. Skladovat je budeme jen po dobu soutěže, nikomu je nedáme a po vyhodnocení soutěže je smažeme. Z e-mailů se správným předmětem, které dojdou na uvedenou adresu do 14. listopadu (včetně), vylosujeme deset výherců.

Reset ekonomiky

Kniha Reset ekonomiky Aleše MichlaObálka: Knižní klub

Velkým změnám, které kdy v ekonomice nastaly, předcházely nepředvídatelné události. Nečekaně přišel mor, španělská chřipka, covid-19. Náhodný sled událostí vedl k první světové válce nebo vzestupu Hitlera. Náhle přišly i krach na newyorské burze v roce 1929, teroristické útoky 11. září 2001 nebo světová finanční krize 2008. Nikdy se nám nepodaří předpovědět velký výpadek energetické sítě, systémů bank, kybernetický útok nebo bioterorismus. Ani jadernou nebo ekologickou katastrofu. Ani válku, sluneční erupci nebo přílet mimozemského tělesa. Daleko snazší, než předpovědět výskyt další ničivé události, je přijít na to, že země, národ, obyvatelé, podnikatelé či firmy mohou lépe zmírňovat dopady katastrof, pokud mají v lepších časech úspory, bohatství, polštáře, a nikoliv kupu dluhů.

Ve které bance dřív Aleš Michl působil jako portfoliový stratég?

Jak se jmenuje investiční fond, který Aleš Michl zakládal spolu s ekonomem Pavlem Kohoutem?

Do bankovní rady ČNB Aleše Michla jmenoval:

Posledních osm let si při novoročním rozhovoru povídá s Alešem Michlem šéfredaktor Finmagu Ondřej Tůma:

Jakému fotbalovému klubu Aleš Michl fandí?

Kdo křtil nejnovější knihu Aleše Michla?

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

Aleš Michl, kvíz

A tohle už jste četli?

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

24. 1. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Porovnali jsme lednové nabídky spořicích účtů a termínovaných vkladů. celý článek

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.