Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Slovensko míří jistým krokem do eurozóny

| rubrika: Sloupek | 24. 4. 2008 | 4 komentáře
Slovensko míří jistým krokem do eurozóny
I když by Evropská centrální banka ráda viděla Slovensko v eurozóně až za pár let, zvítězí nejspíš politická logika a Slováci budou od 1. ledna 2009 platit eurem. I teď se ale ukazuje, že Maastrichtská kritéria pro vstup do eurozóny nejsou pro posuzování nováčků ideální.

Během měsíce by mělo padnout jedno z nejzásadnějších ekonomických rozhodnutí v novodobých dějinách Slovenska. Evropská administrativa by měla říci, zda od 1. ledna 2009 se začne pod Tatrami platit eurem, a nebo zda patnáctiletá historie slovenské koruny bude dál pokračovat. Všeobecně se předpokládá, že Slovensko bude do euroklubu přizváno.

Společná měnaeuro byla od svého začátku více politickým než ekonomickým projektem. Asi nejlepším důkazem je, že podmínky vstupu – maastrichtská kriteria – na začátku plnil z 11 členů jediný stát, nejmenší Lucembursko. Řecko, které do eurozóny vstoupilo dodatečně, dokonce všech pět kriterii neplnilo nikdy.

Před dvěma roky se o členství v eurozóně ucházely Slovinsko s Litvou a vloni Malta s Kyprem. V prvním případě evropská administrativa, bazírovala na plnění kriterii do puntíku a Litva byla odmítnuta kvůli inflaci vyšší o 0,1 %. Slovinsku vstup povolila. Naopak v případě středomořských států se přistoupilo k volnějšímu výkladu rozpočtových kriterii, protože v obou případech byl veřejný dluh vyšší než 60 % HDP a minimálně Malta měla problémy s rozpočtovým deficitem, který nesmí překročit 3 % HDP.

Slovensko nyní plní maastrichtská kriteria s rezervou, a tak hlavní výtka Evropské centrální banky poukazuje na dlouhodobou udržitelnost nízké inflace. Přitom Slovensko má nižší inflaci než je průměr Eurozóny.

Ovšem právě v tom je jádro pudla. Pokud nové země EU dohání ekonomickou úroveň západní Evropy, znamená to, že rychleji rostou, což je spojeno s inflačními tlaky a posilující měnou. Maastrichtská kritéria ovšem vyžadují stabilitu. Slovenská ekonomika roste dvojciferným tempem a podobně jako v českém případě inflaci pomáhá držet na uzdě posilující měna. Když tento vliv odpadne, tak buď se zvýší inflace, nebo se zpomalí růst, aby se inflace udržela na nízké úrovni.

Slovenská koruna k euru za posledních pět let posílila o 22 %, to je v průměru více jak 4 % ročně. Centrální banka Slovenska na to musela reagovat změnou podmínek, za nichž byla koruna fixována vůči euru v evropském mechanismu směnných kurzů ERM-II. Původní parita 38,56 slovenských korun za euro byla postupně snižována na 35,44 a trh spekuluje,že nyní bude upravena až na 32,50 koruny za euro. Škarohlíd by asi poznamenal, že pod pojmem fixace si představuje něco jiného.

Anketa

Budou Slováci od příštího ledna platit eurem?

Jen tento případ ilustruje, že maastrichtská kritéria, mezi něž patří i dvouleté členství v ERM-II, již nejsou ideálním nástrojem pro posouzení členství v eurozóně. Jejich hlavním cílem bylo, aby si státy udržely fiskální disciplinu před přijetím eura. Přitom všechny země byly přibližně na stejné ekonomické úrovni. Navíc při výpočtu kritérií se počítá s celou EU, i když euro má „jen“ 15 státu z 27. Proto mohou vznikat paradoxy jako před dvěma lety s Litvou. Inflační kriterium se vypočítá ze tří států EU s nejnižší inflací, což před dvěma roky bylo Švédsko, Polsko a Finsko. Litva tedy byla odmítnuta, protože státy mimo euro měly nízkou inflaci.

ECB by přijetí eura na Slovensku nejraději oddálila, kvůli obavám ze zrychlení inflace, které zažilo v minulosti Irsko, Portugalsko a loni Slovinsko. Proti názoru Evropské centrální banky ovšem stojí politické faktory v Bruselu. Odmítnutí dobře připraveného Slovenska by totiž zvýšilo napětí mezi starými a novými členy EU. Jelikož euro bylo od začátku primárně nástrojem politické integrace, zdá se být konečné rozhodnutí jasné.

Autor je hlavní ekonom Atlantik FT.

Podle čeho by se podle vás měla posuzovat připravenost kandidátů na členství v eurozóně? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

25. 4. 2008 | 11:02 | Mayha

Jenže když nebude moci posilovat měna, vzroste inflace. A vývoz to nakonec ovlivní stejně, neboť spolu s inflací roste oprávněný tlak na růst mezd - tedy nákladů pro výrobce. Nemůže ucpat všechny ventily, někudy ta pára musí...více

24. 4. 2008 | 13:24 | Dana

Jsem ze stejného regionu a vidím do jakých problémů se podniky dostávají vlivem sílící koruny a na vývozech jsme závislí všichni. Pro bych ráda Euro co nejdříve. více

24. 4. 2008 | 11:20 | Mayha

Jsem velkým příznivcem eura, ale zdá se mi, že jak pro Slovensko, Litvu tak i pro Česko je to teď moc brzy. I Slovinsko, které bylo ze všech nových zemí EU nejrozvinutější, resp. mělo nejvyšší HDP na hlavu, má problémy s...více

24. 4. 2008 | 9:59 | Jihočech

Je zajimave, kolik domacich politiku je stale okouzlenou vyhodami eura. Myslim si, ze slovenske zkusenosti prinesou velke vystrizliveni v CR a asi i v Polsku. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK