Česko ještě rychleji nerostlo

Jan Pekař | rubrika: Analýza | 10. 3. 2008
Česko ještě rychleji nerostlo
Česká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí vzrostla o 6,6 procenta. Za celý minulý rok hrubý domácí produkt poskočil o 6,5 procenta. Bylo to nejvíce od vzniku Česka v roce 1993.

Hrubý domácí produkt obsahuje všechny nové hodnoty vytvořené za dané období. Ten český vzrostl v loňském čtvrtém čtvrtletí o 6,6 procenta a za celý rok 2007 o 6,5 procenta. Český statistický úřad tak upravil své předchozí odhady, a to směrem dolů. Kvartální růst snížil o 0,3 procentního bodu, celoroční o 0,1 procentní bod. I tak České zažilo nejrychlejší roční hospodářský růst od svého vzniku.

Loni hnala ekonomiku kupředu především soukromá spotřeba. Je to důkaz, že Češi cítí, že bohatnou a mohou si dovolit více utrácet. Je to patrně i díky tomu, že se za celý rok 2007 snížila nezaměstnanost o 1,8 procentního bodu ve srovnání s rokem 2006, v posledním čtvrtletí dokonce o 1,9 procentního bodu v meziročním srovnání. Více lidí tedy mělo práci a užívalo si příjmů z mezd, které loni rostly rekordním tempem. Růst průměrné mzdy spolu s počtem vyplácených mezd způsobil nárůst celkem vyplácených mezd o 9 procent. I když je to poměrně vysoké číslo, bylo vyváženo růstem produktivity práce a nemá tedy čistě inflační dopady – za ty peníze se opravdu vytvořilo více zboží a služeb (mzdové náklady na jednotku produkce klesly).

Anketa

Pocítili jste loni, že Česko bohatne?

Dalším motorem růstu byly investice, meziročně se zvýšily o 8 procent. Za tím lze tušit stavbu nových továren, pořizování nových strojů a zařízení a obnovu těch starých. Investoři využívali trvajících nízkých úrokových sazeb. Třetím hlavním přispěvatelem k hospodářskému růstu ČR byl zahraniční obchod. Silný kurz koruny se v minulém roce také ještě nestačil zcela projevit.

Na poptávkové straně k ekonomickému růstu přispěla 2,6 procentního bodu konečná spotřeba (domácností , státních institucí i exportérů). U státních institucí v posledních třech měsících minulého roku stálo za pozornost zvýšení výdajů na opravy silnic a do zdravotnictví.

Z hlediska jednotlivých odvětví loni hospodářskému růstu nejvíce pomohly investice do nákupů a oprav motorových vozidel, investice do strojů a zařízení a investice do bydlení. Posledně jmenované vzrostly o 7,2 procenta, což souvisí jak s vyšší zaměstnaností a růstem příjmů obyvatel, tak také s růstem jejich zadluženosti a poměrně nízkými úrokovými sazbami na hypoteční úvěry po většinu minulého roku.

Česká ekonomika tedy loni i po revizi ČSÚ rostla mimořádně rychlým tempem, rychlejším, než očekávaly státní instituce (např. ministerstvo financí) i nezávislí ekonomové. Přírůstek hrubého domácího produktu ČR překonal dva a půlkrát průměrné tempo růstu HDP evropské sedmadvacítky a trojnásobně tempo růstu zemí eurozóny.

Nyní však ekonomové očekávají zchlazení konjunktury. Ekonomika naráží na meze svých růstových zdrojů (úrokové sazby, možnosti pracovního trhu, výrobní kapacity). Export se brzy začne potýkat s vysokým kurzem koruny a slábnoucí poptávkou po českém zboží v zemích západní Evropy, které letos očekávají zpomalení tempa růstu HDP. V neposlední řadě se projeví také pokračující růst cen hlavních průmyslových surovin včetně energie a růst úrokových sazeb.

„Na všech frontách čekají ekonomiku spíše horší zprávy,“ varuje Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. „Za varovné lze považovat i to, že v ekonomice rostou zásoby, které bude třeba jednou vyčerpat. V roce 2008 proto očekáváme zpomalení růstu na 5,1 procenta. V globálním porovnání se ale české ekonomice povede skvěle,“ ujišťuje Pikora.

Jak dlouho ještě může české ekonomice vydržet tak rychlé tempo růstu? Podělte se o názor.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Bankovní žně pokračují a čekají se i letos

3. 3. 2008 | Petr Čermák

Bankovní žně pokračují a čekají se i letos

Tři největší tuzemské banky dosáhly loni rekordních zisků hlavně díky velké poptávce po úvěrech. I když růst české ekonomiky se letos zpomalí, výdělky bank se budou i nadále zvyšovat.... celý článek

Češi se zadlužují rádi a rychle

22. 2. 2008 | Věra Tůmová | 12 komentářů

Češi se zadlužují rádi a rychle

Zadlužování prý v Česku není stále tak vysoké jako jinde v EU. Češi si ale na dluhy zvykají čím dál více a i tempo jejich zadlužování se zrychluje. Už teď jejich dluhy dosahují skoro... celý článek

Hospodářský růst, který nikdo nečekal

18. 2. 2008 | Jan Pekař | 7 komentářů

Hospodářský růst, který nikdo nečekal

Česká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí zvýšila svůj výkon mnohem více, než očekávala většina ekonomů. Letos se takové překvapení nejspíš konat nebude.

Inflace je strašák. Úvěry hned tak nezlevní.

11. 2. 2008 | Jan Pekař

Inflace je strašák. Úvěry hned tak nezlevní.

Americké kýchnutí začíná být cítit i v Evropě. Se zpomalením růstu musí počítat i česká ekonomika. Pro českou, britskou i evropskou centrální banku je však zatím větším strašákem inflace.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.