Paniku na burzách hned tak něco nezastaví

| rubrika: Co se děje | 22. 1. 2008 | 1 komentář
Paniku na burzách hned tak něco nezastaví
Obavy z recese americké ekonomiky ještě přiživila americká centrální banka (Fed) s prezidentem Georgem Bushem. Fed hodlá významně snižovat úrokové sazby, Bush plánuje totéž s daněmi. A akcie po těchto zprávách padají střemhlavě dolů.

Případná hospodářská recese v USA by způsobila globální zpomalení ekonomiky. To si zjevně uvědomují i investoři, kteří se rozhodli, že budou ve velkém prodávat. Akcie ztrácejí na ceně. Index PX50 od začátku listopadu ztratil téměř 20 % a vymazal zisky dosažené za celý loňský rok.

Výrazné zpomalení ekonomického růstu v USA a Evropě by podle ekonomů dopadlo i na Česko. Domácí ekonomika by pak nerostla o plánovaných pět procent, ale maximálně o čtyři. Proti loni odhadovaným více než šesti procentům by takové zchlazení bylo citelné.

Dow Jonesův index cen akcií obchodovaných na burze v New Yorku jen od počátku roku klesl o tisíc bodů. Každá špatná zpráva o vývoji amerického hospodářství mu zasazuje další ránu. Ve čtvrtek index prošel jako nůž máslem dvěma hranicemi podpory 12 400 a 12 200 bodů a uzavřel se ztrátou 2,46 % za jediný den na hodnotě 12 159,21 bodu. Bylo to poté, co Ben Bernanke, šéf centrální banky, v Kongresu oznámil, že Fed sice nepředpokládá úpadek amerického hospodářství do recese, ale že je připraven agresivními opatřeními podpořit ekonomický růst. Investoři na celém světě si to vyložili jako zesílení hrozby hospodářské recese. Bernanke jakoby říkal: problém je s růstem, ne s inflací.

Tento nepříznivý dojem posílily údaje o nejvyšší míře nezaměstnanosti v USA za poslední dva roky, která dosáhla 5 procent. Prohloubil se pokles počtu zahájených staveb nových domů, v prosinci meziročně o 14,2 %, počet vydaných stavebních povolení se snížil o 8,1 procenta. Také aktivita průmyslových podniků rychle klesá. Ve čtvrtek publikovaný index průmyslu padl v lednu na nejnižší hodnoty od října 2001 a objem nových zakázek, který v prosinci ještě mírně rostl, přešel v prvním letošním měsíci do útlumu. „Zpráva je překvapivě slabá a hovoří o ekonomice v recesi,“ komentoval index Josef Kvarda, analytik investiční společnosti Atlatnik Finanční trhy.

Centrální banka ve čtvrtek v Béžové knize, pravidelné hodnotící a prognostické zprávě, potvrdila tendenci slábnutí americké ekonomiky. Spotřebitelská poptávka o vánočních svátcích byla podle zprávy slabší, výhled maloobchodu je opatrný, nízké byly prodeje automobilů. Klesl objem půjček poskytovaných domácnostem, a to i na bydlení, nižší jsou také úvěry firmám.

Za těchto okolností oznámil prezident George Bush iniciativu vlády podpořit hospodářský růst v USA zvláštními daňovými úlevami, a to jak pro spotřebitele, tak pro firmy. V prvním případě by bylo cílem oživení spotřebitelské poptávky, která v USA vytváří téměř tři čtvrtiny hrubého domácího produktu, ve druhém případě by opatření měla podpořit investiční poptávku podniků a spočívala by v možnosti odepsat v prvním roce 50 % hodnoty nové investice. Celkem by mělo zůstat v ekonomice navíc zhruba 145 miliard dolarů. Ben Bernanke tuto iniciativu podpořil, ovšem za předpokladu, že opatření budou uplatněna nejpozději do dvanácti měsíců. Jinak by se mohla obrátit proti svému zamýšlenému účelu. Fed by tato opatření pravděpodobně podpořil snížením úrokových sazeb.

Prezident to ale s prosazením potřebných zákonů v Kongresu nebude mít lehké. Kapitálové trhy navíc prohlášení prezidenta i předsedy centrální banky pochopily jako přiznání recese. A tak až páteční neočekávaně dobrá zpráva o růstu indexu spotřebitelské důvěry sestavovaného Univerzitou v Michiganu pád kurzu akcií zpomalila. Index stoupl poprvé od července, zlepšilo se zejména hodnocení očekávání budoucí situace. „Příznivý efekt ale mohla mít aktivita vlády a centrální banky s ohledem na chystanou pomoc ekonomice, ať již z hlediska monetární či fiskální politiky,“ soudí Kvarda.

Ekonomové počítají pravděpodobnost pádu americké ekonomiky do recese na více než 50 procent a soudí, že podpora hospodářského růstu se stane žhavým tématem předvolebních kampaní podzimní prezidentské volby a voleb do Kongresu.

Všichni očekávají, že centrální banka nejpozději na svém zasedání na konci ledna sníží úrokové sazby o 50, ale spíše až o 75 bazických bodů, aby uvolnila nynější „credit crunch“, tj stav zmrazení úvěrového trhu, a pustila do ekonomiky více peněz. Tento krok by měl odvrátit hrozbu úvěrového zmrazení i v Evropě. Nepříjemností bude oslabení dolaru a otevření cesty k dalšímu zdražování ropy.

 

Kam až stáhnou problémy americké ekonomiky světové akciové trhy? Jaký je váš názor?

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

burza, dolar, ekonomika, Fed, index, investice, recese, USA

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.