Do největší kampeličky vstupuje biskupství. Chce bankovní licenci

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 7. 10. 2019 08:00 | 1 komentář

Do největší české záložny Artesa vstoupilo římskokatolické Biskupství českobudějovické. Ve spořitelním družstvu získalo 9,5 procenta akcií prostřednictvím dosavadního majoritního akcionáře Artesa Capital.

„Biskupství českobudějovické v krátké době požádá Českou národní banku o nabytí kvalifikované účasti, aby mohlo dále navýšit svůj podíl a získat v záložně majoritu. Dalším krokem biskupství bude nejenom navýšení kapitálu a žádost o bankovní licenci, ale především rozšíření služeb pro klienty,“ říká Kateřina Petrášová, PR manažerka záložny Artesa.

Biskupství uvedlo, že vstupuje do světa finančních služeb s cílem vybudovat ze záložny Artesa silnou banku, kterou zaštítí nejenom svojí finanční silou, ale především autoritou a osvědčenými zásadami. Novým předsedou správní rady akciové společnosti Artesa Capital se stal generální vikář českobudějovické diecéze David Henzl.

Pokud jde o zmíněné rozšíření služeb, Artesa chce ještě letos zavést systém zvýhodněných půjček pro začínající podnikatele a rychlé půjčky na nákup nemovitostí.

Ať se v tom vyzná každý

Dva ze tří dluhopisů, které ministerstvo občanům nabízí, zdaleka nepokryjí ani plánovanou inflaci. Ale ten třetí určitě stojí za úvahu.

Vyplatí se nové spořicí dluhopisy? Víme, kdo dá víc


„Lidé považují za automaticky pojištěné všechny finanční produkty, které si sjednají na pobočce v bance, ale to je velký omyl,“ varuje šéfka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

Češi stále nevědí, které finanční produkty jsou pojištěné

Ke konci loňského roku měla Artesa bilanční sumu 4,18 miliardy korun, nyní uvádí 3,8 miliardy. Kvůli omezení, které prosadila Česká národní banka po krachu Metropolitního spořitelního družstva v roce 2013 a WPB Capital v roce 2014, nesmí bilanční suma kampeliček přesahovat pět miliard korun.

Artesa je největší ze zbylých družstevních záložen poté, co se předchozí jedničky – Creditas a Moravský peněžní ústav – přeměnily na banky. O snaze získat bankovní licenci mluvila v minulosti i Artesa.

Ke konci roku měla Artesa 4157 členů. Základní kapitál ke konci roku dosahoval 846,5 milionů korun. Loni dosáhla čistého zisku čistého zisku 5,89 milionu korun.

Největší podíl na základním jmění měla ke konci roku akciová společnost Artesa Capital – 75 procent. Nikdo další nevlastní víc než desetiprocentní podíl. Jako svého konečného majoritního vlastníka uvádí podnikatele Bohumila Koutníka.

V médiích se opakovaně objevovaly spekulace, že kampeličku skrytě ovládá František Savov, ten to ale odmítl. V roce 2014 uvedl, že je jejím velkým věřitelem a v budoucnu by ji chtěl ovládnout.

Kampelička původně vznikla jako Spořitelní a úvěrní družstvo Svatopluk se sídlem v Ostravě, později se změnila na 1. investiční záložnu a nakonec na Artesu, spořitelní družstvo. V současnosti má pobočku v Praze (kde také sídlí) a Ostravě.

Biskupství českobudějovické spravuje vlastní aktiva v objemu téměř šesti miliard korun.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

27. 9. 2021 | Tomáš Volf | 9 komentářů

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady takzvaný index... celý článek

Peníze nerostou na stromech. Ministerstvo otevře dveře

26. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Peníze nerostou na stromech. Ministerstvo otevře dveře

Ministerstvo financí i na letošní státní svátek v úterý 28. září připravilo tradiční Den otevřených dveří. „Zájemci si mohou prohlédnout malostranské sídlo úřadu zahrnující prostory... celý článek

Nákupy v Polsku zlevňují, zlotý je nejslabší od transformace

22. 9. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Nákupy v Polsku zlevňují, zlotý je nejslabší od transformace

Polská měna během dnešního obchodování klesla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v novodobé historii – respektive za dobu, kdy obě země používají režim volně plovoucího směnného... celý článek

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.