Do největší kampeličky vstupuje biskupství. Chce bankovní licenci

| rubrika: Aktuality | 7. 10. 2019 08:00 | 1 komentář

Do největší české záložny Artesa vstoupilo římskokatolické Biskupství českobudějovické. Ve spořitelním družstvu získalo 9,5 procenta akcií prostřednictvím dosavadního majoritního akcionáře Artesa Capital.

„Biskupství českobudějovické v krátké době požádá Českou národní banku o nabytí kvalifikované účasti, aby mohlo dále navýšit svůj podíl a získat v záložně majoritu. Dalším krokem biskupství bude nejenom navýšení kapitálu a žádost o bankovní licenci, ale především rozšíření služeb pro klienty,“ říká Kateřina Petrášová, PR manažerka záložny Artesa.

Biskupství uvedlo, že vstupuje do světa finančních služeb s cílem vybudovat ze záložny Artesa silnou banku, kterou zaštítí nejenom svojí finanční silou, ale především autoritou a osvědčenými zásadami. Novým předsedou správní rady akciové společnosti Artesa Capital se stal generální vikář českobudějovické diecéze David Henzl.

Pokud jde o zmíněné rozšíření služeb, Artesa chce ještě letos zavést systém zvýhodněných půjček pro začínající podnikatele a rychlé půjčky na nákup nemovitostí.

Ať se v tom vyzná každý

Dva ze tří dluhopisů, které ministerstvo občanům nabízí, zdaleka nepokryjí ani plánovanou inflaci. Ale ten třetí určitě stojí za úvahu.

Vyplatí se nové spořicí dluhopisy? Víme, kdo dá víc


„Lidé považují za automaticky pojištěné všechny finanční produkty, které si sjednají na pobočce v bance, ale to je velký omyl,“ varuje šéfka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

Češi stále nevědí, které finanční produkty jsou pojištěné

Ke konci loňského roku měla Artesa bilanční sumu 4,18 miliardy korun, nyní uvádí 3,8 miliardy. Kvůli omezení, které prosadila Česká národní banka po krachu Metropolitního spořitelního družstva v roce 2013 a WPB Capital v roce 2014, nesmí bilanční suma kampeliček přesahovat pět miliard korun.

Artesa je největší ze zbylých družstevních záložen poté, co se předchozí jedničky – Creditas a Moravský peněžní ústav – přeměnily na banky. O snaze získat bankovní licenci mluvila v minulosti i Artesa.

Ke konci roku měla Artesa 4157 členů. Základní kapitál ke konci roku dosahoval 846,5 milionů korun. Loni dosáhla čistého zisku čistého zisku 5,89 milionu korun.

Největší podíl na základním jmění měla ke konci roku akciová společnost Artesa Capital – 75 procent. Nikdo další nevlastní víc než desetiprocentní podíl. Jako svého konečného majoritního vlastníka uvádí podnikatele Bohumila Koutníka.

V médiích se opakovaně objevovaly spekulace, že kampeličku skrytě ovládá František Savov, ten to ale odmítl. V roce 2014 uvedl, že je jejím velkým věřitelem a v budoucnu by ji chtěl ovládnout.

Kampelička původně vznikla jako Spořitelní a úvěrní družstvo Svatopluk se sídlem v Ostravě, později se změnila na 1. investiční záložnu a nakonec na Artesu, spořitelní družstvo. V současnosti má pobočku v Praze (kde také sídlí) a Ostravě.

Biskupství českobudějovické spravuje vlastní aktiva v objemu téměř šesti miliard korun.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.