Cenová mapa zemědělské půdy: Nejlevnější je Valašsko

| rubrika: Aktuality | 15. 8. 2019 11:00 | 3 komentáře

Nejdražší zemědělská půda v přepočtu na metr čtvereční byla v loňském roce na Kolínsku, letos je na Příbramsku a Benešovsku – medián ceny vychází na 25 korun za metr čtvereční. Nejlevnější oblastí bylo naopak Valašsko s mediánem kupní ceny 19 korun.

Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala Moneta Money Bank na základě konkrétních kupních smluv financovaných prostřednictvím bankovních úvěrů. Výsledkem je cenová mapa zemědělské půdy v ČR.

Banka čerpala z téměř tisíce kupních smluv, v nichž žadatelé o úvěr kupovali půdu ve výlučném vlastnictví. „Ve všech případech byly kupujícími výhradně zemědělské subjekty. Dlouhodobě totiž razíme politiku, která vylučuje spekulativní nákup zemědělské půdy a nákup půdy jinými než zemědělskými subjekty,“ říká Martina Čeňková, potvrzuje specialista na sektor zemědělství v Moneta Money Bank.

Následující mapy uvádějí postupně mediánové ceny v letech 2018 a 2019 a poté průměrné ceny v letech 2018 a 2019. „Medián je udává střední hodnotu vzestupně seřazené řady pozorování. Touto metodikou je odstraněn nedostatek váženého průměru, kdy například menší počet všech realizovaných obchodů v oblasti za neobvykle vysokou cenu může danou oblast katapultovat mezi nejdražší v celé republice,“ vysvětluje Čeňková.

Cena půdy

Mediánová cena půdy ve výlučném vlastnictví klienty Monety v roce 2018 (medián za celou ČR = 21,67 Kč/m2)


Cena půdy

Mediánová cena nakupované půdy ve výlučném vlastnictví klienty Monety v roce 2019 (medián za celou ČR = 24 Kč/m2)


Cena půdy

Průměrná cena nakupované půdy ve výlučném vlastnictví klienty Monety v roce 2018 (průměr za celou ČR = 21,93 Kč/m2)


Cena půdy

Průměrná cena nakupované půdy ve výlučném vlastnictví klienty Monety v roce 2019 (průměr za celou ČR = 23,89 Kč/m2)

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+31
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.