Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Česko pořád bohatne jako divé

| rubrika: Co se děje | 11. 12. 2007 | 33 komentářů
Česko pořád bohatne jako divé
Vysoký růst hrubého domácího produktu se odráží i do zvyšující se životní úrovně Čechů. Odvrácenou stranou ekonomického úspěchu jsou rychle rostoucí ceny.

Hrubý domácí produkt zjednodušeně řečeno vyčísluje všechny nové hodnoty, které byly vytvořeny za sledované období. Je-li jeho přírůstek kladný, zvyšuje se bohatství státu, firem i občanů, je-li nulový, obměnily se pouze stávající hodnoty (nahrazení dosloužilých). A pokud HDP klesne, ekonomika se nachází v tzv. zúžené reprodukci. Ekonomové říkají, že už nižší než dvouprocentní růst HDP je v podstatě stagnace, vyloučíme-li vliv inflace.

Zatímco v dřívějších letech se na rychlém růstu HDP podílel největší měrou export, v současné době je to soukromá spotřeba a ve 3. čtvrtletí tohoto roku také investice.

Tato tvrzení dokládají i pravidelná hlášení Českého statistického úřadu o výdajích domácností (ve 3. čtvrtletí reálně o 5,6 %). Investice vzrostly za období červenec-září o 5,7 procenta ve srovnání se stejným obdobím loni.

"Klíčovou roli v růstu HDP hraje zpracovatelský průmysl, kde figurují silné sektory dopravních prostředků nebo elektroniky," všímá si David Marek, šéfekonom investičního portálu Patria Online.

Také vývoz zůstává přispěvatelem k hospodářskému růstu, i když už zdaleka nehraje prim jako kdysi. Ovšem meziroční růst objemu exportu o 16 % se mírně kladně projevit musel.

Česká ekonomika rostla sice o 3 procentní body pomaleji než ekonomika slovenská, ale zase výrazně rychleji, než HDP starých členských zemí EU. "I tak bude české ekonomice trvat ještě mnoho let, než se dostane na úroveň zemí dnes tvořících eurozónu," říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. "Rozdíl mezi ekonomikami je značný. Rychlé dohánění západní Evropy bude postupně zpomalovat s tím, jak bude česká ekonomika růst ze stále vyššího základu." Ze stejných důvodů, ovšem z inverzního pohledu, se také postupně uzavřou nůžky mezi hospodářským růstem ČR a Slovenska.

Za celý letošní rok je tempo růstu českého HDP ekonomy odhadováno na více než 6 procent a ČR by měla ve vytvořeném HDP na obyvatele dosáhnout 82 % průměru 27 zemí Unie. Loni to bylo 79 procent.

Celkový pohled na hospodářský růst ukazuje, že i když svůj vrchol má ČR už za sebou, ekonomika roste stále rychle a na velmi zdravých základech. V průměru od roku 1995 činil přírůstek hrubého domácího produktu 3,5 procenta ročně, takže i 5,5 procenta, které se odhadují pro příští rok, bude velice slušných.

Jde o to, že na hospodářském růstu se podílejí perspektivní obory i služby, že ekonomika vytváří nové pracovní příležitosti a zajišťuje lidem vyšší příjmy. V pondělí zveřejněná statistika hovoří o rekordně nízké nezaměstnanosti. Činila 5,6 procenta, přičemž o jedno volné místo se ucházely v průměru 2,4 nezaměstnaného, nejméně za posledních deset let.

Rychlý hospodářský růst však s sebou přináší také velmi nepříjemný jev, a tím je vyšší inflace. A tak když údaje o HDP a nezaměstnanosti byly pro ekonomy příjemným překvapením, míra inflace byla naopak šokující: 5 procent.

Spotřebitelské ceny žene vzhůru nejen spotřebitelská poptávka živená rostoucími platy a relativně levnými úvěry, ale také vnější vlivy: zdražováním potravin na světových trzích, vysokými cenami ropných paliv a energie a nakonec špatnou zemědělskou a ekologickou politikou, která je ovšem rovněž globální.

Meziročně potraviny zdražily o 10 procent, přičemž pšeničná mouka o 57 procent, mléko o 38 procent. "O více než 10 procent přitom u nás potraviny zdražily naposledy v roce 1996, takže jde skutečně o výjimečný jev," upozorňuje V. Pikora.

Vysoká míra inflace je signálem pro centrální banku, která může na cenový vývoj reagovat zdražením úvěrů, tzn. zvýšením základní úrokové sazby. Už by to patrně byla udělala, kdyby proces znehodnocování peněz (růst cen) nebyl současně doprovázen jejich zhodnocováním - růstem kruzu koruny k hlavním světovým měnám dolaru a euru.

Ekonomové však slibují, že v příštím roce se ceny zklidní (pokud se nebude dál napínat světový ropný trh) a že v polovině příštího roku by i ČNB mohla z úroků zase mírně slevit.

Cítíte na své životní úrovni, že česká ekonomika rychle roste?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 12. 2007 22:08, libor

Zatím jsem nepocítil na své peněžence, že bych byl bohatší. A potažmo, ani moji známí to nepocítili. Tak nevím kdo bohatne. Akorát mám pocit, že se plácá pořád o vyšší průměrné mzdě a zdražuje se a to je všechno.

Reagovat

 

+81
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 12. 2007 15:43, pro modrého papouška

Pane Stanislave Moro, 21 miliard na Pandury, 90 miliard na dálnice pro tranzit cizích kamionů, okupační armády ve 3 zemích světa, plýtvání a rozhazování miliard. A vy tady papouškujete, že musíme zvyšovat DPH, poplatky u lékařů a v nemocnicích a omezovat sociální dávky. Tento stát by měl pracovat a sloužit všem občanům a ne loupežným investorům a spekulantům.
Vykládat lidem při rozmařilosti posledních prokapitalistických vlád o tom, že je třeba utahovat opasky, přičemž za 11 měsíců je rozpočet +12,6 miliard, aby se pak zřítil do - 50. přičemž najednou je třeba vrátit Nomuře 7 miliard, dát 70 miliard na ekologické škody ( prostě přihrát prachy na úplatky) atd., atd.
Nebuďte slepý a myslete hlavou !

Reagovat

 

-15
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Standamora 12. 12. 2007 20:43)

Další příspěvky v diskuzi (33 komentářů)

18. 12. 2009 | 10:13 | Maro

Článek z roku 07 před Kristem!!! více

30. 6. 2008 | 17:39 | geri

Nápis by měl vypadat asi takhle:Prezident,vláda a senát bohatnou.A obyčejný lidi chudnou. Silnice,zdravotnictví,školství ,sociální systém,důchody všechno stojí za hovno, tak kdo tady bohatne?????? Můži makat jak debil,ale...více

17. 5. 2008 | 21:42 | Zaměstnankyně

Kdo bohatne??? My co makáme za 10000 netto za 166 upocených hodin???? Cha cha. Jak z toho má ženská vyžít, kdyby neměla chlapa??? Kdo rozhodl o tom, že bude trvale brutálně ponižována nízkým a vysoce podprůměrným příjmem???...více

24. 2. 2008 | 16:18 | hesh

Nevím kdo jste, ale napsal jste jen to, co si myslí většina lidí, kteří se buď bojí vyjádřit na veřejnosti, nebo jsou líní se vyjádřit a nebo to jen neumí. A je tu ještě skupina těch, kteří ani nevědí pro samé starosti, že...více

24. 2. 2008 | 15:47 | Antrax

Možná materiálně ,ale duševně a charakterně jsme 100let za opicema. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK