Prezidentský dotazník: ty správné otázky

Gabriel Pleska | rubrika: Dotazník | 14. 11. 2017 | 4 komentáře
Sedmého listopadu skončilo podávání přihlášek do voleb na prezidenta. A než ty volby v pátek 12. ledna naplno propuknou, máme šanci se kandidátů na ledaco vyptat. Pojďte do toho s námi a pomozte nám vymyslet nejlepší otázky pro prezidenty.
Prezidentský dotazník: ty správné otázky

Před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny jsme představitelům vybraných stran pokládali sadu vždy stejných otázek. Snažili jsme se hledat zejména takové, které souvisí obecně s hospodařením státu a s tím, nakolik stát ovlivňuje hospodaření jednoho každého z nás. Rádi bychom něco podobného jako říjnové volební dotazníky zopakovali i s kandidáty na českého prezidenta. Přímý vliv prezidenta na budoucí podobu daní, důchodů, státního rozpočtu není veliký nebo rozhodující, počítá se přece, že je především reprezentantem. Jak ale víme, nepřímo může prezident ovlivnit ledacos. Zvlášť pokud ke psaným i nepsaným pravidlům přistupuje tvůrčím způsobem. A jeden velmi přímý nástroj má nakonec k dispozici – prezidentské veto.

Dámy nic, mládí vzad

Ze seznamu známých kandidátů to vypadá jasně: vyhraje Miloš Zeman, Mirek Topolánek nebo obrýlené vajíčko, každopádně plus minus Pražák nebo naturalizovaný Pražák ve věku, v jakém se před sto padesáti lety páni oslovovali velebný kmete.  Rakušáci měli v šesti prezidentských kandidátech nesrovnatelně pestřejší nabídku než Češi v devíti.

Stárnoucí pražská konzerva na Hrad!

K vymýšlení otázek pro prezidentské aspiranty jsme tentokrát chtěli přistoupit trochu jinak. V diskuzích pod říjnovými volebními dotazníky jsme zahlédli inspirativní nápady, na co jsme se ještě měli partají vyptat, které otázky jsme měli líp formulovat, které byly zbytečné. Takže teď přinášíme pár tipů z redakčního brainstromingu, ty můžete hodnotit plusy a minusy, především ale můžete jejich množství rozšířit dole v diskuzi. Vaše nápady budeme bedlivě sledovat. Pokud je něco, co jste chtěli o budoucím prezidentovi vědět, ale báli jste se zeptat, můžete to zkusit nechat na nás. Možná se budeme taky bát, ale třeba taky ne.

-22
+
-

Byl byste pro návrat k nepřímé volbě prezidenta?


-6
+
-

Byl byste pro omezení institutu prezidentské milosti?


+23
+
-

Přivítal byste zákon rozšiřující seznam situací, za jakých se vyhlašuje referendum?


0
+
-

Máme trvat na dodržování lidských práv v jiných zemích, i když by to mohlo ohrozit náš vzájemný obchod?


-9
+
-

Měli bychom přijmout euro?


-39
+
-

Podepsal byste zákon zakazující fyzické tresty dětí?


+23
+
-

Podpořil byste zrušení sankcí vůči Rusku?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 11. 2017 11:31, Sova

Nejsem si jisty, zda respondenti vyjadruji, zda se jim libi polozeni otazky budoucimu prezidentovi, nebo sami na otazku odpovidaji.

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 11. 2017 15:40, Matěj

Slabé otázky, M. má zajímavější a konkrétnější. Mě by zajímalo - jaké změny v Ústavě a Listině základních práv by podpořil. Za jakých okolností by v zahraničí vystupoval proti zahraniční politice v ČR, jaké kroky by podnikal proti "hnědnutí" Čechů, jak vnímá kroky Miloše Zemana po současných parlamentních volbách, jakým způsobem by rozvíjel dobré vztahy s dalšími zeměmi a na které by se soustředil, jestli vnímá jako riziko možný směřování ČR k Rusku a pokud ano, jaké kroky by podnikal, jak se staví k návrhu možného zdanění církevních restitucí....

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

24. 6. 2022 | Olga Skalková | 39 komentářů

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Nejdůležitější je včasná reakce klienta, zdůrazňují banky. Možností je odklad splátky, ale i prodloužení celkové splatnosti.

Rusnokova rozlučka. ČNB opět výrazně zvedá úroky

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka, Gabriel Pleska | 30 komentářů

Rusnokova rozlučka. ČNB opět výrazně zvedá úroky

Bankovní rada ČNB znovu výrazně zdražila peníze. Úroky rychle rostou i ve Spojených státech, na boj s vysokou inflací se chystá už i švýcarská centrální banka.

Jednoduchá a dostupná správa financí. Fintech mění svět peněz

22. 6. 2022 | Radim Krejčí

Jednoduchá a dostupná správa financí. Fintech mění svět peněz

Spojují svět financí s technologiemi a jejich počet i význam v posledních letech rychle roste. Během pandemie zažily takzvané fintechy boom.

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Kolik si připlatíte za jídlo v hospodě? Grafy nejen svíčkové

20. 6. 2022 | Gabriel Pleska | 42 komentářů

Kolik si připlatíte za jídlo v hospodě? Grafy nejen svíčkové

Chodíte z práce na oběd do hospody? Míváte pracovní schůzky v restauracích? Rádi si zajdete na večeři? Museli jste si všimnout, že účty nejsou, co bývaly. Zdražuje se. Vzali jsme data... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.