Prezidentský dotazník: ty správné otázky

Gabriel Pleska | rubrika: Dotazník | 14. 11. 2017 | 4 komentáře
Sedmého listopadu skončilo podávání přihlášek do voleb na prezidenta. A než ty volby v pátek 12. ledna naplno propuknou, máme šanci se kandidátů na ledaco vyptat. Pojďte do toho s námi a pomozte nám vymyslet nejlepší otázky pro prezidenty.
Prezidentský dotazník: ty správné otázky

Před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny jsme představitelům vybraných stran pokládali sadu vždy stejných otázek. Snažili jsme se hledat zejména takové, které souvisí obecně s hospodařením státu a s tím, nakolik stát ovlivňuje hospodaření jednoho každého z nás. Rádi bychom něco podobného jako říjnové volební dotazníky zopakovali i s kandidáty na českého prezidenta. Přímý vliv prezidenta na budoucí podobu daní, důchodů, státního rozpočtu není veliký nebo rozhodující, počítá se přece, že je především reprezentantem. Jak ale víme, nepřímo může prezident ovlivnit ledacos. Zvlášť pokud ke psaným i nepsaným pravidlům přistupuje tvůrčím způsobem. A jeden velmi přímý nástroj má nakonec k dispozici – prezidentské veto.

Dámy nic, mládí vzad

Ze seznamu známých kandidátů to vypadá jasně: vyhraje Miloš Zeman, Mirek Topolánek nebo obrýlené vajíčko, každopádně plus minus Pražák nebo naturalizovaný Pražák ve věku, v jakém se před sto padesáti lety páni oslovovali velebný kmete.  Rakušáci měli v šesti prezidentských kandidátech nesrovnatelně pestřejší nabídku než Češi v devíti.

Stárnoucí pražská konzerva na Hrad!

K vymýšlení otázek pro prezidentské aspiranty jsme tentokrát chtěli přistoupit trochu jinak. V diskuzích pod říjnovými volebními dotazníky jsme zahlédli inspirativní nápady, na co jsme se ještě měli partají vyptat, které otázky jsme měli líp formulovat, které byly zbytečné. Takže teď přinášíme pár tipů z redakčního brainstromingu, ty můžete hodnotit plusy a minusy, především ale můžete jejich množství rozšířit dole v diskuzi. Vaše nápady budeme bedlivě sledovat. Pokud je něco, co jste chtěli o budoucím prezidentovi vědět, ale báli jste se zeptat, můžete to zkusit nechat na nás. Možná se budeme taky bát, ale třeba taky ne.

-30
+
-

Byl byste pro návrat k nepřímé volbě prezidenta?


-8
+
-

Byl byste pro omezení institutu prezidentské milosti?


+23
+
-

Přivítal byste zákon rozšiřující seznam situací, za jakých se vyhlašuje referendum?


+1
+
-

Máme trvat na dodržování lidských práv v jiných zemích, i když by to mohlo ohrozit náš vzájemný obchod?


-10
+
-

Měli bychom přijmout euro?


-38
+
-

Podepsal byste zákon zakazující fyzické tresty dětí?


+20
+
-

Podpořil byste zrušení sankcí vůči Rusku?

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 11. 2017 11:31, Sova

Nejsem si jisty, zda respondenti vyjadruji, zda se jim libi polozeni otazky budoucimu prezidentovi, nebo sami na otazku odpovidaji.

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 11. 2017 12:48, clinton

Ahoj, jmenuji se Clinton Barkley a slyšel jsem o této prázdné kartě ATM a nikdy jsem jí nevěnoval pozornost kvůli mým pochybnostem. Až do jednoho dne jsem objevil hackera s názvem MAX. Požádal jsem o kartu Blank ATM. Řekli mi, že jejich předprogramovaná čipová karta je stažena bez záznamu a může být také použita pro bezplatné online nákupy jakéhokoli druhu. To bylo šokující a pořád jsem měla pochybnosti. Pak jsem to zkusil, požádal o kartu a souhlasil s jejich podmínkami. O čtyři dny později jsem dostal svou kartu a vyzkoušel jsem si v nejbližší bankomatu se mnou, dokud nebylo moje největší překvapení, že to fungovalo jako magie. Byl jsem schopen stáhnout až 3000 dolarů. Jen jsem cítil, že to může pomoci těm z nás, kteří potřebují finanční stabilitu. prázdný bankomat mě opravdu změnil. Kontaktovat je e-mailovou adresu (atmcardservice43 @ gmail. com) A věřím, že to také změní váš život.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Business intelligence je nemilosrdná, pravdu nepřikrášluje

24. 11. 2023 | Miroslav Hlaváč

Business intelligence je nemilosrdná, pravdu nepřikrášluje

O horkém trendu, nástrojích business intelligence (BI), v současné době slyšíme doslova ze všech stran. Pokud už je střední či větší firma nepoužívá, minimálně se o ně živě zajímá.... celý článek

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky

14. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky

Kam se teď podívat, když chcete úspory ochránit před inflací líp než na běžném účtu, ale zároveň nemáte zájem je investovat?

Ignorovat udržitelnost je risk

14. 11. 2023 | Jana Divinová

Ignorovat udržitelnost je risk

„Odpovědné bankovnictví je nevyhnutelné,“ říká Petr Fiala z Raiffeisenbank k povinnosti evropských bank přijmout principy udržitelnosti a sociální ohleduplnosti. Je přesvědčený, že... celý článek

Partners Financial Services