Temelín jako rizko hospodářské, politické i jiné

Luboš Palata | rubrika: Co se děje | 29. 5. 2013 | 6 komentářů
Česko jakožto zadavatel obří zakázky na dostavbu své jaderné energie by mělo mít při vyjednávání s uchazeči o ni navrch. Ruská cesta premiéra Petra Nečase ale ukazuje, že ve skutečnosti možná taháme za kratší konec a zisky by mohly být nižší než ztráty. Nejen ekonomické, ale pro korupční potenciál obří zakázky také morální.
Temelín jako rizko hospodářské, politické i jiné

Návštěva českého premiéra Petra Nečase v Rusku je zvláštní hned z několika důvodů. Tak třeba už svojí délkou – čtyři dny jedné zemi nevěnuje český státník, o premiérovi už vůbec nemluvě, jen tak. Ale také postojem, jaký Petr Nečas ke svým protějškům zaujal. Hlavním tématem Nečasovy cesty byla dostavba české jaderné elektrárny Temelín, jeden z největších a také nejdražších energetických projektů v naší části Evropy. Podle očekávání. Nečekaný byl tón, v němž se diskuze kolem Temelína nesla.

Vstřícné gesto. Ne od Rusů, od Nečase!

V souboji o zakázku na stavbu dalších bloků české jaderné elektrárny mají Rusové několik handicapů. Jedním z nich jsou pochybnosti (ne neoprávněné) o „ruské kvalitě“, jiným politika – Moskva zkrátka používá energetiku jako svoji geopolitickou zbraň. Kdo čekal, že se Rusové budou snažit pochybnosti rozptylovat, dočkal se překvapení. Nijak nevynucované prohlášení českého premiéra Petra Nečase o tom, že dnes už světoznámé členky protestní skupiny Pussy Riot nejsou žádné bojovnice za svobodu vyjadřování a lidská práva, ale pouhá banda znesvětitelek chrámu, bylo gestem, jaké dělá ten, kdo od druhého něco chce, ne naopak.

To, že podobnou větu prohodil Nečas na setkání s ruskými novináři tak, aby si ji přečetli zavčasu jak premiér Dmitrij Medveděv, tak především ruský prezident Vladimír Putin, nebylo vůbec náhodou. Dosud se čeští politici, snad s výjimkou Václava Klause, chovali v Rusku opačně, z pohledu zástupce demokratického světa správně.

Ruské investice jsou pořád problematické

Také Nečasova „výzva“, dalo by se říci skoro „prosba“ o ruské investice do České republiky znamená změnu doposud spíše oprávněně opatrného postoje k ruským investicím. Česká republika má za sebou dvě desítky let složitého vývoje, během něhož se velká část zdejších miliardářů i politiků pohybovala na hraně zákonů, v Rusku je ale situace ještě vyhrocenější. Klíčové firmy, mezi nimiž vyniká Gazprom, ale není zdaleka jediný, jsou nejen přímo napojeny na neprůhlednou „kremelskou elitu“, navíc plní i politická zadání.

České zkušenosti s ruskými investicemi a s ruskou komunitou v Česku jsou „smíšené“ a rozhodně se nedá říci, že by bylo možné na jejich základě otevřít Rusku Českou republiku dokořán.

Ruské investice jsou také spojovány s nižší firemní kulturou, ale hlavně s vysokou mírou možné korupce a napojením na šedou ekonomickou zónu a také organizovaný zločin. Přinášejí vedle peněz, které jsou jistě ve skomírající české ekonomice potřeba, i rizika ještě většího oslabení už tak dost mizerné úrovně demokracie, zákonnosti a férové soutěže. Nečas není tak hloupý, aby to nevěděl.

Rusko navíc neudělalo za poslední roky nic, aby podobné obavy rozptýlilo.

Anketa

Rusové, nebo Američani? Kdo podle vás Temelín nakonec dostaví?

Obří zakázka rovná se potenciál obří korupce

Zpět k Temelínu. Situace na světovém energetickém trhu se právě teď možná mění, zejména kvůli novým metodám získávání energetických surovin, zvláště plynu a ropy z břidlic. S tím souvisí otázky ohledně návratnosti veliké investice do jaderné energetiky. Je tu ale ještě jeden (specificky český) problém: masivní korupční potenciál obří stavby, která svojí finanční náročností předčí všechny zbrojní zakázky dohromady.

Uhlídat, aby rozhodující pro výběr mezi americkou a ruskou nabídkou dostavby Temelína byly její rychlost, cena a kvalita, bude velmi složité, ne-li v českých podmínkách nemožné.

Ruský premiér Medveděv sliboval v případě výhry ruského konsorcia investice do českého průmyslu ve výši až 156 miliard korun. Takové sliby jsou ovšem jen vzdušné zámky, které by neměly mít žádný vliv na konečné rozhodnutí české strany. A už vůbec by neměly mít vliv „sponzorské dary“ a zásilky na tajná konta českých politických stran. Jenže to je teorie. V praxi se kolem Temelína už teď začínají dít tak divné věci, že názor ministra financí Miroslava Kalouska, který říká „raději nestavět“ zní jako hlas rozumu. Protože obří stavba by mohla skončit nejen vysátím české ekonomiky, ale také devastací české demokracie, respektive toho, co z ní zbývá.

Autor je redaktor MF DNES a Lidových novin; úvodní foto Isifa

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 5. 2013 19:22, Luboš

O stavbě Temelínu, Dukovan a Blahutovic slyším asi 45 roků a moc se toho nepostavilo. Je smutné, že Češi jen žvaní a cílevědomě ničí svůj průmysl těžkými dotacemi FVE a větrníků. Bohužel toto zvrácené podnikání zajímá hlavně podlé politiky a vychytralé západní podnikatele.

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 5. 2013 11:31

No ta informace se sama nezveřejní. takže kdy? kdo? kde? za kolik? -- už brzy, už brzyyyyy. Dostavba je zbytečná investice: energie je pro nás dostatek - ceny na burzách jsou dole, platíme více jenom díky hlouposti politiků a hlouposti a lenosti naší (Bulhaři - to je jiná nátura!) Dělají s tím mnoho humbuku, který není vůbec potřeba -- a divíte se??? Při stavbě se dá takového materiálu ztratit, znehodnotit..či slušně řečeno znárodnit:-)

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Německo + Temelín = VL

14. 5. 2013 | Luboš Palata | 4 komentáře

Německo + Temelín = VL

Německo není jen zelené. Německý ministr hospodářství a vicekancléř Philipp Rösler před několika dny v Praze ukázal, že Spolková republika si uvědomuje cenu Česka jako země, bez které... celý článek

Ceny elektřiny v Evropě: Kde je nejlevněji a kde nejdráž?

27. 2. 2013 | Michaela Divišová | 15 komentářů

Ceny elektřiny v Evropě: Kde je nejlevněji a kde nejdráž?

Jaké jsou ceny elektřiny v evropských státech? Jak se liší od nákladů za elektřinu v České republice? Porovnali jsme ceny proudu a podívali jsme se také, jak se vyvíjejí trhy s elektřinou... celý článek

Jak škodí korupce a daňové úniky ekonomice? Méně, než si myslíte

18. 2. 2013 | Petr Hampl | 21 komentářů

Jak škodí korupce a daňové úniky ekonomice? Méně, než si myslíte

Podrobnější rozbor ukazuje, že nepoctivost při zadávání státních zakázek neškodí bohatství národů až tolik, někdy dokonce naopak. Totéž platí o některých daňových únicích.

Já rád jádro, ty rád jádro: dostavíme Temelín! Co si o tom myslíte?

15. 9. 2011 | Martin Vlnas | 30 komentářů

Já rád jádro, ty rád jádro: dostavíme Temelín! Co si o tom myslíte?

Premiér Nečas se rozhodl odvolat generálního ředitele ČEZu Martina Romana. Novým králem české energetiky se stane současný výkonný ředitel Daniel Beneš. Jeho prioritou má být jádro.... celý článek

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

30. 6. 2011 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

Němci hodlají do roku 2022 uzavřít jaderné elektrárny a spolu s Rakušany naléhají na Českou republiku, aby udělala totéž. Ta zatím od svého jaderného programu a výstavby dalších bloků... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.