Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Brusel, nebo Praha? Kdo si lže do kapsy víc?

| rubrika: Komentář | 2. 4. 2013 | 5 komentářů
Evropská komise schovává svou nebezpečnou hospodářskou politiku za sofistikované studie, v Česku si vystačíme s novinovými rozhovory. Výsledek je ale stejně škodlivý.

Před dvěma týdny vydala Evropský komise ekonomickou studii, kde sama sebe chválí za to, jak úspěšně se jí daří udržovat „delikátní rovnováhu“. Komise ale jaksi zapomněla definovat, co onou rovnováhou vlastně myslí. I když… Třeba jen bere ohledy na ty členské státy Evropské unie, které se aktuálně potýkají s hlubokým ekonomickým propadem a masivní nezaměstnaností. A ohleduplnost je v tomto případě opodstatněná. Za problémy totiž může pomýlená snaha právě Evropské komise a některých členských zemí snižovat schodky veřejných financí, ať to stojí, co to stojí.

Evropská komise také zřejmě předpokládá, že pochvalné projevy dokáží zastřít smutnou řeč čísel, která neúprosně ukazují, jak špatně na tom Unie dnes je. Jako celek se topí v recesi vyvolané příliš rychlými a nepromyšlenými škrty a navíc marně bojuje s rostoucí nezaměstnaností – zatímco v půlce roku 2008 byla celoevropská nezaměstnanost na úrovni 6,8 procenta, dnes už dosahuje 10,7 procenta – a zdá se, že zdaleka nejsme z nejhoršího venku. 

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz. Jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Z posledních tweetů:

Zbytečně utažené opasky

Ano, tlak na omezení masivních deficitů je rozumný (i když by jistě šel provést opatrněji a citlivěji), větší problém je ale z pohledu Unie jinde. Zatímco v některých zemích se brutálně škrtalo, jiné země měly expandovat, aby alespoň někdo táhl ekonomiku sedmadvacítky kupředu. Evropská komise i Evropská centrální banka se ale raději soustředily na zlepšování makroekonomických ukazatelů vytvořených pro úplně jinou situaci, než je ta, v níž se nacházíme dnes. Zbytečným utahováním opasků tam, kde to není potřeba, se přitom jen odkládá oživení evropské ekonomiky. A nezaměstnanost dále roste. 

Nejde přitom o nějakou teoretickou debatu, ale o to, jak dobře se bude naší zemi i celé Evropě dařit. Podívejme se na příklad nám nejbližší – k nám domů do České republiky. Členové současné vlády se plácají po ramenou, že jsme „vůči finančním trhům nejdůvěryhodnější zemí v regionu“, a hrdě zdůrazňují, že se prý nemáme „za co stydět“.  To by možná platilo, pokud by se úspěch země poměřoval výhradně podle ratingových agentur. Jenže ať chceme, nebo ne, skutečný úspěch se neměří písmenky v ratingu, ale růstem ekonomiky, mírou nezaměstnanosti a tím, jestli je růst ekonomiky rozložen rovnoměrně, nebo jestli z něj profituje jen úzká skupinka vyvolených. 

Anketa

Kde byste právě teď chtěli žít?

Zdání klame

Když se podíváme na náš hospodářský růst a srovnáme jej se dvěma nejbližšími „konkurenty“ Polskem a Slovenskem, uvidíme jednoznačný důkaz toho, jak důležitá je rozumná hospodářská politika. Ještě v letech 2005 a 2006 jsme rostli rychleji než Polsko a podobně rychle jako Slovensko. Ovšem od roku 2007 už jsme za oběma sousedy zaostávali a kumulativní výsledek je pro českou vládu velmi nelichotivý. Zdánlivě bychom mohli být spokojeni, vždyť mezi roky 2005 a 2012 vzrostl hrubý domácí produkt České republiky o 22,6 %. Polsko ale za stejné období vyrostlo o 38,7 % a Slovensko dokonce o 41,2 %! 

Ano, obě sousední země rostly z nižšího základu – ale kdyby česká vláda domácí ekonomiku zbytečně nedusila, nemuseli jsme loni klesnout čtyřikrát více než celá Evropská unie včetně zemí v těžké krizi. Hlavní ale samozřejmě je, jak pěkně se umíme pochválit, aniž bychom si přiznali smutnou realitu stagnující ekonomiky, rostoucí nezaměstnanosti a ekonomické bezradnosti. Podobně jako Brusel!

Psáno pro Lidové noviny.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

2. 4. 2013 | 16:36 | Fousek

Holt máš pravdu Franto. Paragraf je u nás dokřivený až to bolí a ekonomie je jak věštění z lógru nebo ze rozežrané mršiny. více

2. 4. 2013 | 14:02 | Franta

Ekonomie a právo jsou asi takové vědecké disciplíny jako woodoo. více

2. 4. 2013 | 8:56 | Fousek

Mne už tady to mudrování unavilo natolik, že raději si vemu večer nějakou odbornou knížku než abych seděl u večerních zpráv a poslouchal ty neodborné voloviny z úst naších ekonomů. V naší zemi z nás obyčejných lidí vyhrál...více

2. 4. 2013 | 5:04 | Pavel

Mne prijde lepsi vybirat delsi casove rady pet a vice let, protoze to uz omezuje dopad chvilkovych vykyvu a ukazuje to trend. A osobne me zajima srovnani se sousedy nez s periferii, at uz vychodni nebo jizni - obe jsou oproti...více

2. 4. 2013 | 1:57 | honza

Ono to zase není tak jednoduché odsoudit současnou politiku, nehodnotím vhodnost/nevhodnost některých dílčích kroků, našlo by se hodně věcí co kritizovat, ale v článku se vystihuje z makro veličin i nezaměstnanost, ta u nás...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK