Hokejový šampionát: Slovensko dostalo hospodářský bodyček!

Luboš Palata | rubrika: Co se děje | 10. 5. 2011 | 1 komentář
Hokejový šampionát: Slovensko dostalo hospodářský bodyček!
Po vypadnutí Slováků se musí bratislavští organizátoři mistrovství světa v hokeji modlit za úspěch Čechů, kteří jediní mohou turnaj ekonomicky zachránit. Česko pak čeká organizace příštího mistrovství světa v roce 2015. Peníze z toho rozhodně nekoukají.

Paní v turistickém a informačním centru města Košic se na otázku, kolik že přijede do čtvrtmilionového města na východě Slovenska během mistrovství světa v hokeji návštěvníků, zatvářila rozpačitě. „Kromě takzvaných specialistů na hokej to bude jen pár fanoušků,“ přiznala a dodala, že se žádné davy ani čekat nedaly. Košice totiž rozhodně nenajdete na turistické dálnici dnešní Evropy, kterou tvoří přímé spoje levných aerolinek. A nejbližší hokejemilovný národ, tedy Češi, v košické skupině nehrál. Mohl, ale nechtěl, protože kdo by se tahal na konec světa, když může za tři hodiny dojet z Prahy do Bratislavy.

Přesto ale Košice nakonec dopadnou lépe než Bratislava. Výdělek z mistrovství světa měřený příjmy ze zahraničí sice bude veškerý žádný, ale aspoň neprodělaly. Nějaké ty kulturní akce, letáky, průvod městem a podobně se navíc dají považovat za zkoušku na rok 2013, kdy budou Košice „evropským městem kultury“.

Webová past na fandy

Sdružení Spotřebitel.net varuje před webovými stránkami http://www.sampionat.sk http://www.hokej-2011.sk. Stránky slibují po registraci soutěž o LCD televizor a exkluzivní obsah týkající se mistrovství. Nakolik je skutečně exkluzivní, to v redakci netušíme: registrace totiž stojí bez pěti centů padesát eur!

Ne že by vám to provozovatel stránky, společnost Online Investment Group Ltd., zatajoval. Spíš spoléhá na to, že uživatelé internetu jsou zvyklí zaškrtávat kolonky „souhlasím s podmínkami“ jako na běžícím pásu.

Společnost sídlící na Seychelách je podobnou činností proslulá už delší dobu. Loni jsme o ní například psali, když se přiživovala na světovém fotbalovém šampionátu. I letos doporučujeme řídit se radou z tehdejšího titulku: SOS radí: Online Investment Group nic neplaťte!

Spotřebitel.net slibuje postiženým pomoc na poradenské lince 775 476 080, linka je v provozu v pracovní dny od 9 do 17 hodin.

Jak nenaletět na internetu

V síti číhá nespočet pavouků. Chtějí vysát vaši peněženku. Braňte se!

Hokejová Steel Aréna, postavená už několik let před mistrovstvím převážně díky penězům prosperujícího koncernu U. S. Steel, slouží zdejšímu špičkovému klubu slovenské ligy. Navíc je také plně funkční pro pořádání velkých koncertů a dalších akcí. S devíti tisíci místy je pro Košice a jejich okolí uměřeně velká a důstojná.

Přes dvě miliardy na „rekonstrukci“ haly

Hůř dopadla Bratislava. Ta si sice „stáhla“ zajímavější dvě třetiny mistrovství, nějací turisté, především Rusové a Češi, přece jen přijeli, ale náklady byly nesrovnatelně vyšší. Bratislava totiž před mistrovstvím světa žádnou důstojnou halu pro pořádání šampionátu neměla. Původní plány hovořily o nové velké hale, kterou měl na petržalské straně Dunaje postavit bez pomoci státu a města soukromý investor, nakonec byla zvolena rekonstrukce starší haly, ta však má velká ale.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Malou domů si zahrál „slovenský Kožený“, šéf hokejového svazu a majitel rozsáhlé sítě firem v čele s Váhostavem Juraj Široký. Za více než dvě miliardy českých korun, převážně z bratislavského a státního rozpočtu, nechal zrekonstruovat domovský stadion svého vlastního hokejového klubu Slovan Bratislava. A ještě si k němu přistavěl (až dodatečně legalizovaný) obří hotel zapojený do sítě Hilton a propojený přímo s tréninkovými kluzišti i halou.

Ten, když nic jiného, bude mít příjmy z každého hokejového turnaje. A možná, že i od účastníků kulturních akcí, které se mají v hale konat. Mají, ale také možná nebudou. „Rekonstruovaná“ – ve skutečnosti z 80 % nová – hala totiž stojí přímo v obytné zóně, a bratislavská městská část Nové Mesto v ní proto hodlá zakázat všechny akce, které by nekončily do půl desáté večer.

Podle dlouholetého kritika Juraje Širokého, legendárního hokejisty Petera Šťastného, byla rekonstrukce haly nešťastné řešení – je malá (jen deset tisíc míst), je na špatném místě a Bratislavě nic nového nepřináší.

Výdaje v miliardách, příjmy v milionech

Otázkou také je, jak to bude s onou „skvělou hokejovou atmosférou“ a plánovanými příjmy z prodeje lístků (a dalšími), když se Slováci nedostali ani do čtvrtfinále. Kdyby nedejbože ve vyřazovacích bojích vypadli i Češi, jejichž zápasy mohou příjmy spojené s návštěvností trochu zachránit, dopadne šampionát bledě i z pohledu organizátorů, tedy hlavně slovenského hokejového svazu.

Anketa

Má podle vás cenu pořádat v Česku mistrovství světa v hokeji?

I kdyby však Češi dokázali v závěrečných bojích o titul nahradit vypadlé Slováky, bude zisk pořadatelů v řádu desítek milionů českých korun, zatímco výdaje, především státu a Bratislavy, jsou v miliardách.

Smysl „letních“ mistrovství světa se hledá obtížně i ze sportovního hlediska – mistrovství je spíš jakýmsi „turnajem útěchy“ pro hokejisty, jejichž týmy vypadly ve vyřazovacích bojích NHL, nebo kteří se do Ameriky nedokázali dostat. Když hledáme smysl ekonomický, bude – tváří tvář faktům, že slovenský „Širokého stadion“ vyjde na dvě a půl miliardy, Sazka Arena i s úroky dokonce na 25 miliard – náš neúspěch totální.

Z toho, že po Bratislavě zamíří v roce 2015 mistrovství světa do Prahy, bych tedy tak velkou radost neměl. Čeští pořadatelé počítají s příjmy přes 90 milionů korun. To je tak jedna měsíční splátka dluhů za Sazka Arenu.

Autor je redaktorem Lidových novin

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

hokej, Slovensko, sport, Spotřebitel.net

A tohle už jste četli?

SOS radí: Online Investment Group nic neplaťte!

18. 10. 2010 | František Mašek | 48 komentářů

SOS radí: Online Investment Group nic neplaťte!

Místo výhry v soutěži, jejímž cílem bylo uhodnout výsledky zápasů na Mistrovství světa v kopané, chce pořádající firma Online Investment Group od účastníků soutěže 40 eur za registraci... celý článek

Také hodláte vyhrát? Fotbalové mistrovství světa láká i sváteční sázkaře.

23. 6. 2010 | František Mašek

Také hodláte vyhrát? Fotbalové mistrovství světa láká i sváteční sázkaře.

Vyhraje mistrovství světa v kopané v Jihoafrické republice Argentina, Brazílie, Španělsko či někdo jiný? Řada skalních sázkařů věří svým tutovkám. Na fotbal nyní sázejí také ti sváteční.... celý článek

Olympiáda Číně prosperitu nekoupí

26. 8. 2008 | Jan Stuchlík | 3 komentáře

Olympiáda Číně prosperitu nekoupí

Okázalé pekingské olympijské hry ukázaly světu, jak se Čína změnila, i to, jak je na ní závislý. Bez dalších ekonomických reforem ovšem může čínský ekonomický zázrak za pár let vyblednout. celý článek

Fotbal a bohatství země: jak nakopnout ekonomiku

4. 7. 2006 | Simona Ely Plischke

Fotbal a bohatství země: jak nakopnout ekonomiku

Vydělá německý turistický průmysl na mistrovství světa ve fotbale přes jednu miliardu euro, nebo to budou "jen" desítky miliónů? Co přinese vítězství světového poháru "zlaté" zemi?... celý článek

Fotbal a dovolené: prázdná pracoviště až do září

15. 6. 2006 | Simona Ely Plischke

Fotbal a dovolené: prázdná pracoviště až do září

Celý svět prožívá fotbalovou hysterii a ta se významně promítá i do pracovního nasazení. Brazilské školky v úterý prosily rodiče, aby si kvůli zápasu Brazílie – Chorvatsko vyzvedli... celý článek

Partners Financial Services