Euro v peněženkách? Není kam spěchat.

| rubrika: Měny | 12. 6. 2007
Euro v peněženkách? Není kam spěchat.
Euro ekonomice v rychlejším růstu nepomůže a vládu k ozdravění veřejných financí nedonutí. To si myslí Češi podle posledního výzkumu veřejného mínění Eurobarometr. Ještě skeptičtější jsou obyvatelé pobaltských zemí.

Co si Češi myslí o euru


Češi s přijetím společné evropské měny spěchat nechtějí. Příliš se tímto postojem neliší od obyvatel zbývajících jedenácti nových členských zemí Evropské unie, kde se ještě eurem (profil, názory) neplatí. Ukázal to nedávno zveřejněný průzkum Eurobarometr, který na konci března zkoumal názory veřejnosti na společnou měnu. Třicet devět procent respondentů v České republice by rádo vidělo eura ve svých peněženkách co nejpozději. Jen pětina Čechů je pro co nejrychlejší zavedení společné měny. Ve všech nových členských zemích si bleskový příchod eura přeje 24 procent dotázaných, naopak co nejdéle počkat chce  31 procent oslovených.

Když měli Češi uvést konkrétní datum, kdy přechod na euro očekávají, 54 procent dotázaných uvádělo rok 2011 a později. Tlumočili tak do Bruselu jen oficiální lavírování vlády, která zatím konkrétní datum pro vstup do eurozóny nestanovila. Ministr financí Miroslav Kalousek hovoří o 1. lednu 2012. Toto datum by rád v srpnu prosadil do vládní strategie pro vstup České republiky do eurozóny.

Nejméně populární je příchod eura v pobaltských státech. V Lotyšsku si 51 procent obyvatel přeje, aby jejich země euro přijala co nejpozději. Navíc jak v Lotyšsku, tak v Estonsku a Litvě se nadpoloviční většina dotázaných vyjádřila, že nejsou rádi, že časem euro nahradí jejich domácí měny. Všechny tři země už přitom mají měny zafixovány k euru v systému ERM II, což je jedna z podmínek pro přijetí eura. Vlády pobaltských zemí počítají s přechodem na společnou měnu do konce desetiletí.

Tři čtvrtiny obyvatel nových členských zemí se obává, že příchod eura zdraží zboží a služby. Mezi Čechy se takto vyjádřilo 79 procent dotázaných. Téměř tři čtvrtiny respondentů v celé nováčkovské jedenáctce se rovněž bojí podvádění obchodníků při přepočítávání cen z původní měny na eura. Nadpoloviční většina dotázaných se naopak neobává, že by jejich vlády ztratily kvůli euru vliv na domácí hospodářskou politiku. V Česku je takových lidí 52 procent. Téměř čtyřicet procent ovšem obavy o akceschopnost české vlády v hospodářské politice má.

Češi se ukazují jako poměrně skeptičtí k očekávaným dopadům společné měny. Zatímco 46 procent obyvatel nových států věří, že zavedení eura zajistí zdravé veřejné finance, v Česku podíl těchto názorů činí 36 procent. Léčivým účinkům eura na veřejné finance naopak nevěří 42 procent dotázaných Čechů. Přes padesát procent Čechů nevěří ani tvrzení, že euro přispěje k silnějšímu ekonomickému růstu a vyšší zaměstnanosti. Z nováčkovské jedenáctky jsou Češi jediní, kteří tak silnou nedůvěru vyjadřují.

Když měli Češi hodnotit celkový přínos eura pro Českou republiku, hovořili už jiným tónem. Velmi nebo spíše pozitivní dopad očekává 47 procent dotázaných. Velmi nebo spíše negativní účinky eura předpovídá 41 procent respondentů. Nejskeptičtější jsou Litevci a Lotyši. Více než polovina z nich předpovědím o blahodárném působení eura nevěří.

Zpráva Eurobarometru upozorňuje, že na rozhodování lidí, zda podpoří přijetí eura, má značný vliv jejich okolí. Výzkumníci proto zjišťovali, jak dotazovaní hodnotí náladu ve své zemi ve vztahu ke společné měně. V průměru 44 procent dotázaných tvrdí, že v jejich okolí jsou spíše příznivci eura. Odpůrců je 35 procent. V Česku je podle dotázaných proti vstupu do eurozóny 43 procent lidí. Nejskeptičtější je podle samotných respondentů veřejné mínění v Litvě (55 procent lidí proti euru), na Kypru (53 procent) a v Lotyšsku (52 procent). Zarážející je tento výsledek především v případě Kypru, který vymění libry za euro už 1. ledna 2008.

Myslíte si, že přijetí eura donutí vládu, aby skutečně ozdravila veřejné finance?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

ERM, ERM II, euro, Evropská unie, finance, Měny

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.