Evropané osobním financím příliš nerozumí

Evropané osobním financím příliš nerozumí
Studie o finanční gramotnosti obyvatel Evropské unie ukazují, že až 85 procent lidí se pořádně nevyzná ve finančních službách a produktech. V některých státech, včetně České republiky, už proto začaly vznikat programy pro finanční vzdělávání.

Evropané jsou finančně negramotní. Evropská komise varovala, že až 85 procent spotřebitelů v Evropské unii se pořádně nevyzná v nabízených finančních službách a produktech. Nemohou se tak kvalifikovaně rozhodnout, kam a jak uložit peníze či jak se finančně zajistit na stáří. Tento nedostatek je podle Komise nutné co nejrychleji začít řešit. Zvláště akutní je tato potřeba v době, kdy stále více států provádí reformy penzijních systémů, v jejichž rámci nutí občany, aby si spořili na penzi.

Komise chce pomoci zvyšovat finanční gramotnost obyvatel, píše ve své nedávno zveřejněné Zelené knize o retailových finančních službách. Právě větší povědomí Evropanů o tomto sektoru je jedním ze dvou pilířů, na nichž má stát budoucí politika vnitřního trhu v oblasti finančních služeb. Kromě lepší informovanosti a ochrany spotřebitelů na finančním trhu hodlá Komise zlepšit i regulaci a podpořit další otevírání trhu. Cílem je nabídnout Evropanům větší možnost nakupovat finanční služby a produkty v zahraničí nebo od firem, které sídlí v jiném členském státě. A to navzdory skutečnosti, že přeshraniční poskytování těchto služeb využívá zatím jen jedno procento spotřebitelů.

Hlavní aktivitu při zlepšování znalostí spotřebitelů v oblasti finančních služeb a produktů mají podle Komise vyvíjet jednotlivé členské státy. V některých zemích se programy pro vzdělávání veřejnosti už rozběhly, například ve Francii či Velké Británii. Do této skupiny patří i Česko.

Ve Francii se finanční negramotností začali vážněji zabývat v roce 2005. Tehdy studie zaměřená na znalosti obyvatel o finančních službách ukázala, že tři čtvrtiny oslovených Francouzů má nedostatečné informace o finančních záležitostech. Více než polovina dotázaných odpověděla, že nemá dostatek informací a znalostí, aby se rozhodla, jaký finanční produkt koupit, píše britský list Financial Times.

Loňská studie, kterou ve Velké Británii provedl Úřad pro finanční služby (FSA), ukázala, že mnoho spotřebitelů může v budoucnosti čelit finančním problémům, protože se kvůli neznalosti dostatečně nezajistili proti budoucím rizikům. FSA už před čtyřmi roky spustil program, který má vzdělávat ve finanční problematice vysokoškolské studenty i žáky základních a středních škol. Své programy, která mají pomoci žákům více porozumět oblasti osobních financí, zřídilo na šest stovek britských škol.

V Česku se do vzdělávání obyvatelstva pustila vláda. Loni vytvořila pracovní skupinu pro finanční vzdělávání, která má pomoci vytvořit standardy finanční gramotnosti, koordinovat projekty v oblasti finančního vzdělávání a tvořit informační standardy o finančních produktech. Do konkrétních projektů se už zapojily nadace, nevládní organizace, jednotlivé asociace finančních institucí, Česká národní banka, školy či spotřebitelské organizace. Jednotlivé programy jsou určeny všem skupinám obyvatel, od žáků základních a středních škol, přes odbornou veřejnost až po seniory.

Otestovali jsme pro vás!

Průběžně podrobujeme kritickému redakčnímu oku či oku externí poroty různé produkty a finanční instituce. Co vše jsme zatím otestovali:

  • Přemýšlíte o tom, že byste využili služeb finančního poradce? Podívejte se, jak dopadly námi testované poradenské firmy.
  • Je vaše internetbankingová aplikace bezpečná, uživatelsky příjemná a cenově výhodná? Podívali jsme se jí na zoubek.
  • Jak kvalitní poradenství a služby poskytuje vaše banka? Za kolik půjčují lichvářské společnosti?
  • Otestovali jsme 10 pojišťoven, zda poskytují svým potenciálním klientům všechny důležité informace, jak jim to nařizuje zákon. Výsledky byly skoro k pláči.
  • Nabízejí banky úvěry skutečně za ty úžasně nízké sazby, které inzerují? Podívali jsme se "na zoubek" i firmám poskytujícím spotřebitelské úvěry.
Výsledky našich testů naleznete ve zcela nové sekci Otestovali jsme pro vás.

Myslíte si, že rozumíte dostatečně finančním službám a produktům?

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 5. 2007 12:22, pavelhl

Já bych jen dodal, že zejména v ČR se nepochybně záměrně pěstuje v lidech finanční analfabetismus, což velmi vyhovuje různým finančním institucím a tzv. poradcům, kteří pak lidem vnutí cokoli. Neinformovaný je snadno manipulovaný a při masáži poradcem (kterému jde jen o provizi) má ještě dojem, že mluví s odborníkem.

+64
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 5. 2007 11:30, Ivana K.

Bylo by možné sem dát nějaký odkaz na ony výzkumy? Takhle má článek minimální hodnotu.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Inflace zůstává vysoko, tlak na růst cen nemizí

13. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Inflace zůstává vysoko, tlak na růst cen nemizí

Spotřebitelské ceny v červnu stouply o 2,8 % oproti stejnému měsíci předchozího roku. Inflace se tak dál drží kolem tříprocentní hranice, i když podruhé v řadě klesla. V dubnu vyskočila... celý článek

Bez práce je nejméně lidí od října

9. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Bez práce je nejméně lidí od října

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci června klesla na 3,7 % z květnových 3,9 %. Jedná se o nejnižší hodnotu od loňského října. Bez práce bylo 273 302 lidí, ve srovnání s květnem jich... celý článek

Realitní skupina CPI je nově partnerem českých olympioniků

30. 6. 2021 | redakce Peníze.CZ

Realitní skupina CPI je nově partnerem českých olympioniků

Skupina CPI Property Group druhého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka oznámila partnerství s Českým olympijským výborem. Do rozpočtu sportovců by měla přispět nižšími desítkami milionů... celý článek

Porovnání kurzů platebních karet. Která se vyplatí na dovolenou?

28. 6. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Porovnání kurzů platebních karet. Která se vyplatí na dovolenou?

Výběrem správné platební karty můžete ušetřit až korunu za každé euro, které utratíte za nákup v cizině. Pokud během dovolené zaplatíte třeba 2000 eur, dělá rozdíl mezi nejlepší a nejhorší... celý článek

Do starých kolejí se nevrátíme, říká Magdalena Souček z EY

28. 6. 2021 | Radim Zelený | 9 komentářů

Do starých kolejí se nevrátíme, říká Magdalena Souček z EY

Málokdo dokáže reflektovat proměnu podnikatelského prostředí od divokých devadesátek až po digitalizovanou dobu covidovou jako Magdalena Souček, vedoucí partnerka české pobočky poradenské... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.