Komodity: korekce zasáhla celý svět

Komodity: korekce zasáhla celý svět
Výprodeje jako náznak stahování peněžních prostředků z rizikovějších druhů aktiv. Přesně to jsme mohli pozorovat v uplynulém měsíci na hlavních komoditních trzích. Od počátku května klesla cena ropy o více než 6 dolarů, v dubnu přitom překonala další z maxim poslední doby, hranici 75,14 USD/barel. A jak se vyvíjely ceny zlata, zemního plynu, průmyslových kovů a zemědělských plodin?

Jako velmi oprávněné se ukázaly obavy z nižšího ekonomického růstu ve Spojených státech a zemích eurozóny. Strach z dalšího utahování měnové politiky a faktory, které nezcela potvrdily výrazný růst produktu v eurozóně, stály za globálním výprodejním tlakem na všech trzích a u všech rizikovějších typech aktiv po celém světě. Tedy pokud cena ropy klesla v květnu o více než 6 %, ztratily akcie rozvíjejících se trhů také přes 6 %, japonské akcie si pohoršily o 4 % a americké téměř o 3 %.

Globální ekonomický výhled se však lepší a v současnosti opět tlačí na ceny komodit směrem vzhůru. Mezinárodní měnový fond zvýšil odhady růstu celosvětového produktu o 0,6 % na 4,9 %, což spolu s omezenou nabídkou způsobenou politickým prostředím v Nigérii, Íránu, Venezuele a Bolívii, zvyšuje obavy z vyšších cen.

Aktuální rizika pro USA představují hurikány. Tradiční předpovědi na letošní léto nejsou příliš přátelské. Americké úřady ve svých předpovědích počítají s číslovkou 10, OECD zase varuje, že vysoké ceny ropy mohou být dlouhodobějším fenoménem, než se mnozí analytici domnívají. A ropa hned povyskočila na 71 USD/barel.

Relativní cenový vývoj vybraných komodit v měsíci květnu

Zdroj: Bloomberg, AKAM

Zemní plyn naopak v posledním měsíci ztratil téměř 9 %. Zákonitosti obchodu se zemním plynem jsou rozdílné od ropy, proto především k časech mírnějšího počasí (zemní plyn se používá k topení nebo na výrobu elektřiny pro klimatizační jednotky v budovách) se ceny zemního plynu díky vyšším zásobám dostávají relativně nízko, od počátku roku tato komodita ztratila přes 45 %.

Vývoj cen vybraných komodit
25. 5. 2006 1 týden 1 měsíc rok 2006 rok 2005
GSCI komoditní Index 735,28 0,64 % -1,09 % 2,20 % 24,28 %
Ropa 70,71 1,49 % -1,82 % 19,89 % 74,77 %
Zemní plyn 5,975 -0,37 % -8,85 % -46,77 % -2,83 %
Zlato 648,5 -4,76 % -0,92 % 24,98 % 47,92 %
Zemědělské plodiny 608,96 -1,83 % 2,47 % 6,24 % 8,74 %
Zdroj: Bloomberg, AKAM

Zlato se zdá být opět bezpečným útočištěm dolarových investorů. V období pádu dolaru vůči euru i asijským měnám stoupla cena zlata až o 13 %. Vysoká poptávka ve spojení se stagnací těžby zlata ve světě poté vedla k novým rekordům, analytici společnosti Goldman Sachs navíc i po korekci, která následovala, stále předpovídají cílovou cenu ke konci roku 2007 nad 800 USD za trojskou unci.

Průmyslovým kovům vévodila měď, jejíž cena se vyhoupla nad 8 000 USD. Na trzích se ale projevila extrémně vysoká volatilita - měď během minulého úterý vzrostla o 11,6 %, aby pak její cena klesla o 7,5 %. Vyšší volatilita na trzích setrvá zřejmě i nadále, ceny průmyslových komodit můžou ale ještě vzrůst, hlavně vlivem nízkých hladin zásob, které jsou pod kritickými hodnotami.

Autor pracuje jako Portfolio Manager Assistant ve společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management.

Kam až to podle vás dotáhne cena zlaty, průmyslových kovů a ropy? Jak moc ovlivní ptačí chřipka trh zemědělských plodin? Jak se bude vyvíjet cena zemního plynu?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

2. 6. 2006 | 15:47 | Honza

Korekce je zdravé. Z býčího trhu je třeba vypreparovat "roztřesené ruce".
Býčí trhy komodit a drahých kovů zejména, je na přelomu první (nakupují zejména insiderři) a druhé fáze (začínají kupovat profesionální investoři,...
více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.