Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stát na vás myslí, nezapomeňte!

| 28. 11. 2002 | 35 komentářů
Stát na vás myslí, nezapomeňte!
Pokud chcete využít četných výhod, které stát poskytuje k různým finančním produktům, pro uzavření smlouvy nastává nejvyšší čas. Co tedy musíte udělat?

Nejzajímavější výhody, které můžete od státu ke konci roku získat, plynou z penzijního připojištění, životního pojištění a stavebního spoření. Zjistili jsme, do kdy nejpozději musíte uzavřít smlouvu na tyto produkty tak, aby vám státní výhody za rok 2002 neutekly.

Za pět minut dvanáct

V tuto chvílí asi nejvíce "hoří" penzijní připojištění. Abyste mohli uplatnit daňovou úlevu, která je první výhodou tohoto produktu, musíte u některých ústavů smlouvu uzavřít k 30.listopadu. Ovšem například Českomoravský penzijní fond (profil, názory) požaduje mít k dispozici návrh smlouvy a peníze na účtu až ke 20.12. Penzijnímu fondu ABN AMRO (profil, názory, koupit) můžete poslat peníze na účet během prosince a smlouvu odeslat do 15 dne téhož měsíce, ovšem jen pokud ji uzavíráte přes regionální zastoupení společnosti. Prostřednictvím obchodního zástupce musí být smlouva uzavřena do konce listopadu.
Pokud tedy na konci roku vložíte na účet jednorázově 18 000 korun, můžete si z daňového základu odepsat 12 000 korun (6000 korun je neodepsatelná částka). Druhou výhodou penzijního připojištění je státní příspěvek. Jeho výše zavisí na tom, jaké částky spoříte. Za předpokladu, že ukládáte měsíčně 500 korun, dostanete ke každé úložce od státu 150 korun. To ale jen v případě pravidelného měsíčního spoření. Při založení smlouvy ke konci roku máte tedy nárok pouze na jeden měsíční státní příspěvek, tzn. 150 Kč. Je nicméně možné v lednu vložit na účet 18 000 korun a požádat o pravidelné měsíční státní příspěvky.

Záleží na ústavu

Pokud plánujete uzavřít životní pojištění, získáte možnost daňového odpočtu. Maximální částka, kterou si můžete odepsat, je 12 000 korun. Toho můžete docílit založením smlouvy a jednorázovým uložením částky 12 000 korun. Pokud jde o nejpozdější možný den podepsání smlouvy, abyste mohli uplatnit daňový odpočet, u většiny ústavů je možné smlouvu uzavřít do konce roku. Není ale dobré nechávat podpis smlouvy na poslední prosincové dny, protože celý proces se v závislosti na typu pojistky může protáhnout. Ovšem například u IPB pojišťovny (profil, názory) musíte životní pojištění založit do konce listopadu.

Uzavřete smlouvu třeba na Silvestra

U stavebního spoření je to poměrně jednoduché. Výhoda, kterou můžete uzavřením smlouvy o stavebním spoření získat, se jmenuje státní podpora. Její výše je 25 procent z částky, kterou uložíte na účet, přičemž má zákonem daný strop: 4500 korun. Abyste tento maximální státní příspěvek získali, musíte na konci roku jednorázově uložit 18 000 korun plus poplatek za založení smlouvy (ten se u jednotlivých stavebních spořitelen liší). Státní podpora vám bude na účet připsána ve druhém čtvrtletí následujícího roku.
Pokud jde o uzavření smlouvy, teoreticky si můžete odskočit poslední den v roce od silvestrovského stolu a na pobočce stavební spořitelny uzavřít smlouvu a složit peníze. Obecně lze říct, že smlouva musí být uzavřena do konce roku a totéž platí pro doručení peněz na účet spořitelny.

DO KDY NEJPOZDĚJI MUSÍTE UZAVŘÍT SMLOUVU
CREDIT SUISSE

30.11.

ČMPF

20.12.

PFČP

30.11.

PFČS

30.11.

ČP

nebyla schopna poskytnout údaje

Allianz

31.12.

Kooperativa

31.12.

IPB Poj.

30.11.

ING Poj.

31.12.

CREDIT SUISSE

31.12.

Stavební spořitelny

31.12.

Nezapomeňte, že smlouvu na stavební spoření můžete online uzavřít zde, na penzijní připojištění tady a životní pojištění také v prodejní sekci Peníze.CZ!

Co si myslíte o výhodách, které poskytuje stát k těmto finančním produktům? Měly by být ještě větší, nebo naopak menší? Bude stát vůbec schopen i v budoucnu tyto podpory vyplácet, přestože zadlužení České republiky roste? Napište nám své zkušenosti a názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 12. 2002 19:48, ten oprawdowy CSrypatschek

...a Ty ´seš ve skutečnosti vůbec kdo ? K oprawdowemu CSrypatschekovi máš daleko. Ten si svůj hrdinný nick zatím měnit nehodlá ! A pojem "chátro lidská" také není ode mne ! Takto, dle mne, asi mluví o svých klientech po šichtě a u kafíčka třeba pracovníci České spořitelny. Zvláště ti jejich osobní bankéři nebo přímo jejich vrcholoví manageři na Budějovické v Praze...

Reagovat

 

+37
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek (ten vopravdovej) 02. 12. 2002 21:43)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 11. 2002 13:47, TGP

Velmi dobrý přehled, díky moc za něj, přiznávám, že jsem očekával, že termíny budou delší.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (35 komentářů)

6. 12. 2002 | 19:25 | CSrypatschek

...kam dle mne spěje nově KB ? Nedávno jsem se k tomu zde na serveru v příslušné diskuzi vyjádřil. Jsem též skeptický, až dosud to ale byla dle mne sice vrtošivá, ale kultivovaná starší dáma. Praktické zkušenosti mám z mnoha...více

5. 12. 2002 | 19:28 | TGP

Na druhou stranu má možná autor předchozího příspěvku pravdu: nemáte zkušenosti s jinou finanční institucí? ČS zavrhujete, kterou banku byste si vybral místo ní? Já třeba rád používal KB, ale při pozorování Francouzů jsem...více

5. 12. 2002 | 18:27 | CSrypatschek

...já zde vystupuji jako bývalý, někde ještě, žel, současný, klient České spořitelny. A mám tak dobré srdce, že před nehoráznou zhovadilostí České spořitelny varuji ostatní, tak jaká pak pomsta ? Konkrétně v čem ? Pravda...více

5. 12. 2002 | 8:20 | omen

Pane rypáčku, jestli Vás opravdu vyhodili z ČS pro neschopnost, chápu Vaši snahu se ČS pomstít. Nepřehánějte to ale s počtem příspěvků, příliš Vás to prozrazuje. Nebo občas přidejte i názor na jinou finanční instituci....více

3. 12. 2002 | 19:49 | ten oprawdowy CSrypatschek

...CSlepice, žel jak vidím, tak pro Tebe jsou jedinou jistotou ti čmelíci, co ti lezou v kurníku po hlavě. V rozrušení Ti nějak uteklo, že jsem divoké prasátko a že chlívek nepotřebuji a nechci. Z chlívku jsem radostně zdivočele...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK