Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nová kalkulačka: Spočítejte si, jaký důchod na vás čeká

| rubrika: Jak na to | 2. 7. 2010 | 5 komentářů
Nová kalkulačka: Spočítejte si, jaký důchod na vás čeká
Řada budoucích důchodců bude překvapena, jak nízkou penzi od státu dostanou. Bez rezerv jim proto výrazně klesne životní úroveň. Připravili jsme proto kalkulačku, která vám ukáže, s jakým státním důchodem byste mohli počítat.

Den odchodu do důchodu může pro řadu lidí být zlomem, kdy se jim výrazně změní životní úroveň. Zejména lidé s průměrnými a vyššími příjmy najednou zjistí, že jejich čistý příjemse odchodem do důchodu snížil na polovinu či ještě více. Může za to způsob výpočtu, který do výměry důchodu započítá jen velmi malou část z vyšších příjmů.

Poklesu životní úrovně se dá zabránit celoživotním vytvářením rezerv, které bude možné v důchodupoužít. Jenže bez alespoň orientační znalosti, kolik vlastně státní důchod může činit, není jednoduché odkládat tu správnou část příjmu stranou.

Připravili jsme pro vás proto kalkulačku, která vám ukáže, na jaký důchod byste mohli dosáhnout, kdybyste nyní dosáhli věku odchodu do důchodu. Kalkulačka je zjednodušená a nabízí jen orientační odhad tohoto důchodu. Protože pro přesný výpočet důchoduje třeba znát příjmy v jednotlivých letech od roku 1986, které se pak přepočítávají podle koeficientů, které zhruba odpovídají tempu růstu průměrné mzdy. Z takto přepočtených příjmů se spočítá celoživotní průměrná hrubá mzda, která vstupuje do konečného výpočtu starobního důchodu. Pro člověka, který je teprve na začátku či uprostřed kariéry, je takový výpočet nepoužitelný.

Základní verzePřesnější verze

Jak vysoký by mohl být váš budoucí důchod

+

Další kalkulačky


V naší kalkulačce stačí, když zadáte průměrnou výši hrubého příjmu. Vycházíme z předpokladu, že tento příjem v minulosti kopírovat tempo růstu průměrné mzdy v ekonomice a tímto tempem v průměru poroste i nadále. Jinak totiž nelze odhadnout, z jakého příjmu nakonec důchod počítat.

Pro výpočet důchodu je klíčová i doba, po kterou jste byli či budete důchodově pojištění. V prvé řadě musíte splnit určitou dobu pojištění, abyste vůbec na starobní důchod měli nárok. Tato doba pro letošní novopečené důchodce činí 26 let. Od roku 2018 to bude 35 let.

Spočítejte si, kdy půjdete do důchodu


Zároveň se za každý rok pojištěnízvyšuje koeficient pro výpočet procentní části důchodu o 1,5 procentního bodu. Kdo pracoval čtyřicet let, bude v důchodu pobírat 60 procent z výpočtového základu. K tomu se ještě přičte pevná část důchodu, která činí 2170 korun a je stejná pro všechny důchodce bez ohledu na předchozí příjem.

Do kalkulačky proto musíte zadat i datum prvního zaměstnání, zahájení studia, nástup na vojnu či narození dítěte, podle toho, co nastalo dříve. Další požadované údaje slouží ke stanovení vašeho důchodového věku. Opět pro zjednodušení předpokládáme, že jste pracovali či byli důchodově pojištění (včetně tzv. náhradních dob) celý svůj aktivní život.

Spočítejte si výši důchodu, na který máte nárok


Výsledek je odhad možného důchodu, který byste dostali, kdybyste nyní byli před odchodem do důchodu. I když do důchodu budete odcházet až za několik let či několik desítek let, reálná hodnota a poměr důchodu k předchozímu příjmu zůstanou podobné jako nyní. Přestože v nominálním vyjádření bude starobní důchod vyšší.

To vše pochopitelně platí za předpokladu, že se pravidla pro stanovování důchodu nebudou měnit a ceny budou růst zhruba tempem, jakým se budou zvyšovat mzdy. Přes veškerá zjednodušení tak nyní můžete zjistit, jak bude vaše stáří finančně vypadat.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

19. 11. 2010 | 11:06 | Libuše

V červnu letošního roku jsem je upozornila, že za poseldní 2 roky jsem nedostala výpis z investičního životního pojištění. Po cca 6 týdnech došel dopis, že berou na vědomí a požadovaný dokument byl dán do tisku. Urgovala...více

20. 9. 2010 | 15:06 | jana

Podle této kalkulačky jako žena s 1 dítětem bych na tom byla lépe než kdybych měla dětí třeba 5.Nevím,kdo tento "blábol" zplodil. více

11. 8. 2010 | 17:02 | Tomáš

Bylo by možné připravit i upravenou kalkulačku pro OSVČ (s výpočtem dle obratu - s nastavením paušálu / nákladů)? více

2. 8. 2010 | 22:51 | Alex, který mněl neštěstí se pojistit v ING

Před 15 lety taký spočítal jaký důchod na mně čeká. Bylo to krásně! Dnes už víc něž půlroku bojuji za penze, kterou mně slavnostně přislíbil ING avšak na sámem konci své podmínky změnil. Namísto užívání zaplaceného důchodu...více

2. 7. 2010 | 20:15 | Jaroslav Vozábal

Výpočet nominální částky je zcestný. Ještě by to chtěl očistit o vliv inflace. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK